• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C

Denizde Can Emniyeti'ne onay çıktı

Denizde Can Emniyeti'ne onay çıktı
Şile’de 4’ü Kıyı Emniyeti mürettebatı olmak üzere 13 denizcinin ölümü sonrası gündeme gelen denizde arama ve kurtarma ile ilgili kabul edilen uluslararası anlaşmalara 35 yıl sonra onay verildi.

TÜRKİYE Cumhuriyeti, 1974 yılında kabul edilen Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesine İlişkin 1978 Protokolü”ne ve 1978 Gemiadamlarının Eğitim, Belgelendirilme ve Vardiya Standartları Hakkında Uluslararası Sözleşme’ye İlişkin Değişikliklerin Kabulü Hakkında Karar”a 35 yıl sonra katılmayı onayladı.

17 Ocak 2013’te kabul edilen kanunlar bugün (31 Ocak 2013 tarihli) Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Geçtiğimiz yılın son günlerinde Şile’de 4’ü Kıyı Emniyeti mürettebatı olmak üzere 13 denizcinin ölümü sonrası gündeme gelen denizde arama ve kurtarma ile ilgili Türkiye kabul edilen uluslararası anlaşmalara 35 yıl sonra onay vererek taraf oldu.

Bakanlar Kurulu’nun 17 Ocak 2013’te kabul ettiği kanun ile Türkiye,   “1974 Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesine İlişkin 1978 Protokolü”ne katılmayı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 30 Ocak 2013’te imzaladığı kanun 31 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Aynı tarihte kabul edilen “1978 Gemiadamlarının Eğitim, Belgelendirilme ve Vardiya Standartları Hakkında Uluslararası Sözleşme’ye İlişkin Değişikliklerin Kabulü Hakkında Karar” da yasalaştı.

Bakanlar Kurulu ayrıca,  22 Mayıs 1991 tarihinde kabul edilen “1978 Gemiadamlarının Eğitim, Belgelendirilme ve Vardiya Standartları Hakkında Uluslararası Sözleşme’ye İlişkin Değişikliklerin Kabulü Hakkında Karar”a katılmamın uygun bulunmasını da kabul etti. Bu yasa da Gül tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Karar neleri kapsıyor?

Türkiye ile bazı ülkeler arasında imzalanan uluslararası anlaşmalar ile Türkiye'nin bazı uluslararası sözleşmeler ve protokollere katılmasının uygun bulunduğuna dair Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Türkiye'nin 2000 Tarihli Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Kirlenme Olaylarına Karşı Hazırlıklı Olma, Müdahale ve İşbirliği Protokolü, 1978 yılında tarihinde kabul edilen 1974 Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesine İlişkin 1978 Protokolü ve Emniyetli Konteynerler Hakkında Uluslararası Sözleşme, 1991 yılında kabul edilen 1978 Gemiadamlarının Eğitim, Belgelendirilme ve Vardiya Standartları Hakkında Uluslararası Sözleşme'ye İlişkin Değişikliklerin Kabulü Hakkında Karar, 1998 yılında kabul edilen 1979 Denizde Arama ve Kurtarma Uluslararası Sözleşmesi'ne İlişkin Değişikliklerin Kabulüne Dair Karara Türkiye'nin katılması Bakanlar Kurulu tarafından uygun bulundu.

6 Ağustos 2008 tarihinde Kopenhag'da imzalanan Türkiye Hükümeti ve Danimarka Krallığı Hükümeti arasında Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, 28 Nisan 2010 tarihinde Ankara'da imzalanan Türkiye Hükümeti ile Avustralya Hükümeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması ile anlaşmaya ilişkin protokolün onaylanması ve 13 Ekim 2009 tarihinde Ankara'da imzalanan Türkiye Cumhuriyeti ve Slovakya Cumhuriyeti Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın onaylanmasıda Bakanlar Kurulu tarafından uygun buldu.

www.ulasimOnline.Com

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim