• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C

"150 kişilik salonda seçim yapılmaz"

"150 kişilik salonda seçim yapılmaz"
Deniz Ticaret Odası başkanlığına aday olan Salih Zeki Çakır, oda seçimi yaklaşırken iki konuya dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Deniz Ticaret Odası başkanlığına aday olan Salih Zeki Çakır, oda seçimi yaklaşırken iki konuya dikkat çeken bir açıklama yaptı. Küçük olması sebebiyle DTO’nun kendi mekanında seçim yapılamayacağını ifade eden Çakır, mevcut yönetimin komiteleri de makul olmayan yöntemlerle seçime dönük olarak yeniden dizayn ettiğini söyledi.

İMEAK (İstanbul, Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz) Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Adayı Salih Zeki Çakır’ın açıklaması şöyle;

“Önümüzdeki günlerde tarihi ve yeri açıklanacak olan İMEAK DTO seçimleri daracık ve yetersiz mekânlarda yapılarak üyeler mağdur edilmemelidir. Sandık yerleşimleri ve üye sayısının çokluğu nedeniyle Mevcut DTO binasında izdiham, kargaşa ve kaos meydana geleceğinden sağlıklı bir seçim mümkün değildir. Çünkü üye sayısının bini geçtiği komitelerimiz bulunmaktadır.

8 bin oyluk seçim 150 kişilik salonda yapılamaz!

Oto park sorunun had safhada olduğu semtte ve mekanda seçim yapılarak araçları ile demokratik haklarını kullanmaya gelen DTO üyelerine böyle bir çile reva görülmemelidir.

DTO geniş imkanlara sahipken, mevcut yönetimin geçmiş yıllardaki gibi mahalle baskısı oluşturmak için sıkışık ve dar mekânları tercih etmeyeceğini ümit ediyoruz.

Benzer Oda ve Borsalar, seçim organizasyonlarını kendilerine yaraşır şekilde üyelerini rahatlıkla ağırlayacakları salonlarda yaparken, okyanusları aşan bizlere 150 – 200 kişilik yerlerde seçim yapmak yakışmaz. DTO seçiminde 8 bin’i aşkın oy kullanılacak. Seçimler, İstanbul’un en büyük salonlarında yapılmalıdır. Odamızın bütçesi böyle bir organizasyona yeter.

Demokrasinin tam ve sağlıklı olarak işlerlik kazanması için yönetim bunun zeminini hazırlamalıdır. Doğru bir şey yapılacaksa buna doğru başlanmalıdır. Armatöründen, balıkçısına, brokerinden, forwarderine, yöneticisinden çalışanına denizcilik sektörü büyük bir aile olarak bu seçimde aynı çatı atında buluşmalı, yeni döneme birlikte vira bismillah demelidir.

Komiteler, seçim telaşıyla değiştiriliyor!

Diğer önemli bir konu ise; meslek komitelerinden bazılarının diğer komitelere kaydırılarak, komite sayısının 53’den 47’ye düşürülmesidir.

Kum çıkartma faaliyetlerinde bulunanlar, Akdeniz içi genel yük gemi taşımacılığı, kimyasal tanker taşımacılığı, puantajlama faaliyetleri, LNG ve LPG tanker taşımacılığı, atık alım tankeri taşımacılığı meslek komiteleri iptal edilip, diğer komitelere dağıtılmış. Böyle bir uygulamanın makul bir gerekçesi olamaz. Bu düzenlemenin seçime dönük bir dizayn olduğu açıktır. Bazı meslek komiteleri ait olmadıkları komitelerin altında gösterilmiş. Seçim telaşıyla yapılmış bu karmaşık dizaynlar komitelere haksızlıktır. Eldeki imkânların seçmenin aleyhine kullanılması çabalarına son verilmelidir. İnanıyoruz ki, bu oyunu üyelerimiz, seçmenimiz bozarak odasına sahip çıkacaktır. Biz, çok katılımlı, demokratik ve özgür bir seçim bekliyoruz.

Hedefimiz; güçlü oda, güçlü denizcilik.

salih-zeki-cakir.20130121165415.jpg

salih-zeki-cakir-(2).jpgwww.ulasimonline.com

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim