• BIST 94.006
  • Altın 194,293
  • Dolar 4,7446
  • Euro 5,4880
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 27 °C

EPDK enerjideki ceza miktarını açıkladı

EPDK enerjideki ceza miktarını açıkladı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), enerji piyasasında 2011 yılında uygulanacak idari para cezalarını yeniden değerleme oranı çerçevesinde yüzde 7,7 oranında artırdı.

EPDK enerjide uygulanacak ceza miktarını açıkladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), enerji piyasasında 2011 yılında uygulanacak idari para cezalarını yeniden değerleme oranı çerçevesinde yüzde 7,7 oranında artırdı.

EPDK'nın, ''Elektrik Piyasası Kanunun 11'inci Maddesi Uyarınca 2011 Yılında Uygulanacak Para Cezaları Hakkında Tebliği, Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılması ve Doğal Gaz Piyasası Hakkında Kanunun 9'uncu Maddesi Uyarınca 2011 Yılında Uygulanacak Para Cezaları Hakkında Tebliği, Petrol Piyasası Kanunun 19'uncu Maddesi Uyarınca 2011 Yılında Uygulanacak Para Cezaları Hakkında Tebliği ve Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 16'ncı Maddesi Uyarınca 2011 Yılında Uygulanacak Para Cezaları Hakkında Tebliği'', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tebliğlerde, EPDK'nın 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümlerine tabi olması dolayısı ile Kanunda ''idari para cezaları her takvim yılı başından geçerli olmak üzere o yıl için 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298'inci maddesi hükümleri uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanır.

Bu suretle idari para cezasının hesabında bir Türk Lirasının küsuru dikkate alınmaz. Bu fıkra hükmü, nispi nitelikteki idari para cezaları açısından uygulanmaz'' hükmünün yer aldığı hatırlatıldı.

Maliye Bakanlığının da 2010 yılı yeniden değerleme oranını yüzde 7,7 olarak tespit ettiği belirtilen tebliğlerde, enerji piyasasında da uygulanacak para cezalarının bu oranda artırılarak uygulanması gerektiği ifade edildi.

Buna göre, 1 Ocak 2011'den itibaren Elektrik Piyasası Kanununun ilgili maddesine göre, EPDK tarafından istenen bilgileri yanlış, eksik veya yanıltıcı olarak verenlere, talimat ve tebliğlere aykırı hareket edenlere 308 bin 194 lira, lisans genel esasları ve yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere 369 bin 833 lira, lisans almak için gerçek dışı belge sunanlara 493 bin 110 lira, lisans süresi boyunca iştirak ilişkisi yasağına aykırı davranışlarda bulunanlara 554 bin 749 lira, lisans kapsamı dışında faaliyet gösterenlere de 616 bin 388 lira tutarında idari para cezası verilecek.

DOĞALGAZ PİYASASI

Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılması ve Doğalgaz Piyasası Hakkında Kanunun ilgili maddesine göre, eksik ve yanıltıcı bilgi verenlere, lisans veya sertifika genel esas ve yükümlülüklerinden herhangi birisini yerine getirmeyenlere 431 bin 472 lira, ilgili talimat ve tebliğlere aykırı hareket edenlere 369 bin 833 lira, lisans ve sertifika müracaatında gerçek dışı belge sunanlara, iştirak ilişkisi yasağına aykırı davranışta bulunanlara 616 bin 388 lira, piyasada lisans kapsamı dışında faaliyet gösterenlere, lisans ve sertifikada aranan şartların baştan mevcut olmadığı saptananlara 739 bin 666 lira idari para cezası verilecek.

PETROL VE LPG PİYASASINDA UYGULANACAK CEZALAR

Petrol Piyasası Kanunun ilgili maddesinde göre, lisans almadan lisansa tabi faaliyetlerde bulunanlara 739 bin 666 lira, lisans almadan hak konusu yapılan tesislerin yapımına veya işletimine başlanması ve bunlar üzerinde tasarruf hakkı doğuracak işlemlerin yapılması ve sahip olunan lisansın verdiği haklar dışında faaliyet gösterenlere 308 bin 194 lira, kanunun getirdiği diğer yükümlülüklere uymayanlara da bin 232 lira ile 61 bin 638 lira arasında idari para cezası uygulanacak.

LPG Piyasası Kanunun ve Elektrik Piyasası Kanununda Değişik Yapılmasına Dair Kanunun ilgili maddesine göre de lisans almadan faaliyette bulunanlara 616 bin 388 lira, lisans almaksızın hak konusu yapılan tesislerine yapımına ve/veya işletimine başlanması ve bunlar üzerinde tasarruf hakkı doğuracak işlemleri yapanlara 308 bin 194 lira, bunları ihlal eden sorumlulara 61 bin 638 lira, iki kilogram üzeri tüp teslimini ve bağlantısını adrese yapmayan bayilere 122 lira, kanunun getirdiği diğer yükümlülüklere uymayanlara da bin 232 lira idari para cezası işlemi yapılacak.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim