• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C

Elektrik borsasında fiyatlara üst limit!

Elektrik borsasında fiyatlara üst limit!
Elektrik piyasasında gün öncesi piyasasında ve dengeleme güç piyasasında uygulanacak asgari ve azami fiyat limitleri belirlenene kadar asgari fiyat limitleri 0 TL/MWh, azami fiyat limitleri 2000 TL/MWh olarak uygulanacak.


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun Resmi Gazete`de yayımladığı 11/06/2015 tarihli kararına göre, Gün Öncesi Piyasasında ve Dengeleme Güç Piyasasında Asgari ve Azami Fiyat Limitlerinin Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar onaylandı. 

Buna göre,elektrik piyasasında gün öncesi piyasasında ve dengeleme güç piyasasında uygulanacak asgari ve azami fiyat limitleri belirlenene kadar asgari fiyat limitleri 0 TL/MWh, azami fiyat limitleri 2000 TL/MWh olarak uygulanacak. 

EPİAŞ, piyasanın ihtiyaç duyduğu puant santrallerin sabit maliyetlerini karşılaması esaslı yöntem uyarınca azami fiyat limitlerinin belirlenmesine ilişkin çalışmasını Kuruma sunacak. EPİAŞ söz konusu çalışmaya ek olarak Türkiye için olmayan elektriğin bedelini (VoLL) de hesaplayacak. İlgili çalışma ve VoLL değeri Kurul tarafından değerlendirilecek ve uygun bulunması halinde onaylanacak. Kurul gerekli görürse ilgili fiyat limitini ve VoLL değerini değiştirerek de onaylayabilecek.

Gün öncesi piyasa fiyatları bir takvim ayı içerisinde, belirlenen azami fiyata 20 saat için ulaştığında azami fiyat %20 oranında azaltılarak güncellenecek. Bu işleme nihai azami fiyat VoLL değerinin %12,5’ine ulaşana kadar devam edilir. Azaltma suretiyle güncelleme yapıldığı hallerde 1 Nisan ve 1 Ekim tarihlerinde azami fiyat yeniden Kurul tarafından onaylanan değere eşitlenecek.

Kurul EPİAŞ tarafından sunulan çalışma kapsamında ya da gerek görmesi halinde 20 saat değerini, %20 ve %12,5 oranlarını piyasanın ihtiyaç duyduğu puant santrallerin sabit maliyetlerini karşılaması esaslına bağlı kalarak güncelleyebilecek.

Asgari fiyat limitleri piyasa koşulları çerçevesinde 0 TL/MWh ya da daha az olacak şekilde belirlenecek. 

Fiyat limitleri ve diğer parametreler geçerlilik tarihleri ilgili Kurul kararında özel olarak belirtilmediği takdirde onayını takip eden ilk takvim ayının başlangıcından itibaren geçerli olacak. 

REKABETE AYKIRI EYLEM VE İŞLEMLER

Dengeleme güç piyasası kapsamında rekabete aykırı eylem ve işlem içerisinde oldukları Rekabet Kurumunca tespit edilen dengeleme birimlerinin azami fiyat limitleri Kurul tarafından marjinal maliyetlerine eşit olacak şekilde belirlenecek. Piyasa katılımcısı ilgili tespiti takip eden 15 iş günü içerisinde marjinal maliyetlerine ilişkin detaylı çalışmayı dengeleme birimi bazında Kuruma sunmakla yükümlü olacak. İlgili çalışma Kurul tarafından değerlendirilecek ve uygun bulunması halinde onaylanacak. Kurul gerekli görürse ilgili fiyat limitini değiştirerek de onaylayabilecek.

Gün öncesi piyasası kapsamında rekabete aykırı eylem ve işlem içerisinde oldukları Rekabet Kurumunca tespit edilen piyasa katılımcıları portföylerine ilişkin tüm fiyat, maliyet ve hacim bilgilerini de içeren veri setini ve açıklamalarını 15 gün içerisinde Kuruma sunmakla yükümlü olacak. Söz konusu piyasa katılımcısına uygulanacak azami fiyat limitinin miktarı ve yapısı Kurum tarafından yapılacak çalışma neticesinde Kurul kararı ile belirlenecek.

Piyasa katılımcısının bu madde kapsamındaki bilgileri zamanında Kuruma sunmaması ve/veya Kurumu yanıltmaya yönelik bilgi ve belge sunması halinde ilgili tüzel kişi hakkında Kanunun 16 ncı maddesi uyarınca yaptırım uygulanacak. 

FİYAT LİMİTLERİNİN REVİZYONU

Asgari ve azami fiyat limitleri EPİAŞ’ın talep etmesi ve Kurul tarafından uygun bulunması halinde revize edilebilecek. 

EPİAŞ bu usul ve esaslarda belirtilen çalışmaları en geç 1/1/2016 tarihine kadar Kuruma sunacak. Bu usul ve esaslar 01/07/2015 tarihinde yürürlüğe girecek. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim