• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Çanakkale Rüzgar Enerji Santrali açıldı

Çanakkale Rüzgar Enerji Santrali açıldı
Yıldız, Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Mahmudiye beldesinde, EnerjiSA Çanakkale Rüzgar Enerji Santralinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, açılış için rüzgarlı ve enerjili bir günün seçilmesinin çok isabetli olduğunu söyledi.

Çanakkale Rüzgar Enerji Santrali açıldı

Yıldız, Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Mahmudiye beldesinde, EnerjiSA Çanakkale Rüzgar Enerji Santralinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, açılış için rüzgarlı ve enerjili bir günün seçilmesinin çok isabetli olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Eğer biz bir yerde, Mersin Akkuyu'da, Sinop'ta, farklı yerlerde bir nükleer santrali yapıyorsak, mutlaka bu aynı zamanda, şu anda pervanesi altında bulunduğumuz rüzgar santrallerini desteklemektir, aynı zamanda su santrallerini desteklemektir veya tersi, eğer biz rüzgar santralleri yapıyorsak, mutlaka diğer yatırımları da yapmak elzemdir, zorunludur'' dedi.

''Bir yağmur yağdığında, rüzgar estiğinde, kar yağdığında sevinenlerdeniz biz'' diyen Yıldız, şu şekilde konuştu:

''Seviniriz ki bunların her biri enerji potansiyeli. Enerji normalde pek depolanamaz ama kar yağdığında biz deriz ki (bu potansiyel enerji duruyor burada depolanıyor, iki ay, üç ay, beş ay sonra bunlar enerjiye dönüşecek) deriz. O açıdan hemen sordum (rüzgar kaç metre/saniyede esiyor?) Dediler 19,6 m/s esiyor şu anda. Çok güzel, 25'e kadar yolu var.''

Türkiye'nin büyüdüğünü, enerji sektörünün, Türkiye'nin bu büyümesini karşılamak için bütün kurum ve kuruluşlarıyla çalıştığını, bunun ayrılmaz bir parçasının da, karşısında gördüğü özel sektör temsilcileri olduğunu vurguladı. Liberalleşen, özelleşen, serbestleşen ve rekabet ortamında bütün bunları sağlayacaklarını ifade eden Yıldız, ''O yüzden özel sektör bizim ayrılmaz bir parçamız, hatta yeri geliyor kamudan daha önde bunları yapabilme kapasitesine sahip olduğu için de direkt destekleyeceğimiz bir yapı içerisine giriyor'' dedi.

Konuşmasında, Çanakkale'nin, tükettiğinden daha fazla üreten bir il olduğunu dile getiren Yıldız, bununla ilgili olarak Ankara'daki gayretlerinden dolayı Çanakkale milletvekillerine teşekkür ederek, ''Türkiye'den alacağı olan bir ilimizdir Çanakkale. Bazı illerimiz tüketimini ancak karşılar. Bazı illerimiz tüketimini karşılamak için diğer illerden ödünç enerji alır ama Çanakkale tam tersi. O açıdan ben Sayın Güler Hanımı, Sabancı Grubunu tebrik ediyorum. Çanakkale, yatırım yapmak için iyi bir yer'' ifadelerini kullandı.

''ÇEVRENİN ENERJİDEN, ENERJİNİN DE ÇEVREDEN AYRILMAZ BİR YANI VAR''

Bakan Yıldız, Türkiye'nin, bütün sektörlerinin başına sürdürülebilir siyasi istikrarı koyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Sayın Başbakanımız bize bir talimat verdi, dedi ki, (2023 yılında Türkiye nasıl bir sektör görmek istiyor, enerjide, ulaşımda, sağlıkta, eğitimde, tarımda ve bütün her şeyde, kucaklayabileceğimiz, onu yapmamız lazım.) 2023 vizyonu yayınlanıyor ve burada yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımız, şu anda rüzgarından iftihar ettiğimiz, suyundan iftihar ettiğimiz, güneşinden, her türlü jeotermalinden, bütün enerji kaynaklarıyla beraber, yerli kaynaklarımızı ön plana aldığımız ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beraber desteklediğimiz bir yapı, temel vizyonumuz bu. O açıdan, biz herhangi bir doğalgaz santralini devreye almaktan daha fazla seviniyoruz bu tür rüzgar santrallerinde.''

Petrolün varilinin 120 dolarlara dayandığı şu günlerde, yapılan açılışla çok daha yerli, çok daha milli bir projenin altına imza atmış olduklarını anlatan Yıldız, ''Ben burada Verbund'u da tebrik ediyorum. Türkiye'nin hem istikrarına olan güvenlerinden dolayı hem de seçtikleri enerji sektöründeki doğru seçimlerden dolayı. İyi bir ortakları var, beraber daha çok proje gerçekleştirebilecekler'' dedi.

Rüzgarda bir fiyat yayınladıklarını ve bunun tartışıldığını anımsatan Yıldız, gelinen noktada bu fiyatın isabetli olduğunun ortaya çıktığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''İsabetli olmasaydı bu tür talepler olmazdı. Biz piyasayı öngörüyoruz, sağlanan siyasi istikrarla beraber, ne tür işlemler yapılabileceğini, ne gibi yatırımlar yapılabileceğini öngörüyoruz ve sağlıklı bir özel sektör yapılanmasını da talep ediyoruz. Bu yatırımın ayrı bir anlamı daha var, çevreci olması, çevreye duyarlı olması ve bütün ekolojik dengelere de dikkat edilerek yapılıyor olması. Çünkü, bu da bizim hassasiyetlerimiz arasında. Nasıl bu ülkede Çevre Bakanımız kalkıp diğer bir enerji yatırımını savunabiliyorsa, ben de haklı olarak bir çevreye duyarlı yatırımı savunmak zorundayım. Çevrenin enerjiden, enerjinin de çevreden ayrılmaz bir yanı var. Bunu hep beraber koruyor olabilmemiz lazım.''

''ÖZEL SEKTÖRÜN YANINDAYIZ''

Taner Yıldız, enerjide teknik bir konunun da bulunduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yani Türkiye'nin her tarafını, yeterli olsa rüzgar santralleriyle donatsak, bu sistem çalışır mı? Normalde bu sistem çalışmaz. Bizim bunları nükleer santral gibi, doğalgaz santrali gibi, kömür santrali gibi, senenin hemen hemen bütün saatlerinde çalışabilecek bir yapının üzerine oturtmamız lazım ki, rüzgar olmadığında Türkiye'nin enerji çekim noktaları sıkıntıya düşmesin. Yani, burada yine aynı gruba bağlı çimento fabrikası var, tamamını rüzgarla besleyemeyiz bunun, yeterli olmuş olsa bile. O açıdan şöyle bir gerçeğin altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum, o da şu. Eğer biz bir yerde, Mersin Akkuyu'da, Sinop'ta, farklı yerlerde bir nükleer santrali yapıyorsak, mutlaka bu aynı zamanda şu anda pervanesi altında bulunduğumuz rüzgar santrallerini desteklemektir, aynı zamanda su santrallerini desteklemektir veya tersi, eğer biz rüzgar santralleri yapıyorsak, mutlaka diğer yatırımları da yapmak elzemdir, zorunludur.''

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim