• BIST 94.784
  • Altın 194,801
  • Dolar 4,7535
  • Euro 5,5010
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 19 °C

Denizcilikte yeni bir komisyon oluşturuldu

Denizcilikte yeni bir komisyon oluşturuldu
Denizcilik iş ve hizmetlerine yönelik faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların yaptığı çalışmaların etkili ve verimli bir şekilde izlenmesinin sağlanması amacıyla Denizcilik Koordinasyon Komisyonu oluşturuldu

Denizcilik iş ve hizmetlerine yönelik faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar arasındaki müşterek konularda, eş güdüm tesis etmek ve ulusal denizcilik politikasına uygun olarak deniz kirliliği, seyir emniyeti, denizde güvenlik, can ve mal emniyeti ve deniz turizmi faaliyetleri ile denizcilik iş ve hizmetlerinin teknik, ekonomik ve hukuki boyutlarına ilişkin uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan çalışmaların etkili ve verimli bir şekilde izlenmesinin sağlanması amacıyla Denizcilik Koordinasyon Komisyonu oluşturuldu Denizcilik iş ve hizmetlerine yönelik faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar arasındaki müşterek konularda, eş güdüm tesis etmek ve ulusal denizcilik politikasına uygun olarak deniz kirliliği, seyir emniyeti, denizde güvenlik, can ve mal emniyeti ve deniz turizmi faaliyetleri ile denizcilik iş ve hizmetlerinin teknik, ekonomik ve hukuki boyutlarına ilişkin uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan çalışmaların etkili ve verimli bir şekilde izlenmesi, uluslararası gelişmelerin ve programların denizcilik sektörüne yansıtılması, bu çalışmaların takip edilmesi ve bu kapsamda koordinasyon sağlanması amacıyla Denizcilik Koordinasyon Komisyonu oluşturuldu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Denizcilik Koordinasyon Komisyonu Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik denizcilik iş ve hizmetlerine yönelik faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar arasındaki müşterek konularda, eş güdüm tesis etmek ve ulusal denizcilik politikasına uygun olarak deniz kirliliği, seyir emniyeti, denizde güvenlik, can ve mal emniyeti ve deniz turizmi faaliyetleri ile denizcilik iş ve hizmetlerinin teknik, ekonomik ve hukuki boyutlarına ilişkin uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan çalışmaların etkili ve verimli bir şekilde izlenmesi, uluslararası gelişmelerin ve programların denizcilik sektörüne yansıtılması, bu çalışmaların takip edilmesi ve bu kapsamda koordinasyon sağlanması için Denizcilik Koordinasyon Komisyonunun oluşturulmasını amaçlıyor. Yönetmelik, Denizcilik Koordinasyon Komisyonu'nun kuruluşuna, işleyişine ve koordinasyonuna ilişkin esasları kapsıyor.

-DENİZCİLİK KOORDİNASYON KOMİSYONU BAŞKAN DAHİL 23 ÜYEDEN OLUŞACAK-

Komisyon, Bakanlık Müsteşarı veya Bakanlık Müsteşarının bulunmaması halinde en az Müsteşar Yardımcısı düzeyindeki bir yetkilinin başkanlığında; Avrupa Birliği Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı,Deniz Kuvvetleri KomutanlığıSahil Güvenlik Komutanlığı, Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı, denizcilik fakültelerini temsilen Yükseköğretim Kurulu, Hazine Müsteşarlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası ve Bakanlık ana hizmet birimleri olan Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü, Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilecek karar alma yetkisini haiz en az genel müdür yardımcısı veya muadili birer yetkiliden oluşacak.

-GÖZLEMCİ STATÜ-

Gemi İnşa Sanayicileri Birliği, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği, Türk Kılavuz Kaptanlar DerneğiGemi Mühendisleri Odası, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası ve Türkiye Liman İşletmecileri Derneği gözlemci statüsünde Komisyonda temsil edilebilecek. Ancak söz konusu temsilciler, oy hakkı olmaksızın kendi görev ve faaliyet alanlarına giren konuların görüşüldüğü komisyon toplantılarına katılabilecek ve görüş bildirebilecek.

-GÖREVLERİ-

Komisyon, amaçları kapsamında, ulusal denizcilik politikasının uygulanmasına yönelik kurumlar arası eş güdümün sağlanması ve gerektiğinde ihtiyaç duyulan konularda müşterek çalışmaların yapılmasından, uluslararası kuruluşlar tarafından sürdürülen çalışmaların etkili ve verimli bir şekilde izlenmesinden ve bu çalışmaların Dışişleri Bakanlığı ve gerektiğinde diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla eşgüdüm halinde sevk ve idaresinden sorumlu olacak. Komisyonun sekretarya hizmetleri Bakanlık tarafından yürütülecek.

Komisyon, bu maddede belirtilen kamu ve özel hukuk tüzel kişilerinden bilgi istemek ve ilgili temsilcileri çağırıp bilgi almak yetkisine sahip olacak. Bu istekler gecikmeksizin yerine getirilecek.

-KOMİSYON OLAĞAN TOPLANTISI DÖRT AYDA BİR DEFA YAPILACAK-

Komisyon olağan toplantısı, dört ayda bir defa yapılacak. Komisyon, Sekretaryanın çağrısı üzerine üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanacak ve mutabakat ile karar verecek. Belirtilen karar yeter sayısının oluşmaması halinde toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar alınacak. Komisyon gündemi, kurul üyelerinin teklifleri de dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir ve toplantı tarihinden on beş gün önce Sekretarya tarafından 5 inci maddede belirtilen kamu ve özel hukuk tüzel kişilerine bildirilecek. Bakanlıkça gerek görülmesi halinde, Sekretaryanın toplantı tarihinden on beş gün önce gündem maddelerini ve toplantı zamanını bildirmesi koşulu ile Komisyon olağanüstü toplanabilir. Bu toplantılarda, gündemde yer almayan konular görüşülmeyecek.

Komiteler, Komisyon tarafından görüşülecek konuya göre Komisyonu oluşturan üyeler ya da uzman kişiler arasından oluşturulacak. Komisyon tarafından gerekli görülmesi halinde, Komite toplantılarına katılmak üzere, dışarıdan uzman davet edilebilecek.

-KOMİTE TOPLANTILARI VE KARAR-

Komiteler, olağan zamanda, birer haftalık dönemler içerisinde Sekretaryanın çağrısı üzerine toplanır ve toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar verecek. Komite üyelerinin salt çoğunluğunun kararı ile olağan toplantı süresi kısaltılabilir. Komite üyelerinin oybirliği ile karar vermesi halinde komiteler ara vermeksizin toplanabilecek.

Her toplantı sonrasında toplantı konusu, müzakere edilen başlıklar ve yapılan değerlendirmeler tutanağa kaydedilir ve hazır bulunanlar tarafından imzalanacak.

Komite toplantıları en fazla bir ay sürecek. Komitelere havale edilen işlerle ilgili raporlar bu sürenin sonunda ya da en geç iki ay içerisinde, üyelerinin imzasını içeren rapor düzenlenerek Sekretaryaya teslim edilecek. Sekretarya, Komisyon toplantısından on beş gün önce düzenlenen raporu üyelere dağıtacak. Bu rapor, Komisyon tarafından toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla kabul edildiği takdirde, 5 inci maddede belirtilen kamu ve özel hukuk tüzel kişileri açısından tavsiye niteliği taşıyacak.Yönetmelik bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim