• BIST 110.932
  • Altın 175,280
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C

BMW'nin büyük hatası pahalıya patladı

BMW'nin büyük hatası pahalıya patladı
Seyir halinde iken aniden yanmaya başlayan BMW 745i seri araçla ilgili olarak, yaklaşık 6 yıldır İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde devam eden dava nihayet sonuçlandı.

BMW'nin büyük hatası pahalıya patladı

Seyir halinde iken aniden yanmaya başlayan BMW 745i seri araçla ilgili olarak, yaklaşık 6 yıldır İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde devam eden dava nihayet sonuçlandı.

08.04.2004 tarihinde seyir halinde iken aniden yanmaya başlayan 34 Y 4242 plakalı BMW 745i seri araçla ilgili olarak, yaklaşık 6 yıldır İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesi nezdinde devam eden ve konunun çevrelerince sonucu merakla beklenen dava nihayet sonuçlandı.

Söz konusu 745i serisi lüks BMW otomobilde meydana gelen yangının üretim hatasından meydana geldiğine dair mahkeme kararı tescillendi. Özel bir şirket adına tescilli bulunan ve 08.04.2004 tarihinde seyir halinde iken aniden yanmaya başlayan 34 Y 4242 plakalı BMW 745i seri araçla ilgili olarak, yaklaşık 6 yıldır İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesi nezdinde devam eden ve konunun çevrelerince sonucu merakla beklenen dava neticelendi.

Yangın tarihinde henüz 10. ayının içinde bulunan ve daha 35.000 km. yol yapmış olan BMW 745 i serisi 2003 model lüks otomobil, İstanbul Zeytinburnu sahil yolu Kennedy caddesi üzerinde seyir halinde bulunduğu esnada aniden yanmaya başlamış ve yangın sonucunda küle dönüşen otomobilin, o tarihte yaklaşık 140.000 Euro olan sigorta bedeli Işık Sigorta A.Ş. tarafından sigortalı şirkete ödenmişti.

Bunun akabinde BMW‘nin Almanya'da bulunan merkezinden gönderilen teknik elemanların araç üzerinde yaptıkları inceleme neticesinde hasarın garanti kapsamında olmadığı, zira yangının kötü yakıt kullanımına bağlı olarak eksoz sisteminde biriken tortuların tutuşması neticesinde meydana geldiğine dair tek taraflı bir tespit yapılmıştı.

Bunun üzerine Işık Sigorta A.Ş. tarafından delil tespiti amacıyla 2005/88 D.İş sayılı dosya ile Kartal 1. Sulh Hukuk Mahkemesine müracaat edilmişti. Bu müracaat sonucunda ise adı geçen mahkemece İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi profesörlerden oluşturulan teknik bilirkişi heyeti, aracın yanma sebebinin BMW Almanya tarafından ileri sürülen sebebe bağlı olmadığı ve henüz 1. Yılının içinde bulunan söz konusu lüks aracın üretim hatası sebebiyle yanmış olduğunu tespit etmişlerdi.

Böylesine lüks ve üst sınıf bir araçta basit bir kısa devre sonucunda yangın meydana gelmesi sebebiyle Işık Sigorta A.Ş. tarafından, söz konusu yangının araçtaki üretim hatasından kaynaklandığına dair bu rapor nedeniyle aracın üreticisi, ithalatçısı ve distribütörü konumunda bulunan BMW Almanya (Bayerısche Motorenwerke AG ), Borusan Otomotiv A.Ş. ve Kosifler OTO Servis A.Ş. aleyhine, İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesinin 2005/517 E. sayılı dosyasıyla tazminat davası açılmıştı.

Anılan dava esnasında adı geçen mahkemece alınan muhtelif tarihli 4 adet bilirkişi raporunun tamamında da bilirkişi heyetleri tarafından, söz konusu araçta meydana gelen yangın ve buna bağlı hasarın araçtaki bir üretim hatasından kaynaklandığı tespiti yapılınca ilgili mahkemece de bu yönde karar verilmiş ve söz konusu davalıların, Işık Sigorta A.Ş.‘ nin Pert Total olan araç için sigortalısına ödemiş olduğu tazminatı faizi ile birlikte tazminine karar verilmişti.

Bu kararın, aracın sovtaj bedelinin mahkemece tayin edilen tazminattan tenzil edilmemesi sebebiyle Yargıtayca bozulması sonrasında ise, yine İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesince aynı davalılar aleyhinde alınan 2009/285 E. ve 2009/638 K. Sayılı ve 14.10.2009 tarihli tazminata mahkumiyet kararını inceleyen Yargıtay 17. Hukuk Dairesi, bu defa 2010/437 E. 2010/3182 K. Sayılı ve 06.04.2010 tarihli kararıyla usul ve esas açısından yerinde bulunan İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesinin kararını onayarak , söz konusu 745i serisi lüks BMW otomobilde meydana gelen bu yangının üretim hatasından meydana geldiğine dair mahkeme kararını tescillemiş oldu.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim