• BIST 109.404
  • Altın 173,793
  • Dolar 4,0809
  • Euro 4,9792
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C

Bakan Yıldırım: İki metro daha geliyor

Bakan Yıldırım: İki metro daha geliyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Fahrettin Altay-Narlıdere ile Şirinyer-Buca hatlarını kendilerinin yapacağını açıkladı.

Bakan Yıldırım: İki metro daha geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Fahrettin Altay-Narlıdere ile Şirinyer-Buca hatlarını kendilerinin yapacağını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, genel seçim öncesi açıkladıkları “35 İzmir 35 Proje”de bir yılda gelinen aşamayı paylaştı. Hilton Oteli’nde basın toplantısı düzenleyen Yıldırım, metrodan otoyollara, yüksek hızlı trenden e-ticarete kadar kentle ilgili pek çok proje hakkında detaylı sunum yaptı. Bakan Yıldırım, görsel öğelerle zenginleştirdiği uzun sunumunda İzmir’de projelere yapılan itirazlar hakkında sert çıkışlarda bulundu, EXPO 2020 adaylığı konusunda da önemli mesajlar verdi.

Yıldırım, metronun Fahrettin Altay-Narlıdere ile Şirinyer-Buca hatlarını bakanlık olarak kendilerinin yapacağını, Bakanlar Kurulu kararı sonrasında çalışma başlatılacağını duyurdu. Belediyenin yaptığı çalışmanın uzun sürdüğünü, inşaat çalışmaları uzadıkça vatandaşın şikayetlerinin arttığını belirten Bakan Yıldırım, “Bunları dikkate alarak geçen sene yasa çıkardık. Metro; zor, pahalı ve uzmanlık isteyen bir iş. ‘Yerel yönetim isterse kendisi yapsın ama yapamıyorsa biz merkezi idare olarak da burada görev almaya hazırız’ dedik. Böyle bir düzenleme yaptık. Bu kapsamda uygulamayı ilk Ankara’da yaptık. Üç hatta projeyi devraldık ve çok da iddialı bir süre verdik. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bize yazılı talebi doğrultusunda Fahrettin Altay-Narlıdere ve Şirinyer-Buca hatlarının yapılmasını kararlaştırdık” bilgisini verdi.
Bakanlıkla Büyükşehir’in ortaklaşa gerçekleştirdiği Egeray’daki son gelişmelerle ilgili de bilgi veren Yıldırım, Aliağa-Cumaovası arasındaki hattın kuzeyde Bergama, güneyde de Selçuk’a kadar uzatılacağını, böylece iki kültür alanının raylı sistemle birleştirileceğini kaydetti.

Yan çizmek yok

İzmir için en önemli projelerinden birinin EXPO 2020 adaylığı olduğunun altını çizen Bakan Yıldırım, şunları kaydetti: “EXPO için ne isterlerse yaptık. ‘Kanun lazım’ dediler. Meclis tatildeydi, tuttuk AB Bakanlığı’nın kanun hükmündeki kararnamelerin birinin arkasına EXPO’yu da taktık. Yetmedi, iki Bakanlar Kurulu kararı çıkardık. Sonra EXPO yeri tartışmaları tekrar başladı. İzmir’in o geleneksel muhabbetleri. ‘Bunun için de kanun lazım’ dediler, onun kanununu da çıkardık. Bu da bitti. Daha bir şey var mı? Bundan sonra herkes çalışacak. Öyle yan çizmek yok. Herkes elini taşın altına koyacak. Bu iş için mücadelemizi yapacağız. Kasım 2013’te ipi göğüslemek için elimizden ne gelirse elbirliğiyle bu işi yapmamız lazım. Burada oluşacak her türlü olumsuzluk rakiplerimize puan kazandırma, onların bir adım öne geçmesine sebep olabilir. İzmir’in burada biraz daha milliyetçi tutum almasını, ufak tefek konularla bu projeyi olumsuz etkilememek için gayret göstermesini istiyorum. Şu ana kadar iyi gidiyor, sorun yok. İki gün önce de bir sunum yapıldı. Ama daha 2013 Ekim-Kasım’ına kadar yapacak çok iş var.”
 
KRUVAZİYER LİMANI İHALESİ 7 EYLÜL’DE

Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nda biri altyapı diğeri de üstyapı olmak üzere iki ayrı çalışma yapıldığını dile getiren Yıldırım, “Altyapı yatırımlarında yüzde 33 mertebesinde gerçekleşme sağlandı. Şu anda 350 kişi çalışıyor. Üstyapıyla ilgili rıhtımlar, taşıma sistemleri için de YİD modeliyle ihaleye çıkacağız. Üstyapıya 2013’te başlanacak ve yaklaşık 2 milyar TL’ye yakın yatırım olacak” dedi.
Kruvaziyer Limanı’nda çok kapsamlı çalışma yapılacağını ifade eden Bakan Yıldırım, “Başlangıçta basit bir iskele düşünmüştük ama sonra kalıcı olsun istedik. İmar planı 30 Nisan 2012’de kesinleşen limanın ihale ilanı da 22 Mayıs 2012’de yayımlandı. İhalede son teklif verme tarihi 7 Eylül 2012 olarak belirlendi. Bu yapıldığında İzmir bırakın Türkiye’de, Akdeniz çanağında rakipsiz destinasyon olacak” diye konuştu.

İZMİR’İN HUYU BİRAZ DEĞİŞSE İYİ OLACAK

Projeler içinde yer alan yat limanlarını da anlatan Yıldırım, şöyle konuştu: “2 bin 200 yat kapasiteli beş yat limanının etüt proje araştırma, fizibilite, sondaj, ÇED ve imar planı işleri yapıldı, sözleşme aşamasına gelindi. Bunlar; Urla, Çeşme, İnciraltı, Karşıyaka, Bayraklı ve Şakran. İkinci grupta da bin 750 yat kapasiteli Yeni Foça, Çeşme Şifne, Seferihisar Ürkmez var. Çalışmalar sürüyor. Bunun dışında Pasaport Yat Limanı İmar Planı’nda son aşamada değişikliğe geldik. Ama burada bizi biraz yoruyorlar. İzmir’in huyu değişse iyi olacak. Çok yoruyorlar sayın Başkanım. Bu kadar beklemiyordum. Ama yılmayacağız. İzmir’in daha fazla zaman kaybetmesine izin vermeyeceğiz, bunu beraber yapacağız. Her şeyi benim sırtıma yüklemeyin. Herkes sesini yükseltsin. Tribünlere mesaj vermek için değil, haklı olduğumuz konuda İzmir’in ayağa kalkmasını, gür sesle bu işi engelleyenlere karşı durmalarını istiyorum. Benim en büyük beklentim bu. Zaten İzmir zaman kaybetmekten illallah etmiş. Hazır bir rüzgar yakaladık, bunu değerlendirelim.”

STAT YAPILMADAN KAVGASI BAŞLADI

Olimpik stadyum projelerini açıklarken yaşanan tartışmalara da değinen Bakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Stat yapılmadan kavgası başladı. Bir İzmir klasiği de burada devreye girdi. Vaadimiz Örnekköy’e 25 bin kişilik stat yapmaktı, kararını aldık. ‘Alsancak Stadı’nı vermeyiz, yaptırmayız’ gibi kurusıkı laflar. Böyle şey olur mu? E kendi yıkılacak, bakıma da ihtiyacı var. Kullanamadığın, değerlendiremediğin bir yerde ısrar etmenin anlamı var mı? Neyse onlar küçük meseleler, hepsini hallederiz. Önemli olan bunun kararını almış olmamız. Kısa vadede Örnekköy’e böyle bir stadyumu yapacağız.”

YÜKSEK HIZLI TREN

Ulaştırma projeleri içinde yüksek hızlı trenlere (YHT) büyük önem verdiklerini vurgulayan Yıldırım, İzmir-İstanbul arasındaki YHT’nin 2023 hedefleri kapsamında yatırım planına alınacağını ancak şu anda önceliği İzmir-Ankara YHT Projesi’ne ayırdıklarını bildirdi. Bu hatta Ankara-Afyon sözleşmesinin 11 Haziran’da imzalandığını dile getiren Bakan Yıldırım, Türk firmalarının bu projede olabilmesi için işi iki aşamada gerçekleştireceklerini açıkladı. Bakan Yıldırım, söz konusu projelerin önemli bir istihdam ve katma değer sağlayacağına da dikkat çekti.

KENT YENİLEME BİR AN ÖNCE BAŞLAMALI

Kent yenileme konusunun da İzmir’in en önemli konularından biri olduğunun altını çizen Yıldırım, “Seçim öncesinde bu konu çok konuşuldu. Ama böyle bir konu maalesef hep seçim malzemesine kurban oldu. Biz kentsel dönüşüm dedik, siyasi rakiplerimiz rantsal dönüşüm dedi. Bir an önce bu işe başlamamız lazım. Bu meseleyi siyaset üstü ele almak zorundayız. İzmir kentsel dönüşümü için özel yasa çıkardık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız şimdi kapsamlı çalışma yapıyo. Şu anda planlama devam ediyor ve dönüşüm alanları belirleniyor” bilgisini verdi.

TIPKENT PROJESİ İLE İKİ HASTANE

Tıpkent Projesi’ni de anlatan Bakan Yıldırım, yaklaşık 1 milyar TL’lik yatırımla kurulacak Bayraklı Şehir Hastanesi ihalesinde son teklifi 13 Temmuz’da alacaklarını, Tepecik Şehir Hastanesi’nin projesinin de Yüksek Planlama Kurulu’na gönderildiğini söyledi. Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali’nin de temelini attıklarını hatırlatan Bakan Yıldırım, 570 milyon TL’lik yatırım tutarı olan projenin 24 ayda sonuçlanacağını, YİD modeli ile işletileceğini kaydetti.
 
“E-TİCARET ÜSSÜ İZMİR İÇİN PROJEYE KATILIN”

Konuşmasında İzmir’i “Dijital Arşiv Kent” yapma hedeflerini anlatan Yıldırım, “Şimdi geçici olarak buna başladık. Bina da yapılıyor” dedi. “Çağrı Merkezi” projeleri ile kentte bulunan 2 çağrı merkezinin 7’ye ulaştığını ve bin 800 istihdam sağlandığını kaydeden Yıldırım, “Bunlar gençlerimize iş ve aş. Kısa vadede az yatırımla daha çok istihdam oluşturan işler. İzmirli yatırımcılarımıza yine bir çağrım var; bazı işlerinizi babadan kalma usullerle kendiniz yapmayın. Bu işi çok iyi yapan kuruluşlar var” dedi. İzmir’in “E-Ticaret Üssü” olması için de çalışma yürüttüklerini, 17 Mayıs 2012’de PTT ile hizmete sunulduğunu ve İzmir’deki 33 KOBİ’nin bin 600 ürünün satışını gerçekleştirdiğini ve 1 milyon kişinin siteyi ziyaret ettiğini belirtti. Yıldırım, diğer KOBİ’leri de bu hizmetten yararlanmaya çağırdı. Yıldırım, seçim projeleri içinde yer alan Öğrenci Yaşam Merkezi’nin de 2012 yılı yatırım kapsamında olduğunu, Buca’da bin, Bayındır’da 300, Bergama ile Urla’da 500 yatak kapasiteli yurt projeleri olduğunu, Buca’da ihalenin gerçekleştirildiğini, Bornova’daki bin 500 kişilik yurt projesinin de yatırım programına alındığını dile getirdi. Kültür merkezleri ve restorasyonlarla ilgili de üzerlerine düşen her türlü görevi yerine getireceklerini aktaran Yıldırım, Ödemiş, Tire ve Bornova’da çeşitli çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

KOSBİ MANİSA VE İZMİR’E YAKINLAŞACAK

Ödemiş-Kiraz Demiryolunun da 2013 yılında yapım ihalesine çıkılacağını kaydeden Yıldırım, Kemalpaşa-Turgutlu arasında daha önce başlanan 27 kilometrelik hat ile de Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin (KOSBİ) Manisa ve İzmir’e bağlanacağını duyurdu. Bakan Yıldırım ayrıca Körfez Dönüşüm Projesi ve İzmir Limanı Rehabilitasyonu çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade etti. Efes Antik Limanı’nda da Aralık 2011’de çalışmaların başladığını ifade eden Yıldırım, Çeşme Fenerburnu ile Güzelbahçe Yalı balıkçı barınaklarında da çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Bunun çıkış noktası İzmir’di, burada verdiğimiz sözdü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız şimdi kapsamlı çalışma yapıyor, ilk uygulamayı da İzmir’de yapacağız. Şu anda planlama devam ediyor ve dönüşüm alanları belirleniyor” bilgilerini verdi.

TIPKENT PROJESİ İLE İKİ HASTANE

Tıpkent Projesi’ni de anlatan Bakan Yıldırım, yaklaşık 1 milyar TL’lik yatırımla kurulacak Bayraklı Şehir Hastanesi ihalesinde son teklifi 13 Temmuz’da alacaklarını, Tepecilk Şehir Hastanesi’nin projesinin de Yüksek Planlama Kurulu’na gönderildiğini söyledi. Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali’nin de temelini attıklarını hatırlatan Bakan Yıldırım, 570 milyon TL’lik yatırım tutarı olan projenin 24 ayda sonuçlanacağını, YİD modeli ile işletileceğini kaydetti.

“E-TİCARET ÜSSÜ İZMİR İÇİN PROJEYE KATILIN”

Konuşmasında İzmir’i “Dijital Arşiv Kent” yapma hedeflerini anlatan Yıldırım, “Şimdi geçici olarak buna başladık. Bina da yapılıyor” dedi. “Çağrı Merkezi” projeleri ile kentte bulunan 2 çağrı merkezinin 7’ye ulaştığını ve bin 800 istihdam sağlandığını kaydeden Yıldırım, “Bunlar gençlerimize iş ve aş. Kısa vadede az yatırımla daha çok istihdam oluşturan işler. İzmirli yatırımcılarımıza yine bir çağrım var; bazı işlerinizi babadan kalma usullerle kendiniz yapmayın. Bu işi çok iyi yapan kuruluşlar var” dedi. İzmir’in “E-Ticaret Üssü” olması için de çalışma yürüttüklerini, 17 Mayıs 2012’de PTT ile hizmete sunulduğunu ve İzmir’deki 33 KOBİ’nin bin 600 ürünün satışını gerçekleştirdiğini ve 1 milyon kişinin siteyi ziyaret ettiğini belirtti. Yıldırım, diğer KOBİ’leri de bu hizmetten yararlanmaya çağırdı. Yıldırım, seçim projeleri içinde yer alan Öğrenci Yaşam Merkezi’nin de 2012 yılı yatırım kapsamında olduğunu, Buca’da bin, Bayındır’da 300, Bergama ile Urla’da 500 yatak kapasiteli yurt projeleri olduğunu, Buca’da ihalenin gerçekleştirildiğini, Bornova’daki bin 500 kişilik yurt projesinin de yatırım programına alındığını dile getirdi. Kültür merkezleri ve restorasyonlarla ilgili de üzerlerine düşen her türlü görevi yerine getireceklerini aktaran Yıldırım, Ödemiş, Tire ve Bornova’da çeşitli çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

KOSBİ MANİSA VE İZMİR’E YAKINLAŞACAK

Ödemiş-Kiraz Demiryolunun da 2013 yılında yapım ihalesine çıkılacağını kaydeden Yıldırım, Kemalpaşa-Turgutlu arasında daha önce başlanan 27 kilometrelik hat ile de Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin (KOSBİ) Manisa ve İzmir’e bağlanacağını duyurdu. Bakan Yıldırım ayrıca Körfez Dönüşüm Projesi ve İzmir Limanı Rehabilitasyonu çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade etti. Efes Antik Limanı’nda da Aralık 2011’de çalışmaların başladığını ifade eden Yıldırım, Çeşme Fenerburnu ile Güzelbahçe Yalı balıkçı barınaklarında da çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim