• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 10 °C

Enerji ihalesinde yarışı MMEKA kazandı

Enerji ihalesinde yarışı MMEKA kazandı
Türkiye elektrik dağıtım sektöründe perde son ihalelerle kapandı.

Enerji ihalesinde kıyasıya yarışı MMEKA kazandı

Türkiye elektrik dağıtım sektöründe perde son ihalelerle kapandı.

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (TEDAŞ) bağlı şirketleri olan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş'nin özelleştirme ihalesi bugün yapıldı.

İHALE MMEKA'NIN

TEDAŞ'ta kalan son üç dağıtım şirketinden biri olan İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım (AYEDAŞ) ihalesi yapıldı. İhaleyi İstanbul'un Avrupa Yakası'nı kapsayan Boğaziçi Elektrik ihalesini 3 milyar dolara alan MMEKA AYEDAŞ'ta da mutlu sona ulaştı. MMEKA 1 milyar 813 milyon dolarlık teklifle ihaleyi kazandı.

YİNE KARAMEHMET ALDI

Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığı olan şirket daha önce de İstanbul Avrupa Yakası için düzenlenen elektirik dağıtım ihalesini kazanmıştı. MMEKA geçtiğmiz aylarda düzenlenen ihalelerde Başkent Doğalgaz ve Gediz Elektrik ihalelerini de almıştı. MMEKA böylece gerekli onayların ardından İstanbul'un tamamı ve İzmir'in elektriğinin yanında Ankara'nın da doğalgazını dağıtmış olacak.

11 firmanın katıldığı ihalede elemesiz turda en yüksek teklif 600 milyon dolar olarak belirlendi. İlk elemeli turda teklif 1 milyar 217 milyon dolara çıkarken, Palmet Enerji A.Ş. elendi.

İkinci elemeli turda teklif 1 milyar 410 milyon dolara çıktı ve Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.ihale dışı kaldı.

Üçüncü elemeli turda tutar 1 milyar 573 milyon dolara yükseldi ve IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu elendi.

Dördüncü elemeli turda en yüksek tutar 1 milyar 691 milyon dolar olurken, en düşük teklif vererek elenen firma Türkerler İnşaat oldu. Son elemeli turda Emkat Ortak Girişim Grubu ihale dışı kaldı.

TEKLİF SADECE 3 MİLYON DOLAR ARTTI

İhalede açık artırma için başlangıç tutarı 1 milyar 810 milyon dolar olarak belirlendi. İhalede artırım tutarı ise en az 1 milyon dolar olarak açıklandı.

Açık artırmada ilk olarak Aksa Elektrik mola aldı ve çekildi. MMEKA 1.811 milyar dolar, Yıldızlar 1.812 milyar dolar teklif etti. Ardından sırasıyla Enerjisa ve Park Holding de çekildi. Cengiz-Kolin 'teşekkür' edip çekildi. Daha sonra MMEKA mola istedi ve 1.813 milyar dolar teklif etti. Bunun üzerine Yıldızlar da çekildi. Böylece ihaleyi 1 milyar 813 milyon dolarlık teklifiyle MMEKA kazandı.

KAZANCI: BİR TUR DAHA DÖNSEYDİK, FARKLI OLURDU
MMEKA'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı ihale sonrası yaptığı açıklamada, "Vermiş olduğumuz fiyatın normal olduğunu düşünüyorum. Bir tur daha dönseydik farklı olacaktı, zorlandık. Burada firmaların yatırımlarla ilgili EPDK'ya vermiş olduğu tablolar var. O yatırımları yapmakla mükellefiz" dedi.

'KARAMEHMET BU KONUDA DUAYEN'
CNBC-e'ye de konuşan Kazancı, "Avrupa Yakası'nı işleteceksek, Anadolu'yu da işletmek bizim için önemliydi. İhale oldukça çekişmeli geçti. Finansman çalışmaları sürüyor, ortağım Mehmet Emin Karamehmet bu konuda duayen" diye konuştu.

HEYECANDAN 'MİLYON' YAZDILAR
İhalede ilginç anlar da yaşandı. İhale Komisyonu, elemeli turda tutar olarak milyar yerine milyon yazanlardan iki kere teklifi düzeltmesini istedi.

İKİ KARDEŞ YİNE KAPIŞTI
Boğaziçi Elektrik'te olduğu gibi yine iki kardeş açık artırmada yarıştı. MMEKA'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı ile kardeşi Cemil Kazancı'nın başında bulunduğu Aksa Elektrik açık artırmada karşı karşıya geldi.

2.2 MİLYON ABONE
AYEDAŞ, İstanbul Anadolu Yakası'nda faaliyet gösteriyor. Söz konusu elektrik dağıtım şirketinin abone sayısı 2 milyon 242 bin 189, elektrik tüketim miktarı 8 milyon 582 bin 325 megavat, kayıp kaçak oranı yüzde 7,5 civarında ve Türkiye dağıtım payı ise yüzde 6.3 düzeyinde. Söz konusu bölge 26 yıllığına özelleştirilecek.

ÖDEME PEŞİN OLACAK
AYEDAŞ ihalesini kazanan MMEKA bedeli peşin olarak ödeyecek. İstanbul Anadolu Yakası'nın ardından bugün Akdeniz ve Toroslar Elektrik de özelleştirilecek.

KİMLER TEKLİF VERMİŞTİ?
1-Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.
2-MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş.
3-Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.
4-Yıldızlar SSS Holding A.Ş.
5-Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.
6-Park Holding A.Ş.
7-Emkat Ortak Girişim Grubu
8-Palmet Enerji A.Ş.
9-Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş.
10-Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu
11-IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu

ÖZELLEŞTİRME SÜRECİNDE NELER OLDU?
Öte yandan özelleştirme işlemi biten dağıtım bölgeleri arasında Başkent Elektrik Dağıtım, Meram Elektrik Dağıtım, Sakarya Elektrik Dağıtım, Osmangazi Elektrik Dağıtım, Çamlıbel Elektrik Dağıtım, Uludağ Elektrik Dağıtım, Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. bulunuyor.

Sözleşme aşamasında bulunan bölgeler arasında Yeşilırmak, Fırat, Vangölü Elektrik Dağıtım bölgeleri yer alıyor.

Onay aşamasında bulunan bölgeler ise Aras Elektrik Dağıtım, Boğaziçi Elektrik Dağıtım, Gediz Elektrik Dağıtım, Trakya Elektrik Dağıtım, Dicle Elektrik Dağıtım bulunuyor.

Bu arada, özelleştirme programındaki elektrik dağıtım bölgeleri, Türkiye'nin dağıtım şebekesi, coğrafi yakınlık, yönetimsel yapı, enerji talebi ve diğer teknik mali etkenler dikkate alınarak 21 dağıtım bölgesine bölünmüştü. Bu dağıtım şirketlerinden Başkent EDAŞ, Sakarya EDAŞ ve Meram EDAŞ 2009 yılında özelleştirilmişti.

Kayseri ve civarı ile Aydın-Denizli-Muğla bölgeleri 3069 sayılı kanun çerçevesinde özel şirketler tarafından işletiliyordu. Göksu EDAŞ ise 3096 sayılı kanun çerçevesinde devredilebilmesi için özelleştirme programından çıkartılmıştı.

10,8 MİLYAR DOLARLIK GELİR
Şu ana kadar nihai pazarlık görüşmeleri gerçekleştirilen elektrik dağıtım bölgelerinden toplam 10,8 milyar dolarlık gelir elde edilirken, söz konusu ihalelerdeki en yüksek teklifler şöyle:

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. 1.225.000.000
Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. 600.000.000
Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. 440.000.000
Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. 485.000.000
Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. 258.500.000
Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. 940.000.000
Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. 227.000.000
Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. 441.500.000
Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. 230.250.000
Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. 100.100.000
Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. 128.500.000
Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. 2.990.000.000
Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. 1.920.000.000
Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. 622.000.000
Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. 228.000.000

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim