• BIST 111.032
  • Altın 174,588
  • Dolar 4,0640
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 14 °C

Balkaş: 1.7 milyon varil petrol rezervi var

Balkaş: 1.7 milyon varil petrol rezervi var
ODTÜ-KKK Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Program Koordinatörü Prof. Dr. Salih Saner, “Doğu Akdeniz Jeolojik Kuşakları, Çökel Havzaları ve Petrol Olanakları” başlıklı sunumunda, konuyla ilgili teknik bilgiler verdi.

Balkaş: 1.7 milyon varil petrol rezervi var

ODTÜ-KKK Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Program Koordinatörü Prof. Dr. Salih Saner, “Doğu Akdeniz Jeolojik Kuşakları, Çökel Havzaları ve Petrol Olanakları” başlıklı sunumunda, konuyla ilgili teknik bilgiler verdi.

Saner, çok pahalı bir işlem olan petrol aranmasının, rastgele sondaj açma çalışması olmadığını ve uzun bir zaman alan jeolojik ve jeofizik araştırmalar gerektirdiğini belirtti.

Arama çalışmaları yapılabilmesinin birinci şartının bölgede çökel bir havza bulunması olduğunu söyleyen Saner, ancak bölgede siyasal bir anlaşmazlık bulunmamasının bundan daha önemli olduğunu vurguladı.

Saner, Doğu Akdeniz’de petrol aramalarını cesaretlendirici çökel havzalar bulunduğunu ancak siyasal durum nedeniyle Türkiye ve KKTC’nin bugüne kadar sessiz kalmayı yeğlediklerini ifade etti.

Prof. Saner, “Çözüm ne olursa olsun KKTC’nin hakları inkar edilemeyeceğine göre, bölgede yapılacak çalışmalar ve elde edilecek bilgi, taraflar arası görüşmelerde harita üzerine bir sınır çizgisi koymanın ötesinde daha bilinçli olunmasını sağlayacaktır” dedi.

Suriye ve Lübnan’ın da bölgede yoğun sismik çalışmalar yaptığını ifade eden Prof. Saner, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY), Blok 12 (Afrodit) ruhsat sahasındaki prospektinin, İsrail’in son keşfi Levithan gaz sahasına çok yakın olduğunu ve gaz bulma olasılığının yüksek görüldüğünü söyledi.

Bölgedeki havzalarla ilgili ayrıntılı teknik bilgi sunan Saner, Türkiye ile KKTC’nin yapacağı işbirliğiyle bölgede petrol ve doğal gaz aramasına yönelik bilgi geliştirme çalışmalarına en kısa zamanda başlanması ve siyasi durumun gerektirdiği şartlarda sondaj yapmaya zemin hazırlanması gerektiğini belirtti.

Saner, bunu yapabilmek için KKTC’nin çok kısa sürede kendi petrol kanununu hazırlaması gerektiğini, yapılacak çalışmaların 5-10 yıl gibi bir zaman alabileceği göz önünde bulundurularak bu konuda Kıbrıs görüşmeleri engeline bağımlı kalınmaması gerektiğini söyledi.

ŞAHİNTÜRK

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Arama Daire Başkanı  Ömer Şahintürk ise, Mısır ve İsrail’in açık deniz alanlarında yaptığı doğal gaz keşiflerinin, Doğu Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerde hidrokarbon arama faaliyetlerinin hızlanmasını sağladığını anlattı.

Şahintürk,  bölgeye ilgisini artıran kıyı ülkelerinin, kendi ekonomik münhasır bölge sınırları içinde sondajlı arama fazına ulaşmak için yoğun bir ruhsatlandırma ve sismik veri toplama programı uyguladıklarını ifade etti.

Şahintürk, bugüne kadarki çalışmalar sonucunda ispatlanmış doğalgaz rezerv miktarının 70 trilyon feet küp civarında olduğunu, bunun yeni çalışmalarla büyümesinin beklendiğini vurguladı.

Şahintürk, TPAOnun da Mersin ve Antalya havzalarının dışında Türkiye ile Kıbrıs arasında, aramacılık açısından bakir alanda, Alt Orta Miyosen hedefli tuzaltı yapılarını hedeflediğini ve buralarda cesaretlendirici sonuçlar bulunduğunu, Türkiye’nin yakın gelecekte bölgede doğalgaz üreten ülkeler arasındaki yerini alacağını söyledi.

BAŞEREN

Prof. Dr. Sertaç Hami Başeren ise, “Doğu Akdeniz’in Uluslararası Hukuki Statüsü”  başlıklı sunumunda, Doğu Akdeniz’de boyutları giderek büyüyen bir deniz yetki alanları uyuşmazlığı ortaya çıktığına işaret ederek, bölgede olduğu söz edilen hidrokarbon yataklarının bu uyuşmazlığı alevlendirdiğini söyledi.

Yunanistan ile Güney Kıbrıs’ın Türkiye’nin kıta sahanlığını sınırlamaya çalıştığını kaydeden Başeren, böyle bir sınırlandırmanın Türkiye’nin bölgedeki uzun kıyılarının açık deniz alanlarına azami erişimini engelleyeceği için uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Başeren, “Türkiye, Güney Kıbrıs’ın tek başına bütün Kıbrıs adına anlaşma yapma yetkisi olmadığını belirterek, bölgede Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yaptığı kıta sahanlığı sınırlandırması anlaşmalarını tanımamaktadır” dedi.

KURUMAHMUT

Araştırmacı yazar Ali Kurumahmut ise, “Deniz yetki alanlarının sınırlandırılmalarının olası etkileri ile Doğu Akdeniz’de güncel denizcilik sorunları ve limanların açılması” konulu sunumunda, limanların açılması konusunun Doğu Akdeniz’de güncelliğini muhafaza eden ve Türkiye ile KKTC aleyhindeki bir zaman ve zeminde sonuçlandırılmak istenen önemli denizcilik sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Limanların Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bayraklı gemilere açılması, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bayrağının Türkiye’nin egemenlik alanında kabul görmesi ile eş anlamlı olduğuna işaret eden Kurumahmut, “Bir limanın açılması ile limanların bütünüyle Rum Yönetimi bayraklı gemilere açılması arasında hukuken herhangi bir fark yoktur” dedi.

BALKAŞ

TPJD Baş Danışmanı Özer Balkaş ise, “Doğu Akdeniz Petrol ve Doğal Gaz’ında paylaşım ve hükümranlık gerginliği” başlıklı sunumunda, Doğu Akdeniz’de geçen yılın sonunda fitili ateşlenen değişimin “Arap Baharı”na yol verdiğini ancak İsrail’in de kaderini değiştiren esas değişimin Doğu Akdeniz’de keşfedilen doğal gaz sahalarıyla yaşama geçtiğini söyledi.

Keşfedilmemiş olarak ortalama 1.7 milyon varil petrol ve 122 trilyon feet küp kurtarılabilir gaz rezervinin bulunduğu yönünde tahminler yapıldığına işaret eden Balkaş, Kıbrıs deniz alanlarının da hidrokarbon aramacılığı için büyük bir potansiyel sunduğunu belirtti.

KAHVECİ

ODTÜ KKTK Akdeniz Araştırma Grubu Koordinatörü Hayriye Kahveci de, “Doğu Akdeniz Hidrokarbon Politikaları Çerçevesinde Kıbrıs” konulu sunumunda, Rum Yönetimi’nin gaz arama ihalesi ile hem Doğu Akdeniz’deki dengeleri açısından, hem de Kıbrıs sorunu açısından yeni bir dönem başlattığını söyledi.

Kahveci, gerek bölgenin karmaşık yapısının doğurduğu istikrarsızlığın, gerekse adanın güneyinde meydana gelen beklenmedik patlamanın Kıbrıs adasının hidrokarbon serüvenini yeni bir noktaya taşıdığını belirtti.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim