• BIST 115.450
  • Altın 166,641
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C

Aras Kargo'dan 'kadınlara istihdam' sözü

Aras Kargo'dan 'kadınlara istihdam' sözü
Türkiye’nin yenilikçi kargo şirketi Aras Kargo, Birleşmiş Milletler’in Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza atan ilk Türk kargo firması oldu.

Birleşmiş Milletler Kadın Örgütü ile Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Örgütü’nün ortak girişimi olan Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) geliştirilmesi toplantısında bu yıl Türkiye’yi Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras temsil etti. Kargoculuk sektörünün zorlu iş koşulları ve bedensel güç ihtiyacı nedeniyle erkek egemen sektörde kadın bir lider olarak yaşadığı zorlukları da anlatan Evrim Aras, hem yönetim hem de çalışanlarda kadın istihdamını arttırmak için hazırladıkları paketi de Birleşmiş Milletlerde duyurdu.

WEPs’in iş dünyasına nasıl adapte edileceğinin konuşulduğu panelde Evrim Aras’ın dışında lüks tüketim markalarının lideri Louis Vitton, dünyanın en büyük yenilenebilir temiz enerji üreticilerinden Brezilyalı Itaipu Binacional, Amerika’nın en yaygın konfeksiyon markalarından Ann Taylor ile global finans markası BNP Paribas bankasının tepe yöneticileri de konuşma yaptılar.

Aras: “Kadının doğasında hak aramak da, hakkını almak da var. Hayal eden kadının önünde duvar olsa yıkılır.”

Ataerkil bir aileden geldiği halde çok çalışarak, sebat ederek ve sorumluluklarına sahip çıkarak şirketin liderliğini üstlendiğini anlatan Evrim Aras yolculuğunu şöyle anlattı:  “Şirketimizin kurucusu sevgili babamı vaktinden evvel acı bir şekilde kaybettiğimiz zaman dünya başıma yıkılmıştı. Kucağımda küçük bir çocuk, liderliğimize güvenen binlerce çalışan, iflasın eşiğinde bir şirketle karşı karşıyaydım. Bana fırsatların sunulmasını bekleyecek vakit yoktu. Ayağa kalktım ve sorumluluğumu elime aldım. Hayal eden kadın başarır. Ben de hayal ettim ve benimle bu hayali paylaşanlarla birlikte başardım.  Bugün daha da iyi anlıyorum ki kadınlar hayal kurduğu zaman bu sadece işle ilgili olmuyor. Hem kendilerinin hem de çevrelerinin hayatlarını dönüştürmeyi hayal ediyorlar ve doğalarından gelen güçle kendilerine altın tepsiyle sunulmasını beklemeden, haklarını arıyor, harekete geçiyorlar. Bu kararlığın önünde  duvar olsa yıkılır.”

Aras Kargo’da kadın istihdamını arttırmak için anket de var, kota da, prim de

Türkiye’de Kadınların Güçlenmesi Prensiplerini imzalayan ilk kargo şirketi olan Aras Kargo bu prensipler ışığında atacakları adımları da Birleşmiş Milletlerde söz vererek duyurdu. İki yılda kadın çalışan sayısını %33 arttırdıklarını belirten Evrim Aras 2014 planlarını da özetledi.

Alınan ve New York’ta açıklanan kararlardan bazıları şöyle:

- İşe alımlarda kadın istihdamına zorunlu kota konması

- Kadın istihdamının arttırılması için çalışanlara anketle öneri sorulması

- Çalışanların birinci derece yakını olmayan bir kadın çalışan önermeleri sonucunda işe alım gerçekleşirse önerenlere prim verilmesi

- Hamile ve yeni doğum yapan kadın çalışanlara yönelik esnek çalışma saatlerinin yazılı hale getirilmesi

- Genel Müdürlük ve Bölge müdürlüklerinde hijyenik emzirme odaları oluşturulması

- Yöneticilerin iş devamlılığını sağlayacak şekilde düzenlemelerle annelere ve tek ebeveyn babalara ilk ve orta öğretimde okuyan çocuklarının okulunun ilk veya son gününde idari izin verilmesi

- Çalışanlara yönelik anne-çocuk sağlığı eğitimleri organize edilmesi

- Geçmişte olduğu gibi, Aras Aile Akademisi çerçevesinde tüm Türkiye’ye yaygın  anlaşma yapılan 25 üniversitede çalışan eşlerinin merak ettikleri konularda kendilerine kurslar verilmesi. Çalışanların eşlerine dönük Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte açık mesleki öğrenim imkanları

Evrim Aras: “Hayalim 8 Mart’ta çabaları değil, başarıları kutlamak”

Aras, sözlerini 8 Mart Dünya emekçi Kadınlar Günü’nün cinsiyet eşitliği için çabaların sarf edildiği ve bu çabaların hatırlandığı günden ziyade kadın-erkek yan yana kolektif başarının kutlandığı gün olmasını dilekleriyle noktaladı.

www.ulasimonline.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim