• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 7 °C

Ergün: MAN daha büyük adımlar atmalı

Ergün: MAN daha büyük adımlar atmalı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Yeni Teşvik Sistemi'nin, Türkiye'de MAN'ın özellikle kamyon yatırımları, motor yatırımları konusunda önemli adımlar atmasını mümkün kılacağını belirtti.

Ergün: MAN daha büyük adımlar atmalı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Yeni Teşvik Sistemi'nin, Türkiye'de MAN'ın özellikle kamyon yatırımları, motor yatırımları konusunda önemli adımlar atmasını mümkün kılacağını belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Yeni Teşvik Sistemi'nin, Türkiye'de MAN'ın özellikle kamyon yatırımları, motor yatırımları konusunda önemli adımlar atmasını mümkün kılacağını belirterek, bu adımları da beklediklerini bildirdi.

Bakan Ergün, geçen yıl temel atma törenine de katıldığı MAN'ın 15 milyon avroluk yatırımla Ankara'nın Akyurt ilçesinde kurduğu, tank hacimleri bakımından Avrupa'nın en büyük boyahane/kataforez tesisinin açılışını yaptı.

Açılışa Ergün'ün yanı sıra, MAN Truck&Bus AG Üretim ve Lojistikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra, MAN Türkiye AŞ Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye'de önemli kanunlar çıkardıklarını ve bu kapsamda Ar-Ge faaliyetlerinin desteklendiğini belirten Ergün, bu süreç içerisinde MAN'ın da bir Ar-Ge merkezi kurduğunu söyledi.

MAN'ın Türkiye'de daha büyük adımlar atması gerektiğini vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

''Bu sektörün, bu alanın tasarımdaki, Ar-Ge'deki merkezi MAN için Türkiye olmalı. Şimdi yeni teşvik kararnamemiz çıkmak üzere. O teşvik kararnamesi çıktığında otomotiv sektöründeki büyük yatırımlar, stratejik yatırımlar ayrıca teşvik edilecek. Bu da MAN'ı yeni üretimle ilgili yatırımlar yapmaya, otobüs üretiminin yanında burada kamyon üretimini de gerçekleştirmesi icap edecektir. Çünkü MAN, Scania ve Volkswagen işbirliği, bu firmalar adına çok önemli bir senerji meydana getirmiştir.

Yeni Teşvik Sistemi, Türkiye'de MAN'ın özellikle kamyon yatırımları, motor yatırımları konusunda önemli adımlar atmasını bence mümkün kılacaktır ve bu adımları da bekliyoruz. Bir başka adım daha bekliyoruz. Otomotiv sektörünü ağır ticari, hafif ticari araçlar ve otomobiller olarak ayırırsak, bu gurubun Türkiye'de henüz bir otomobil yatırımı yok. Volkswagen'den de bu yatırım teşvikleriyle beraber bir otomobil yatırımı kararı beklediğimizi ifade etmem lazım.''

Türkiye'nin otomotiv sektörü konusunda da önemli atılımlar yapacağını anlatan Ergün, günümüzde Türkiye'de 1 milyon 200 bin araç üretildiğini, 2023 yılında ise 4 milyon aracın üretilmesini hedeflediklerini söyledi.

Bakan Ergün, bu 4 milyon aracın üretilmesinde MAN'ın ve Volkswagen'in önemli bir yerinin olması gerektiğini düşündüğünü ifade etti.

Volkswagen'in Türkiye'de en çok satan ithal araçların başlarında geldiğini belirten Ergün, ''Bu kadar çok satan, pazar bu kadar büyürken, mutlaka otomobil yatırımının da otobüs ve kamyonun yanında ilave edilmesi, karar verilmesi gereken bir konu olduğunu görmemiz lazım. MAN'dan ve Volkswagen'den bunları bekliyoruz'' diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, güçlü sanayi birikimi ve altyapının, Avrupa'da yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılarda, Almanya'ya çok önemli avantajlar sağladığını bildirdi. Bakan Ergün, geçen yıl temel atma törenine de katıldığı MAN'ın 15 milyon avroluk yatırımla Ankara'nın Akyurt ilçesinde kurduğu, tank hacimleri bakımından Avrupa'nın en büyük boyahane/kataforez tesisinin açılışını yaptı.

Açılışa Ergün'ün yanı sıra, MAN Truck&Bus AG Üretim ve Lojistikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra, MAN Türkiye AŞ Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve çok sayıda davetli katıldı.

Ergün, burada yaptığı konuşmada, açılışını yaptıkları tesisin herkes için hayırlı olmasını diledi.

En son yapılan genel seçimlerin ardından bakanlıkların isimlerinin ve yapılarının değiştirildiğini anımsatan Ergün, bu kapsamda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olduğunu söyledi.

Bundan sonra Türkiye'deki sanayi üretiminin bilim ve teknolojiyle iç içe olması gerektiğine karar verdiklerini dile getiren Ergün, şunları kaydetti:

''Türkiye zaten sanayide önemli bir üretim merkezi haline geldi ve bu devam edecek ama bundan sonra yolumuza yüksek katma değerli ve ileri teknolojiye dayanan ürünler üreterek devam edeceğiz. Sanayi üretimine dayanmayan ekonomiler gerçek bir ekonomi değil maalesef.

Bunun Avrupa Birliği'ndeki (AB) bazı gelişmelerden görüyoruz. Açık söylemek gerekirse, AB'deki sıkıntıları neredeyse Almanya tek başına taşımak zorunda kalmıştır. Almanya'daki güçlü sanayi birikimi ve altyapı, Almanya'ya, Avrupa'da yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılarda çok önemli avantajlar sağladı ama sıkıntıları da tek başına üstlenmek mecburiyetinde bıraktı.

Komşumuz Yunanistan ise sanayi üretimini bir kenara koymayı, denizi, kumu, havayı satarak ve AB fonlarından geçimini temin ederek bundan sonrasını kurgulayacağını zannetti ama çok büyük bir yanılgı içine düştü. Dolayısıyla sanayi üretimine dayanmayan ekonomiler gerçek bir ekonomi değildir.''

''Türkiye'de üretilen araçların kullanılmaması kabul edilemez''

Türkiye ile ilgili konuşmayacağını, çünkü Alman yetkililerin Türkiye hakkında çok doğru tespitler yaptığın ve bunları ifade ettiğini belirten Ergün, bir çok firmanın Türkiye'yi operasyon merkezi haline getirdiğini bildirdi.

MAN için de Türkiye'nin yerinin artık daha ayrıcalıklı olması gerektiğini vurgulayan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:

''Türkiye'de üretilen araçların özellikle kamu alımlarında çok önemli bir yeri olması gerektiğini kamu kurumlarıyla sürekli olarak görüşüyoruz. Son zamanda duyarlılıklar arttı bu konuda. Şimdi burada toplu taşımada üretim yapılırken, bizim yerel yönetimlerimizin Türkiye'de üretilen araçları kullanmıyor olması kabul edilebilir bir şey değildi ve şimdi onlar da daha duyarlı davranmaya başladılar.

Artık Türkiye'de üretilen otobüsler, kamyonlar, kamu kurumları tarafından daha çok kullanılmaya başlandı. Bu konuda adım atan belediyelerimize ve kamu kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.''

''Son yıllarda Türkiye'ye Avrupa'dan bakış çok farklılaştı''

MAN Truck&Bus AG Üretim ve Lojistikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra da şirketin çok farklı alanlarda çalışma yaptığını ve yurt dışındaki ilk yatırımı Türkiye'de yaptıklarını söyledi.

Volkswagen'le ortak bir çalışma yapmaya başladıklarını ve bunun da piyasadaki güçlerini artıracaklarını vurgulayan Intra, dünyadaki yatırımlarına da değindi.

Son yıllarda Türkiye'ye Avrupa'dan bakışın çok farklılaştığını vurgulayan Intra, şöyle konuştu:

''Ülkeniz hem siyasi hem ekonomik açıdan çok önemli gelişme kaydetti. İstikrarlı bir banka sistemine, azalan borçlarına baktığımız zaman bir çok AB üyesi ülkeye örnek teşkil edecek duruma gelmiştir. Bu gelişmeler gerçekten çok olumlu, ancak Türkiye'nin bu kadar hızlı gelişimi bizi hiç şaşırtmıyor.

Çünkü geleneksel Türk-Alman dostluğunun yanı sıra aramızda önemli bir de güven vardır. Bugün Ankara'dayız ve en modern çalışmalarımızdan biri burada gerçekleştirilmektedir. Tesisin açılışı, yeni ihtiyaçlara cevap vermekle kalmayacak, aynı zamanda çok daha ekonomik ve çevre dostu üretim yapacaktır. Dolayısıyla üretim kalitemizi de destekleyecektir.''

MAN Türkiye AŞ Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz da tesisin mevcut yüksek kapasitesiyle bundan sonraki projeler için de önemli bir altyapı olanağı sunacağını bildirdi.

Yavuz, Türkiye'nin son dönemde sergilediği ekonomik ve siyasi istikrarla yatırımcıların ilgisini çektiğini belirterek, Yeni Teşvik Sistemi'nin de yatırımları artırmada önemli bir rolü olacağını vurguladı.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl ise Almanya'nın geçen yıl da yine Türkiye'nin en önemli ekonomik partneri olduğunu söyledi.

Pohl, iki ülke arasında, ekonomi alanında yakalanan başarının daha da gelişmesi için çalıştıklarını belirterek, Türkiye'de özellikle son yıllarda yapılan çalışmaları ilgiyle ve takdirle izlediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Bakan Ergün, MAN Truck&Bus AG Üretim ve Lojistikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra, MAN Türkiye AŞ Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz ve Büyükelçi Pohl, tesisin açılış kurdelesini birlikte kesti.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim