• BIST 110.932
  • Altın 175,280
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C

Bulgar taşımacıları sınır kapılarını kapattı

Bulgar taşımacıları sınır kapılarını kapattı
Bulgaristan taşımacıları 10.02.2014 tarihi itibari ile Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapıları'nın Bulgaristan karşılığı olan Kapitan Andreevo ve Lesovo Sınır Kapıları'nı tüm giriş ve çıkışlara kapattı.

Bulgaristan taşımacıları tarafından 10.02.2014 tarihi itibari ile Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapıları'nın Bulgaristan karşılığı olan Kapitan Andreevo ve Lesovo Sınır Kapıları'nın Bulgar taşımacılar tarafından tüm giriş ve çıkışlara kapatıldığı bildirildi. Uluslararası Nakliyeciler Derneği(UND)'nin yaptığı açıklamada, Bulgar taşımacılarının bu korsan eylemi ile Türkiye’den Bulgaristan’a hiçbir ülke aracı giremezken, tüm TIR girişlerinin de durdurulduğu vurgulandı.
 
Türkiye'den Avrupa Birliği'ne ve Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye yönelik taşımaların bu eylem ile tamamen durdurulduğu belirtilen UND'nin açıklamasında, bir grup Bulgar taşımacının menfaatleri için başlayan Türk ve Bulgar taşıma krizinin kapatma eylemi ile uluslararası bir krize dönüştüğüne dikkat çekildi.
 
UND tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"30 Ocak’tan bugüne kriz süresince UBAK belgesine sahip Türk ve Bulgar taşımacılar ve diğer ülke araçları tarafından taşınan mallar artık kapı kapatma eylemi ile hiç gidemeyecek.
 
Bu hareket bir korsanlıktır ve gereği hemen yapılmalıdır.
 
Türkiye’den tüm Avrupa’ya yönelik ulaşım ve ihracat için büyük bir engel oluşturan bu durum uluslararası hukuka ve uluslararası anlaşmalara açıkça aykırılık teşkil etmekte ve AB ile imzalanmış olan malların serbest dolaşımı ilkesinin de ihlali anlamına gelmektedir. Bulgaristan AB üyesi ülkelerini Türkiye’ye giriş çıkışını engelleyerek Birliğin içindeki ulaştırma taahhütlerine de aykırı davranmaktadır.
 
Bilinmelidir ki, ülkemiz taşımacılarına ve ticaret erbabına uygulanan söz konusu transit engeli sadece ülkemizi değil aynı zamanda Almanya, Romanya, İtalya ve İngiltere gibi birçok Avrupa Birliği ülkesinde faaliyet gösteren ticaret erbabını da ilgilendirmektedir.
 
Bulgaristan tarafından Türkiye’ye uygulanan haksızlıkların engellenebilmesi, Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin “malların serbest dolaşımı” kuralının yanında, dünya ticaretinin temel kurallarında biri olan “transit serbestisi” kuralının tahsis edilebilmesi amacıyla Bakanlıklarımızın, ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşlarının, İhracatçı Birliklerimizin, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın ve sektör mensuplarımızın girişimlerinin ve desteklerinin devam ettirilmesi, “Transit Serbestisi Hakkına” ilişkin haklı mücadelemiz açısından büyük önem arz etmektedir.
 
KRİZ NASIL GELİŞTİ?
 
Bulgaristan ile ülkemiz Ulaştırma Bakanlıkları tarafından imzalanmış olan 2012 yılı KUKK toplantısı protokolü ile taahhüt altına alınan ilk altı aylık 125.000 adet transit geçiş belgesinden sadece 5 bin adet belgeyi Türk tarafına teslim etti.  Kalan geçiş belgelerinin verilmesini ise iki ülke arasındaki 60 bin taşımanın 50 bin tanesini yapmakta olan Bulgar Nakliyeciler lehine daha fazla ayrıcalık talep edeceği bir toplantı yapılması şartına bağladı.
 
Türk tarafının, anlaşma gereği taahhüt edilen belgelerinin tümünün Türkiye’ye teslim edilmesi talepleri karşılıksız kaldı ve ülkemiz taşımacılarının Bulgaristan üzeri transit geçişlerinin imkansız hale gelmesi üzerine ülkemiz Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da Bulgaristan’a tamamı gönderilen ve tahsis edilen geçiş belgelerini 30.01.2014 tarihi itibari sistem üzerinde bloke etti.
 
Bulgaristan makamları tarafından ülkemiz taşımacılarına ve ticaret erbabına getirilen söz konusu kısıtlama nedeniyle Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapılarımızda ihracat yükü taşıyan birçok araç beklemek zorunda kaldı ve İpsala Sınır Kapımızda ise kilometrelerce TIR kuyruğu oluşarak mağduriyet yaşandı.
 
Son olarak Bulgar nakliyecileri Kapıkule ve Hamzabeyli kapılarından geçişleri her iki yönde kapattı ve araç geçişi dolayısıyla ticaret tamamen durdu.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur…"

ULUSLARARASI NAKLİYECİLER DERNEĞİ

www.ulasimonline.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim