• BIST 110.932
  • Altın 175,280
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C

Ahmet Arslan: Gemi inşa sektörü kabuk değiştiriyor

Ahmet Arslan: Gemi inşa sektörü kabuk değiştiriyor
Ak Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, gemi inşa sektörünün kabuk değiştirdiğini söyleyerek, “Artık sektörde daha modern ve spesifik gemiler yapmaya çalışılıyor. Bu sektörde ancak bu şekilde daha güçlü hale gelebiliriz” diye konuştu.

Ak Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Türkiye’nin 10 yıl sonrası için 500 milyar dolar ihracat hedefi koyduğunu hatırlatarak, “500 milyar dolar ihracatı yakalayabilmek, denizcisiz, tersanesiz, gemi inşasız ve armatörsüz olmaz. 500 milyar dolar ihracatı yakalayabilmek adına 10 milyar dolarlık gemi ve yat ihracatı yapabilmemiz gerekiyor, ancak bu oran bugün 1,2 milyar dolar seviyelerinde. Sektörümüzün buna ayak uydurması ve gelişmesi lazım. 500 milyar dolarlık ihracat rakamına erişilebilmesi için yaklaşık 4 milyar dolarlık bakım onarım, 1 milyar dolarlık gemi geri dönüşümü ve yine 5 milyar dolarlık da askeri gemi inşa yapılabilmesi gerekiyor. Sadece bu rakamlar toplandığında 20 milyar dolar ediyor” dedi.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası (GMO)’nın 44. Dönem Genel Kurulu’nda konuşma yapan Kars Milletvekili Ahmet Arslan, kendisinin her ne kadar Kars milletvekili olarak Kars’ın sorunlarıyla uğraşıyor gibi gözükse de mecliste bir gemi inşacı, gemi mühendisi ve denizci olduğunu unutmadan meslekle ilgili çalışmalara ağırlık verdiğini söyledi. Arslan, “Hem milletvekiliyim hem de bu meslekte buradaki diğer arkadaşlarla birlikte yıllardır farklı kademelerde görev yapmış bir arkadaşınızım. Ve bugün meslek adına neler yapılabilir, neler söylenebilir, bunun için buradayım. Meslekte uzun süre hizmet etmiş pek çok ağabeyimiz hatta ebediyete intikal etmiş birçok ağabeyimiz var. Onları da rahmetle saygıyla anıyoruz. Meslek bu seviyelere gelmişse onların çabası ve katkısının büyük payı var. Dolayısıyla 43. dönem yönetim kurulu üyesi ve odanın diğer organları da dahil bugüne kadar emek vermiş herkesi saygıyla selamlıyorum. Ve beklentimiz o ki, 44.dönem genel kurulumuzun hayırlı geçmesi ve bu anlamda 44. dönem yönetim kurulunda ve diğer organlarda görev alacak arkadaşlarımızın da bayrağı daha yukarıya devam ettirebilmesi, en büyük umudumuz. Onun için bugün buradayız” diye konuştu.

“Mesleğimizin geleceğine katkı sağlamamız lazım”

Artık Ankara’da denizcilik sektöründen meslektaşlarının  bir çok noktada görev alabildiğine işaret eden Arslan, “Meslektaşlarımız en azından fikirlerimizi, önerilerimizi her platformda dile getirebiliyorlar. Ben de bu anlamda bu şansı gerek bürokrat olarak gerekse milletvekili olarak yakalamış durumdayım. Problemlerimizi ve beklentilerimizi her fırsatta dillendirmeye çalışıyorum. Ağabeylerimizden aldığımız mesleğimize sahip çıkma düsturuyla mesleğimizin gereklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu meslek ki bizi bugünlere getirdiyse, bizim de bulunduğumuz yerlerde mesleğimizin geleceğine katkı sağlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Gemi inşa sektörü kabuk değiştiriyor”

Gemi inşa sektörünün kabuk değiştirdiğine değinen Arslan, sözlerine şöyle devam etti: “Artık gemi inşacılar, bankalar, sigortacılar, armatörler, biraraya gelerek daha komplike hareket ediyorlar. Daha modern ve daha spesifik gemiler yapmaya çalışıyorlar. Belki biz de bu sektörde böyle daha güçlü hale gelebiliriz. O zaman bizim de buna ayak uydurabilmemiz lazım. Özellikle gemi inşa tonajı ve boyutları anlamında toplam suyun yüzde 1’ini oluşturan Akdeniz havzası, taşımanın yüzde 25’ini oluşturuyor. Gemi inşa tonajında ve boyutlandırmasında bir standarta gitmek gerekiyor ki, bu anlamdaki regülasyon kuruluşları buna göre kendini hazırlamaya çalışıyor. Ve özellikle Akdeniz’in bir enerji havzası olduğunu, bakım onarım anlamında kendini buna uydurması gerektiğini de biliyor. Buna göre hareket ediyor. Tabi özellikle gemilerin ömürlerinin belirlenmesi, belli standartların takip edilmesi, sektördeki disiplini takip etmek anlamında önemli, düzenlemeler de buna parelel olarak devam edecek.”

“Kapasitemiz hedefi yakalamak için yeterli düzeyde”

Sektörün şu andaki kapasitesinin dahi hedeflenen 10 milyar dolar ihracatı yakalayabilecek durumda olduğunu kaydeden Arslan, “Önemli olan kapasiteyi daha fazla artırmak değil, bunu daha ekonomik şekilde kullanabilmek. Belki de daha büyük tersaneler haline gelebilmek, daha organize çalışabilmek, seri üretime geçebilmek. Sektör biraz kendini buna hazırlamak durumunda ki meslektaşlarımız da bu anlamda daha yüksek kalitede hizmet verebilsin. Yine memnuniyet verici olan bir şey var ki, gemi inşa mühendisliği  başından beri uluslararası çalışmak zorunda olan bir sektör. Bugünkü arkadaşlarımız gerçekten çok donanımlı yetişiyorlar. 44. dönem yönetim kuruluna öncelikle başarılar diliyorum” dedi.


Haber: Sinan SAYGI - Deniz Haber Ajansı

www.ulastirma.com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim