• BIST 110.932
  • Altın 174,858
  • Dolar 4,0586
  • Euro 4,9825
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C

Dünya ile rekabette "tasarım" çok önemli

Dünya ile rekabette "tasarım" çok önemli
Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA),“Deniz Ulaşım Araçları” ile “Kara Ulaşım ve Yatırım Araçları” konulu toplantı düzenleyerek sektörün üst düzey yöneticileri ile endüstriyel tasarımcıları bir araya getirdi.

''İyi tasarımlı teknelerle seri üretime geçilmeli”

Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA),“Deniz Ulaşım Araçları” ile “Kara Ulaşım ve Yatırım Araçları” konulu toplantı düzenleyerek sektörün üst düzey yöneticileri ile endüstriyel tasarımcıları bir araya getirdi. Toplantıda dünya ile rekabette iyi tasarımın önemine dikkat çekildi.

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği’nin (ETMK) İstanbul Kalkınma Ajansı’nın mali desteği ile yürüttüğü, Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA) ve Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) projesi kapsamında düzenlediği sektörel toplantıların “Deniz Ulaşım Araçları” ile “Kara Ulaşım ve Yatırım Araçları”  konulu üçüncü ve dördüncü toplantıları gerçekleştirildi. Sektörünün üst düzey yöneticileri, endüstriyel tasarımcılar ile sektördeki mühendislerin buluştuğu toplantıda, katılımcıların sektör ile ilgili beklentileri, sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

İstanbul İhracatçılar Birliği’nde yer alan, Gemi ve Yat ihracatçıları işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Deniz Ulaşım Araçları’ toplantısında, tasarımcıların isim ve marka bilinirliğinin satışları doğrudan etkilediği, yurt dışındaki Türk tasarımı algısı ve yabancı tasarımcı sorunsalı, tasarımcının sürece ve üretim yöntemlerine hakim olması, yurt içinde tekne satışlarının az olması ve tasarımın pazarlamaya etkileri hakkında konuşuldu. Katılımcıların paylaşımları sonucunda sektörün gelişimi için yapılması gerekenler şu şekilde tespit edildi: Pazarlamadan gelen, teknenin kullanılacağı coğrafya, hedef kitle ve pazardaki rakipler hakkındaki güncel verilerle doğru briefler çıkartılarak ve mühendislik ile tasarım bölümlerinin takım çalışmasıyla üretimin gerçekleşmesi gerektiği belirtildi. Toplantıda alınan diğer önemli kararlar ise şöyle sıralandı: Tasarımcılar üretimle iç içe olmalı, ürünü birebir denemeli. Türk tasarımı algısının geliştirilmesi için, tasarımcılar yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmalı, yurt dışı fuarlara katılım gösterilmeli. Üreticiler risk alabilmeli ve tasarıma yatırım yapabilmelidir. Küçük tekneler daha iyi tasarlanarak, seri üretimle daha da çok kullanıcıya ulaştırılmalı. Üniversitelerde endüstriyel tasarım bölümlerinde okuyan öğrencilere staj imkânı sağlanmalı, üretim gezileri düzenlenmeli ve mezuniyet gezilerine destek verilmeli. Üniversitelerde gemi inşaat mühendisliği bölümü ve endüstriyel tasarım bölümü ortak projeler yapmalı.

Uludağ İhracatçılar Birliği’nde yer alan, Uludağ Otomotiv Uludağ İhracatçılar Birliği ile gerçekleştirilen ‘Kara Ulaşım ve Yatırım Araçları’ konulu toplantıda ise yatırım araçları sektöründe Türkiye’nin hem tasarım hem üretim olarak dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğu belirtildi. Sektördeki hedef kitle, ihtiyaçları brief yetersizliği ve zaman yönetimi sorunları, ar-ge çalışmalarının artırılması gerekliliği, otomobilde küresel marka olabilmek, otomobil tasarımı spesifik eğitimi sorunsalı hakkında konuşuldu.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim