• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 13 °C

Çağlayan: Büyüme rakamı süpriz olmadı

Çağlayan: Büyüme rakamı süpriz olmadı
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 3.2’lik büyüme rakamını ilişkin değerlendirmelerdi bulundu.

Çağlayan: Büyüme rakamı süpriz olmadı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 3.2’lik büyüme rakamını ilişkin değerlendirmelerdi bulundu.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Büyüme rakamı benim için aslında sürpriz olmadı, 3.2 büyüme ilk çeyrek için benim beklentim dahilinde idi. 2012 yılının ilk altı ayında ihracatımızın gösterdiği performans bunun kanıtı. İhracatın büyüme üzerindeki pozitif etkisini çok net bir şekilde görmeye başladık” dedi.

“Yüzde 3.2’lik büyüme rakamı benim için sürpriz olmadı, 3.2 büyüme ilk çeyrek için benim beklentim dahilinde idi. Bugün açıklanan veriler Türkiye ekonomisinin 10 çeyrekten beri kesintisiz büyüdüğünü gösteriyor” diyen Bakan Çağlayan, son 10 çeyrekte büyüme ortalamasının yüzde 8’in üzerinde olduğunu vurguladı. Bunda dış ticaretin önemli bir payı olduğuna dikkat çeken Çağlayan,

“2012 yılının ilk altı ayında ihracatımızın gösterdiği performans bunun kanıtı. İhracatın büyüme üzerindeki pozitif etkisini çok net bir şekilde görmeye başladık” dedi.

Bakan Çağlayan, net ihracatın büyümeye katkısının yılın ikinci çeyreğinde de devam edeceğini dile getirdi.

“NET İHRACATIN TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKISI YAKLAŞIK 4.5 PUAN OLDU”

Ekonomi Bakanı Çağlayan, 2012 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 3.2 büyüme rakamlarına ilişkin şunları kaydetti:

“Büyüme rakamları, yüzümüzü güldürdü. Her zaman büyümeden yana oldum. 2012 ilk çeyrek büyümesi aslında sürpriz olmadı, 3.2 büyüme ilk çeyrek için benim beklentim dahilinde idi. Bugün açıklanan veriler Türkiye ekonomisinin 10 çeyrekten beri kesintisiz büyüdüğünü gösteriyor. Son 10 çeyrekte büyüme ortalaması yüzde 8’in üzerinde. Bunda dış ticaretin önemli bir payı var. 2012 yılının ilk altı ayında ihracatımız gösterdiği performans bunun kanıtı. İhracatın büyüme üzerindeki pozitif etkisini çok net bir şekilde görmeye başladık. İhracatın büyüme üzerindeki etkisini aslında geçen yıl üçüncü ve dördüncü çeyreğinden itibaren görmeye başladık. Net ihracatın Türkiye büyümesine katkısı yaklaşık 4.5 puan oldu.”

“BÜYÜMEDE İHRACAT LOKOMOTİF GÖREVİNİ ÜSTLENDİ”

Türkiye ekonomisinin büyümesinde ihracat lokomotif görevini üstlendiğini vurgulayan Bakan Çağlayan, “Çünkü, ihracatımız son 28 aydır sürekli yükseliyor. Dünya küçülürken, ihracat yaptığımız Avrupa pazarlarında ciddi daralma yaşanırken, ihracatımızda Avrupa’nın payı düşerken Türk ihracatının yüzde 10’dan fazla büyümesi önemlidir. Bu da Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın ve bizlerin yapmış olduğu uluslararası temasın meyvelerini topladığımızın net bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜMEDE TÜRKİYE EKONOMİSİNİN GÖSTERDİĞİ PERFORMANS SON DERECE ÖNEMLİ”

Büyümede Türkiye ekonomisinin göstermiş olduğu performansın son derece önemli olduğunu dile getiren Bakan Çağlayan, “Dünya ekonomisi içinde Türkiye ekonomisinin artan bir performansı var. Dünyadaki krize adeta meydan okurcasına ihracat odaklı büyüme gerçekleştirilmesi önemli. Türkiye 2011 yılında yüzde 8.5’lik bir büyüme gerçekleştirdi. buna karşılık AB’nin büyümesi yüzde 1.5 oldu. Türkiye eğer geçen yıl Avrupa Birliğini 28. üyesi bir ülke olsaydı, AB yüzde 1.5 değil, yüzde 1.8 büyüyecekti. 2011 yılında yüzde 8.5 büyüme gerçekleştiren Türkiye ekonomisinin 2012 yılında hızla soğuyacağına yönelik beklenti mevcuttu. Ancak, Hükümetimizin ve ekonomi yönetimimizin topyekün koordinasyon içinde almış olduğu tedbirlerle 2012 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3.2 oranında büyüme gerçekleştirdik” dedi.

“2023 HEDEFLERİMİZE DAHA RAHAT ULAŞABİLECEĞİZ”

Orta vadeli program hedefinde 2012 yılı için büyümenin yüzde 4 olarak öngörüldüğünü kaydeden Bakan Çağlayan açıklamalarına şöyle devam etti:

“Türkiye’nin mevcut küresel gelişmelerde 2012 de yüzde 4 lük bir büyümeyi yakalamasını bir başarı olarak görüyorum. Şahsen her zaman ben Türkiye ekonomisinin daha fazla büyümesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin yüzde 5’in üzerinde büyümeye ihtiyacı var. Böylelikle 2023 hedeflerimize daha rahat ulaşabileceğiz.”

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim