• BIST 116.603
  • Altın 171,788
  • Dolar 3,9601
  • Euro 4,8935
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 15 °C

Akdeniz'deki petrol ve gaz bölge için önemli

Akdeniz'deki petrol ve gaz bölge için önemli
Gulfnews, Gaza şeridinden Türkiye’nin güney sahiline kadar uzanan Doğu Akdeniz Levantin Baseninde bulunan gaz ve petrol kaynaklarının ciddi miktarda olmadığını ancak bölge ülkeleri için önemli olduğunu kaydetti.

Akdeniz'deki petrol ve gaz bölge için önemli

Körfez ülkelerinde yayımlanan Gulfnews, Gaza şeridinden Türkiye’nin güney sahiline kadar uzanan Doğu Akdeniz Levantin Baseninde bulunan gaz ve petrol kaynaklarının ciddi miktarda olmadığını ancak bölge ülkeleri için önemli olduğunu kaydetti.

Eski Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Enerji Araştırmaları Birimi Başkanı Saadallah Al Fathi tarafından kaleme alınan yorum haberde, Levanten Basenindeki petrol ve gaz kaynakları, diğer gaz ve petrol ihraç eden büyük ülkelerle kıyaslandı ve bölge ülkelerin ihtiyaçları incelendi.

Fathi, Levanten Basenindeki kaynaklar için verilen savaşın konuya müdahil olan ülkelerin tümünün (Suriye dışında) hidrokarbon kaynakları açısından fakir olduğu için çetin geçeceğini belirtti.

Levanten Basenindeki hidrokarbon kaynağının hacmi ile ilgili olarak tek kaynağın ABD Jeoloji Araştırması olduğunu kaydeden Fathi, Mart ayında yayımlanan raporda bölgede 1.7 milyon varil petrol ve 122 trilyon ayak kare gaz bulunduğu belirtildiğine işaret etti.

“Tüm bu miktarlar çıkarılsa bile, yağ Suudi Arabistan’ınkinin yüzde biri bile değil OPEC’te en az kaynağa sahip olan Cezayir’inkinin ise sadece yüzde 14 kadar” diyen Fathi, Levanten’deki gaz kaynağının ise Katar kaynaklarının yüzde 14’ü kadar olduğunu, Cezair’in ise 159 trilyon ayak kare teyit edilmiş gaz kaynağı bulunduğunu vurguladı.

“Buna rağmen kaynaklar müdahil ülkeler için çok büyük” diyen Fathi, Lübnan’ın enerji ihtiyacının yüzde 96’sını (büyük bir kısmı elektrik santralleri için günde 150 bin varil) ithal ettiğini, gaz şebekesinin kurulması durumunda günde 500 milyon ayak kare gazın ülkenin yağ ithalini üçte iki oranında azaltacağını kaydetti.

Hidrokarbon kaynakları çok az olan Türkiye’nin ise enerji ihtiyaçlarının yüzde 90’ını ithal ettiğini, sadece gaz ithalinin günde 3.8 milyar ayak kare olduğunu ve artmakta olduğunu ifade eden Fathi, Türkiye’nin arama programının Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında olduğunu bu nedenle Münhasır Ekonomik Bölgelerde gaz arama ilgisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini savundu.

Benzer durumun, petrol ve gaz kaynağı bulunmayan ve yarısı elektrik santralleri için olmak üzere yılda 2.5 milyon ton petrol ithal eden Kıbrıs Rum Kesimi için de geçerli olduğunu ifade eden Fathi, muhtemel hidrokarbon yataklarından günlük 150 milyon ayak kare gaz çıkarılması takdirde Kıbrıs Rum Kesiminin petrol ithalini yarıya indireceğini kaydetti.

Suriye’nin petrol ve gaz kaynakları bulunduğunu ancak Mısırdan gaz ithal ettiğini belirten Saadallah Al Fathi, Suriye’nin elektrik santralleri için 6 milyon ton fuel oil kullandığını ancak bunun yerine gaz kullanıp petrolü ihraç edebileceğini, bu nedenle Suriye’nin günde 360 milyon ayak kare gaza ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Doğal kaz tüketimi 2003’ten beri artmakta olan İsrail’de gaz üretiminin günlük 132 milyon ayak kare olduğunu ancak tüketimin 318 milyon ayak kare olduğunu kaydeden Fathi, ancak elektrik santralleri için yılda 8 milyon ton kömür ve 1.5 milyon ton fuel oil kullanan İsrail’de doğal gaza olan ihtiyacın artmakta olduğunu kaydetti.

Fathi, İsrail’in günde 800 milyon ayak kare gaza ihtiyacı olduğunu, üretime 2013’te başlanacak Tamar gaz yatağında günde bin milyon ayak kare üretileceğini belirtti. Levanten Baseninde üretime 2017’de geçilmesinin beklendiğini kaydeden Fathi, İsrail’in depolama ve Kıbrıs Rum Kesimindeki yeni sıvılaştırma tesisi veya Mısırın tesislerini kullanarak ihraç planları bulunduğunu ifade etti.

Şaşırtıcı bir şekilde Mısır’ın doğu Akdeniz’deki gelişmelerde yer almadığını belirten Fathi, Sinai Münhasır Ekonomik Bölgesinin kapsadığı alan nedeniyle Kıbrıs Rum Kesimi ile bir antlaşmanın yerinde olacağını ifade etti.
İsrail’in Levanten Baseninde gaz çıkarma çalışmalarında diğer ülkelerin önünde olduğunu belirten Saadallah Al Fathi, “Ülkelerin Münhasır Ekonomik Bölgeleri biri birinin içerisinde kadar uzandığından durum karışık bu nedenle ülkeler hep birlikte kıta sahanlıkları üzerinde anlaşma yapması gerekiyor zira ikili antlaşmalar yeterli olmayabilir” dedi.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim