• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C

Binaların enerjisi yenilenebilir olacak

Binaların enerjisi yenilenebilir olacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, enerji verimliliğinin arttırılması amacıyla 2023 yılına kadar en az 1 milyon konutla toplam kullanım alanı 10 bin metrekarenin üzerindeki enerji verimli sistemler oluşturulmasını planlıyor.

Binaların enerjisi yenilenebilir olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, enerji verimliliğinin arttırılması amacıyla 2023 yılına kadar en az 1 milyon konutla toplam kullanım alanı 10 bin metrekarenin üzerindeki ticari ve kamu binalarında standartları sağlayan ısı yalıtımı ve enerji verimli sistemler oluşturulmasını planlıyor.

Bu kapsamda, enerji verimliliği potansiyeli ve öncelikler tespit edilecek. Buna bağlı olarak, bina alt sektörlerindeki enerji tüketimi bilgilerini içeren veritabanı hazırlanacak ve kıyaslama göstergeleri geliştirilecek.

 

 

Bina tipolojileri için oluşturulan model binaların teknik özellikleri belirlenecek. Bu çalışma 2017′ye kadar sürecek.

 

-Mevcut binalar model binalarla kıyaslanacak-

Mevcut binaların, model binalarla kıyaslanması sonucunda binalarda enerji verimliliğinin sağlanmasına yönelik kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlenecek. Bu çalışma 2018′e kadar sürecek. Mevcut binalarda enerji verimliliğinin artırılması için eylem planı geliştirilecek, alınan önlemlerin fayda-maliyet analiz çalışmaları tamamlanacak.

Enerji verimliliği açısından piyasadaki yapı malzeme ve teknolojileri değerlendirilecek, buna yönelik AR-GE öncelikleri ve desteklenecek alanlar belirlenecek. Yapılacak bu çalışmalarla kapasite gelişimi de sağlanmış olacak.

-Yeni binaların enerji ihtiyacı yenilenebilir enerji kaynaklarından-

Binalarda yenilenebilir enerji kullanımının artırılması çalışmaları kapsamında da 2017 yılından itibaren yeni binaların yıllık enerji ihtiyacının en az yüzde 20′si yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edilecek.

Yerleşmelerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının sınırlandırılması amacıyla da 2023 yılına kadar yeni yerleşmelerde yerleşme ölçeğinde sera gazı emisyonunun mevcut yerleşmelere göre en az yüzde 10 azaltılması hedefleniyor.

-Binalarda enerji performansı-

Binalarda ısı yalıtımının ve verimli enerji sistemlerinin kullanımının sağlanması için Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği iyileştirilecek ve güçlendirilecek.

Bu amaçla, yönetmelikte belirtilen bina teknik sistemleriyle ilgili kriterler ve minimum gerekler gözden geçirilecek ve revize edilecek.

2017 yılına kadar bütün binalarda BEP Yönetmeliği ve diğer enerji verimliliği yönetmelikleri etkin olarak uygulanacak, tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi verilecek.

Kamu kuruluşlarının bina ve tesislerinde, yıllık enerji tüketimi 2015 yılına kadar yüzde 10 ve 2023 yılına kadar yüzde 20 azaltılacak.

 

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim