• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

Ehliyet sınavında yeni dönem uygulanacak

Ehliyet sınavında yeni dönem uygulanacak
Milli Eğitim Bakanlığı, sürücü kurslarına yönelik yönetmelikte düzenlemelere gidecek. Buna göre, zorunlu teorik ders 30 saate düşürülecek, direksiyon uygulama sınav süresi 30 dakikaya çıkarılacak.

 

Daha önce üç ayrı dersten üç ayrı notla gerçekleştirilen teorik sınavların değerlendirmesi ise yeni düzenlemeyle tek sınav ve tek notla yapılacak.
 
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce özel motorlu taşıt sürücüleri  kursu yönetmelik taslağı hazırlandı.
 
Daha önceki yönetmelikte zorunlu olan direksiyon eğitim alanlarının çok  fazla kullanılmadığına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı’na gelen bilgilerin  ardından, son altı ayda yapılan denetimlerde de pist alanlarının kullanılmadığı  belirlendi.
 
Bunun üzerine yeni taslakta, direksiyon eğitim alanları zorunlu olmaktan  çıkarılarak alternatifli bir şekilde ya direksiyon eğitim alanında ya da  simülatörle eğitim yapılması şartı getirildi. Burada alınan eğitimlerden sonra  direksiyon eğitimleri “Akan trafik”te zorunlu olarak yapılacak.
 
Mevcut uygulamada otomobil, minibüs veya kamyonet kullanacaklara yönelik  “B” sınıfı için “Akan trafik”te 10 saat olan eğitim süresi yeni taslakta 12  saate çıkarılacak. Ayrıca sürücü adayının kendisini araç kullanma konusunda  yeterli görmemesi halinde sınırsız direksiyon eğitimi alma imkanı sağlanacak.
Taslakla zorunlu teorik ders saatleri sayısı da düşürülüyor. AB ülkeleri  arasında en fazla zorunlu teorik ders Türkiye’de görülüyor. Türkiye’de toplam 63  saat olan zorunlu teorik ders saatinin AB ülkelerindeki ortalaması ise 27 saat.  Yeni düzenlemeyle ders saati toplam 30 saate düşürülüyor.
 
Teorik sınavlarda e-sınav uygulamasına geçme çalışmaları da  yaygınlaştırılacak. AB ülkelerinde genellikle elektronik sınav şeklinde yapılan  uygulama sadece Ankara’da bir merkezde deneme amaçlı gerçekleştirildi. Bu  uygulamanın yurt genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.
 
Sınavı yapan öğretmenlere eğitim
 
Daha önce teorik sınavlar üç ayrı dersten üç ayrı notla  değerlendiriliyordu. Yeni düzenlemeyle değerlendirme tek sınavla ve tek notla  yapılacak. Sürücü kurslarıyla ilgili bütün iş ve işlemler “Özel MTSK Modülü”  üzerinden elektronik ortamda yapılmaya başlanacak.
 
Direksiyon uygulama sınav süreleri de yeni düzenlemeyle artırılacak. Bu  süreler AB ülkelerinde ortalama 42 dakikayken Türkiye’de direksiyon sınavları 15  dakikada tamamlanıyor. Yeni düzenlemeyle bu süre 30 dakikaya çıkarılacak.
 
Direksiyon sınavının değerlendirme kriterlerinin de değiştirilmesi  planlanıyor. Mevcut uygulama puanlama sistemine göre 100 puan üzerinden 30 hata  puan alanlar da başarılı sayılıyordu. Yeni düzenlemede AB ülkelerinde olduğu gibi  adayın yapacağı hata durumuna göre başarılı veya başarısız olduğu değerlendirmesi  yapılacak. Sınavda adayların başarılı olmaları için daha az hata yapmaları  gerekecek. 
 
Sınavı yapan öğretmenler de tekrar eğitime alınacak.
 
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, taslağı paydaşların da görüşüne  açtı. Gelecek değerlendirmelere göre taslağın son şekli verilecek.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim