• BIST 110.059
  • Altın 174,770
  • Dolar 4,0839
  • Euro 4,9947
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C

Bağıştaş Barajı'na 253 milyon dolar kredi

Bağıştaş Barajı'na 253 milyon dolar kredi
IC Yatırım Holding'in yan kuruluşu IC İçtaş, Erzincan Karasu Nehri üzerinde inşası devam eden Bağıştaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali için Yapı Kredi ve VakıfBank'ın yer aldığı konsorsiyum ile 253 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

Bağıştaş Barajı'na 253 milyon dolar kredi

IC Yatırım Holding'in yan kuruluşu IC İçtaş, Erzincan Karasu Nehri üzerinde inşası devam eden Bağıştaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali için Yapı Kredi ve VakıfBank'ın yer aldığı konsorsiyum ile 253 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

Kredi anlaşması, IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, VakıfBank Genel Müdürü Süleyman Kalkan ve Yapı Kredi Murahhas Azası ve Genel Müdürü Faik Açıkalın'ın katıldığı törenle imzalandı.

İbrahim Çeçen, törende yaptığı konuşmada, 30 ay içerisinde bu barajı bitirip ülke ekonomisine kazandırmayı hedeflediklerini ifade ederek, VakıfBank ve Yapı Kredi yetkililerine, kendilerine verilen destekten dolayı teşekkür etti.

Çeçen, 1998 yılında faaliyete geçen İçtaş Enerji'nin grupta büyük projelere imza attığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''17 tane hidroelektrik santral projemiz var. Bugüne kadar 4 tanesi bitti, 6 tanesi inşaat halinde. 7 tanesi için de proje çalışmalarımız ve diğer formalite çalışmalarımız sürüyor.

Ayrıca 100 megavatlık bir rüzgar enerjisi, 600 megavatlık da bir termik santral projemiz var. Onların da çalışmaları devam ediyor.

17 tane HES projesi bittiğinde 1 milyar 800 milyon kilovatsaat elektrik üretmiş olacağız. 4,5 milyar kilovatsaati termik santralden, 300 milyon kilovatsaat de rüzgar enerjisinden elde edeceğiz. Yani toplamda yaklaşık 6 milyar kilovatsaat....

Hidroelektrik enerji santralleri alanında grubumuz yatırımları büyüyerek devam etmektedir. Grubumuzun bu alandaki yatırımları toplamda 1 milyar 140 milyon dolar mertebesine ulaşacak ve toplamda 1 milyar 800 milyon kilovatsaatlik yıllık üretim kapasitesine ulaşmayı hedeflemekteyiz. Bütün bu projelerimizi 2014 sonuna kadar bitirmeyi öngörüyoruz.''

Çeçen, projelerinin yapım bedelinin 2 milyar 100 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Verilen bilgiye göre, yatırım tutarı 338 milyon doları bulması beklenen proje için Yapı Kredi ve VakıfBank, 3,5 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 13 yıl vadeli proje finansman kredisi sağladı. Proje tamamlandığında yılda yaklaşık 500 milyon kilovatsaat enerji üretecek.

Yapı Kredi Murahhas Azası ve Genel Müdürü Faik Açıkalın, banka olarak önümüzdeki dönemde ilave kapasite ihtiyacı için yapılması gereken yatırımlar ile EÜAŞ portföyü kapsamında özelleştirilecek olan 16 bin megavatlık üretim tesisinin finansmanında önemli rol oynamayı hedeflediklerini, 12 dağıtım bölgesinin özelleştirilme finansmanının da gündemlerinde olacağını bildirdi.

IC Yatırım Holding'in yan kuruluşu IC İçtaş'ın, Erzincan Karasu Nehri üzerinde inşası devam eden Bağıştaş Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) için Yapı Kredi ve VakıfBank'ın yer aldığı konsorsiyum ile 253 milyon dolarlık kredi anlaşmasının imza töreninde konuşan Açıkalın,, enerji arzı ve talebi arasındaki farkın gerekli yatırımların gerçekleştirilmesi durumunda bile talep büyümesine bağlı olarak artacağını vurguladı.

Açıkalın, ''Yapı Kredi olarak, önümüzdeki dönemde ilave kapasite ihtiyacı için yapılması gereken yatırımlar ile EÜAŞ portföyü kapsamında özelleştirilecek olan 16 bin megavatlıkk üretim tesisinin finansmanında önemli rol oynamayı hedefliyoruz.

Ayrıca, devir, onay ya da ihale aşamasında toplam 12 dağıtım bölgesinin özelleştirilme finansmanı da gündemimizde olacak'' şeklinde konuştu.

Hem ekonomik hem de sosyal açıdan hayati önem arz eden enerji sürekliliğinin sağlanmasını bankanın sosyal sorumluluk bilinci kapsamında bir görev olarak değerlendirdiklerini ifade eden Açıkalın, şunları kaydetti:

''Yapı Kredi olarak bu görev bilinci ile bugüne kadar 2,7 milyar dolara ulaşan yaklaşık 5 bin megavat kurulu güce ulaşacak enerji projelerinin finansmanında yer aldık. Bu projelerin yüzde 73'ünü yenilenebilir enerji projeleri oluşturuyor.

Sadece 2010 yılında 800 milyon dolarlık kredi sözleşmesi imzaladık. Yaklaşık 400 milyon dolarlık kredi kullanımını da gerçekleştirmiş durumdayız.

Ülkemizin sosyoekonomik gelişmesine de temel oluşturan, aynı zamanda enerji kaynaklarında dışa bağımlılığı azaltan ve yeni istihdam olanakları sunan yenilenebilir enerji projelerine tüm imkanlarımızla destek vermeye devam edeceğiz.''

VAKIFBANK'TAN 3,4 MİLYAR TL'LİK KREDİ

VakıfBank Genel Müdürü Süleyman Kalkan da banka olarak enerji projelerine özel önem verdiklerini ifade ederek, enerjiye yapılacak yatırımın Türkiye'nin geleceğine yapılan yatırım olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Kalkan, VakıfBank'ın 2005'ten bu yana yerli ve yabancı bankalarla oluşturulan konsorsiyumlar aracılığıyla tahsis ettiği kredi tutarının 3,4 milyar lira olduğunu belirterek, ''Son 2 yıldır devam eden elektrik dağıtım ihaleleri ve hidroelektrik santral projelerine kredi desteğimiz bundan sonra da devam edecek.

Toplam kredilerimiz içindeki proje finansmanı, özellikle de enerji ve yenilenebilir enerji projelerinin oranını artırmayı planlıyoruz.

Enerji sektörünü, geleceğin sektörü olarak görüyoruz, bu nedenle enerji sektörüne yapılan yatırımları da Türkiye'nin geleceğine yapılan yatırımlar olarak değerlendiriyoruz'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından imza atılan kredinin söz konusu bankalar arasındaki payının yarı yarıya olduğu belirtildi.

Verilen bilgiye göre, enerji sektöründeki yatırımlarına 1998'de başlayan IC İçtaş'ın, AES-IC Holding Ortaklığı bünyesinde hali hazırda üretimde olan kurulu güçleri 71 megavat ve yıllık üretim kapasiteleri 280 milyon kilovatsaat olan 4 adet hidroelektrik santrali mevcut.

IC Içtaş'ın şu anda Bağıştaş Projesi dahil, inşası devam eden kurulu güçleri 241 megavat ve yıllık üretim kapasiteleri 900 milyon kilovatsaat olan 6 adet hidroelektrik santrali projesi olup, üretimde olan ve inşası devam eden projelerin toplam yatırım tutarı 730 milyon dolar mertebesinde bulunuyor. Bu projeler için toplam 512 milyon dolar tutarında uzun vadeli proje kredileri temin edildi.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim