• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 12 °C

Çağlayan: "İhracatımız bu yıl rekor kırdı"

Çağlayan: "İhracatımız bu yıl rekor kırdı"
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin açıkladığı Ağustos 2011 ihracat kayıt rakamlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Çağlayan: İhracatımız rekor kırdı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ağustos 2011'de Türkiye'nin ihracatının yüzde 29.89 oranında artmasının, Türkiye'nin 2023 yılında hedeflediği 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşılmasında önemli mihenk taşlarından biri olacağını vurguladı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin açıkladığı Ağustos 2011 ihracat kayıt rakamlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Ağustos 2011'de ihracatın Ağustos aylarına göre rekor kırmasının sevindirici olduğunu belirten Çağlayan, Ağustos ayı ihracatının bir önceki aya göre yüzde 29.89 oranında artarak 11 milyar 78 milyon dolar olarak gerçekleşmesinin, ihracatçıların 'işlerine, güçlerine' baktıklarının, 'ihracat seferberliğine' devam ettiklerinin kanıtı olduğunu vurguladı.

Geçen yılın Ağustos ayına göre, 1 iş günü daha eksik olmasına rağmen Ağustos 2011'de gerçekleştirilen bu ihracat, ilk sekiz ayda ihracatın yüzde 21.63 oranında artarak 88 milyar 550 milyon dolara ulaşması, son 12 aylık ihracatın yüzde 17.48 oranında artarak 129 milyar 628 milyon dolar olmasının, Orta Vadeli Program'da belirlenen 127 milyar doların üzerinde ihracat yapılacağının, ihracatta yeni bir rekor kırılacağının işareti olduğunu vurgulayan Çağlayan, Ağustos ayı ihracatında yaşanan yüzde 29,89'luk artışın önemli göstergelerinden birisinin de rekabetçi kurun ne kadar büyük önem taşıdığı olduğunu belirtti. Çağlayan, "Dolar kurunun rekabetçi konuma gelmesi, ihracatımızı artırdığı gibi, ithalatımızı da azaltacaktır" dedi.

Ağustos 2011'de ihracatın 2010 yılı Ağustos ayına göre yüzde 29, NAFTA ülkelerine yüzde 2,8, diğer Amerika ülkelerine yüzde 62,8, BDT ülkelerine yüzde 41,2, Uzakdoğu ülkelerine yüzde 36,9, diğer Avrupa ülkelerine yüzde 22,4 ve diğer Asya ülkelerine yüzde 35,2 artmasının, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan gelişmelere ve Avrupa Birliği'nin yaşadığı ekonomik dalgalanmaya rağmen ihracatçıların artık belirli pazarlara odaklanmadığının, pazar çeşitlendirmesini başardığının kanıtı olduğunu kaydeden Çağlayan şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hedef ülkeler ve hedef pazarlar stratejisi mayasının tuttuğunu göstermektedir. Bu çerçevede Güney Kore'ye yapılan ihracat Ağustos ayında şimdiye kadar yapılan en yüksek düzeye ulaşmıştır. Bu ülkeye en yüksek aylık ihracatımızı bu yıl Mart ayında 57.3 milyon dolar iken, Ağustos ayında 92.6 milyon dolara yükselmiştir. Son dönemde ağırlık verdiğimiz Çin'e Ağustos ayı ihracatımız en yüksek düzeye çıkmıştır. 2002 yılında Çin'e yaptığımız ihracat aylık düzeyde 22 milyon dolar iken sadece Ağustos ayında 242 milyon dolarlık ihracat yapılmıştır. Türkmenistan'a yapılan 156 milyon dolarlık ihracatımız bu ülkeye yapılan ihracatın istikrarlı şekilde sürdüğünü açıkça göstermektedir. Ağustos ayında Irak'a yapılan aylık 694 milyon dolarlık ihracat 2010 Aralık ayından (734 milyon dolar) sonra şimdiye kadarki en yüksek seviyedir. Ukrayna'ya yapılan Ağustos ihracatımız 183 milyon dolar olmuştur. Bu gelişme de 2008 Eylül ayı ihracatından (245 milyon dolar) sonra Ukrayna'ya yapılan en yüksek ihracat rakamıdır. Ağustos ayında Suudi Arabistan'a yapılan 316 milyon dolarlık ihracat bu ülkeye yapılan şimdiye kadarki en yüksek ihracatlardan biridir. Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da yaşanan olayların durulması ve sükunetin temin edilmesiyle birlikte bu ülkelere ihracatımızda yaşanan daralmalar yerini yüksek artışlara bırakacaktır.

Ağustos 2011'de ihracatımızın yüzde 29.89 oranında artması, Türkiye'nin 2023 yılında hedeflediği 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşılmasında önemli mihenk taşlarından biri olacaktır. Zira, AB'nin içinde bulunduğu durum, dünya ekonomisinde yaşanan olumsuzluklar, Japonya'nın yaşadığı doğal felaket, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşananlar ihracatçılarımızın ihracat yapmalarını engelleyemediğinin, ihracatçılarımızın 2023 hedefine şimdiden kilitlendiğinin işaretidir. İnanıyorum ki ihracatçılarımızla birlikte, "ihracat seferberliğimiz" sayesinde Orta Vadeli Program hedefini geçeceğiz ve 2011 yılında ihracatta yeni bir rekor kıracağız. Orta Vadeli Program hedefini geçmemiz için yılın kalan 4 ayında 9.6 milyar dolar aylık ihracat gerçekleştirmemiz gerekmektedir. 2008 yılında gerçekleştirdiğimiz 132 milyar dolar rakamını geçmemize 43 milyar 476 milyon dolar ihracat kaldı. 2011 yılının ilk 8 ayında gerçekleşen ihracat rakamları ihracatta rekor kıracağımızın kanıtıdır. 31 Ağustos itibariyle gerçekleşen bu ihracat rakamı Ramazan Bayramı, Zafer Bayramı ile birlikte üçüncü bayramı bizlere yaşattı. Tüm ihracat ailesini gösterdikleri bu performans dolayısıyla tebrik ediyorum."
 

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim