• BIST 117.651
  • Altın 166,893
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8136
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 10 °C

59 firma 97 milyar dolar ithalat

59 firma 97 milyar dolar ithalat
Cari açığı rekor seviyelere çıkaran ithalatın % 40'ını 59 firmanın yaptığını söyleyen Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Bu firmaların toplam ithalat değeri 96.7 milyar dolar oldu.

59 firma 97 milyar dolar ithalat

Cari açığı rekor seviyelere çıkaran ithalatın % 40'ını 59 firmanın yaptığını söyleyen Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Bu firmaların toplam ithalat değeri 96.7 milyar dolar oldu.

Cari açığa etkisi nedeniyle savaş verilen ithalatın kompozisyonu ve haritası çıkarıldı. Ekonomi Bakanlığı'nın araştırmasına göre Türkiye'nin 2011 ithalatının yüzde 40'ını ikisi kamudan toplam 59 firma gerçekleştiriyor. 2011 yılı ithalat rakamlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Sadece 59 firmamız, 500 milyon doların üstünde ithalat yaptı ve bunların gerçekleştirdiği toplam ithalat değeri ise 96.7 milyar dolar oldu. Yani, ithalatımızın yüzde 40'ını, sadece 59 firmamız gerçekleştirdi" dedi.

KÜÇÜKLERİN PAYI % 7

 

Bakan Çağlayan 100 bin doların altında ithalat yapan gruptaki toplam ithalatın ise yüzde 7 oranında arttığını belirterek, "500 milyon doların üzerinde ithalat yapan gruptaki toplam ithalat artışı yüzde 53 düzeyinde oldu" dedi. 2011 yılında 65 bin 323 firmanın ithalat yaptığını açıklayan Çağlayan, şu bilgileri verdi: "Bunların 32 bin 793'ü 100 bin dolar ve altında ithalat yapmış olup, bunların gerçekleştirdiği toplam ithalat değeri ise sadece 864 milyon dolardır. Yani ithalatçılarımızın yarısı, toplam ithalatımızın sadece binde 4'ünü gerçekleştirdi."

İTHALAT HARİTASI

 

Bakan Çağlayan,Türkiye'de ilk kez 'İthalat Haritası' çalışması yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Türkiye'nin üretim yapısının değişmesi gerektiğini ve bizim buna önayak olabileceğimizi düşünüyoruz. Bazı malların Türkiye'de üretimi yok ya da yetersizse o zaman hem yerli hem yabancı yatırımcıları bu alanlarda yatırıma teşvik edebiliriz. Türkiye'de bulunmayan maden ve tarım ürünlerinin bulunduğu ülkelerdeki tesislerin Türk girişimciler tarafından satın alınabileceğine inanıyoruz" dedi. Bakan Çağlayan ayrıca, "Türk üreticisinin araştırma geliştirme, marka ve ürün geliştirme yatırımlarına ağırlık vereceğini ve kaliteli Türk malı imajının güçleneceğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

BİR YILDA 14 MİLYON İTHAL CEP TELEFONU

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "İhracatımız rekor kırdığı için ne kadar mutluysak, ithalatımızın kırdığı rekordan da o kadar rahatsızız ve bu konuda da çok ciddi ve somut çalışmalar yapıyoruz" dedi. Çağlayan, geçen yıl Türkiye'ye 14.3 milyon cep telefonu geldiğini ve bunlara 1 milyar 744 milyon dolar ödendiğini belirterek, "Ben bunu söylerken insanlara 'gidip telefon almayın' demiyorum, zaten diyemem. Ama biz 11 ayda bir cep telefonu değiştirecek kadar zengin bir ülke miyiz?" dedi. Türkiye'de yeteri kadar üretilebildiği halde ithal edilen ürünler için işin tüketicilere ve üreticilere düştüğüne işaret eden Çağlayan, "Çünkü bir ürünün Türkiye'de üretildiği halde ithal ediliyor olmasının nedeni büyük oranda tüketicinin ihtiyaç ve kararlarına bağlı" şeklinde konuştu.

ENERJİ VE ARA MALI İTHALATIN YÜZDE 71.9'U

 

Geçen yıl Türkiye'nin ithalatının 173.1 milyar dolarlık bölümünün yüzde 71.9'u (enerji dahil) ara malları, 37.3 milyar dolarlık bölümünün yüzde 15.5'i yatırım malları, 29.7 milyar dolarlık kısmın yüzde 12.3'ünün tüketim mallarından meydana geldi. 100 dolarlık üretimin 43 dolarının ara ve yatırım malından olduğunu söyleyen Bakan Çağlayan, "İthalat artışında TL'nin değerli olmasının payı da büyük. Ben TL'nin değerli olduğunu söylerken hep ithalata vurgu yaptım. İhracattan çok ithalatı tetikliyor" dedi.

EYLEM PLANI HAZIR


Bakan Çağlayan, Girdi Tedarik Stratejisi tedarikte sürekliliğin sağlanması ve etkinliğin, verimliliğin artırılması, ihracatta rekabet gücünün iyileştirilmesinin amaçlandığını söyledi. Şu ana dek demir-çelik, otomotiv, kimya, makine, tekstil, tarım sektörlerindeki çalışmaları tamamladıklarını belirten Çağlayan, artık sıranın bu eylem planlarını yürürlüğe koymaya geldiğini bildirdi. Çağlayan, "Eylem planları önümüzdeki günlerde EKK, ardından YPK'ya götürülerek Hükümet Planı haline getirilecektir" dedi.

İLK SIRA RUSYA'NIN OLDU


Çağlayan , ithalatta ilk 10 ülkeyi Rusya, Almanya, Çin, ABD, İtalya, İran, Fransa, Hindistan, Güney Kore ve İspanya olarak sıralayarak, bu ülkelerin 138.9 milyar dolarla, yüzde 58 pay aldığını kaydetti. 465 milyon dolar değerinde buzdolabı, 172 milyon dolarlık çamaşır makinesi ithal edildiğini belirten Çağlayan, "Bu ithalatı, beyaz eşyada Avrupa'da yüzde 20'ye yakın paya sahip Türkiye yapıyor. Ama biz gidip onların ürünlerini alıyoruz" dedi.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim