• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C

Akbank, CDP Global 500 Raporu’na iki yıl üst üste giren ilk Türk şirketi

Akbank, CDP Global 500 Raporu’na iki yıl üst üste giren ilk Türk şirketi
Akbank, dünyada iklim değişikliği konusunda en saygın proje olan CDP’nin Global 500 Raporu’na 2011 yılında da girerek sektöründeki öncülüğünü sürdürdü.

Şirketlerin, yatırımcıların ve hükümetlerin iklim değişikliği tehdidine karşı önlem almalarını teşvik etmek amacıyla 2000 yılında başlatılan CDP (Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi) kapsamında yayınlanan ve iklim değişikliği ile ilgili en yaygın küresel raporlama sistemi olan CDP 2011 Global 500 raporu açıklandı.

Türkiye’de uluslararası standartlara uygun sera gazı emisyonu raporlaması taahhüdünü öncü şekilde veren şirket olan Akbank, 2011 yılında da CDP Global 500 raporunda yer aldı. Akbank bu prestijli rapora üst üste iki yıl giren ilk ve tek Türk şirketi olarak karbon saydamlık derecelendirmesinde dünya liderleri arasında yer almaya devam etti.

Türkiye’de ilk kez 2010 yılı Ocak ayında Akbank’ın sponsorluğunda Sabancı Üniversitesi tarafından hayata geçirilen proje, dünyanın en geniş kapsamlı ve prestijli kurumsal çevre projesi olarak biliniyor. 2003 yılından beri düzenli olarak yayınlanan raporda dünyanın en itibarlı kurumlarıyla birlikte “signatory member” olarak yer alan Akbank, dünyada 71 trilyon dolar büyüklüğünde aktifleri yöneten 551 yatırımcı şirketten CDP projesine imza atan ve detaylı bilgi veren 400’ün üzerinde yatırımcı şirket arasında bulunuyor.

Akbank'ın CDP Global 500 raporuna yeniden girmiş olmasının Türkiye için de gurur verici olduğunu vurgulayan Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, “Konusunda uzman bilimadamlarının, araştırmacıların ve şirketlerin titiz çalışmalarıyla hazırlanan CDP Global 500 raporuna, Türkiye’den iki yıl üst üste giren ilk ve tek şirket olduk. Bu vesileyle hem Dünya liderleri arasında yer almanın  hem de ülkemizi bu uluslararası saygın projede temsil etmenin onur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi ve ekledi.

Akbank’ın bu saygın projede dünyanın en büyük kuruluşları arasında yer alması bu yöndeki titiz çalışmalarımızın bir sonucu.. Dünyanın önündeki en önemli sorunlardan biri olan küresel iklim değişikliğine yönelik çözüm stratejilerimizi Yönetim Kurulumuza doğrudan bağlı olan Kurumsal Yönetim ve Sosyal Sorumluluk Komitesi’nde, ve üyeleri arasında iklim değişikliği konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan Lord Stern’ün de yer aldığı Uluslararası Danışma Kurulunda şekillendiriyoruz. Türkiye’de GRI Standartlarında Sürdürülebilirlik Raporu hazırlayan ilk mevduat bankasıyız. Akbank çevre ve iklim değişikliği konularındaki farkındalığı artırmak ve bu yöndeki çalışmalara destek sağlamak amacıyla ülkemizde ve küresel platformda yürütülen mücadeleye aktif bir oyuncu olarak katılıyor. Hükümetleri İklim Değişikliği’ne karşı küresel işbirliği ve acil önlem almaya çağıran Cancun Bildirisi’ni imzalayan tek Türk bankası olduk. Türkiye Bankalar Birliği tarafından yürütülen çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik projenin içinde yer alıyoruz. Çalışmaları halen devam eden İMKB Sürdürülebilirlik Endeksi’nin de danışman kuruluşuyuz. Ayrıca Türkiye İklim Değişikliği Liderler gurubunun üyesiyiz.”

Toplumla doğa arasındaki hassas dengeye saygılı, bugünün paydaşlarıyanında gelecek nesillerin de refahınıgözeten kalıcıdeğer yaratmanın Akbank kurumsal kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Akkurt, “Akbank’ıniki sene üst üste, sürdürülebilir bir çevre bilinci hedefiyle global düzeyde en önemli çalışmalardan biri olan Karbon Saydamlık Projesi’nde yer alması, bu yöndeki çalışmalarımızı ve kararlılığımızı güçlendiriyor” dedi.

İSTANBUL HABER AJANSI

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim