• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 12 °C

Filyos Limanı, bütçeden finanse edilecek

Filyos Limanı, bütçeden finanse edilecek
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Filyos Limanı projesi için AB hibesi beklemeyeceklerini, projenin milli bütçeden finanse edileceğini belirtti.

Çeşitli ziyaret ve toplantı için geldiği Karabük'te Vali İzzettin Küçük'ü ziyaret eden Kalkınma Bakanı  Cevdet Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Karabük Üniversitesi'nin (KBÜ) çok hızlı bir şekilde geliştiğini, Kalkınma Bakanlığı olarak buraya ciddi destekler sağladıklarını söyledi.

Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nın da (KARDEMİR) son 10 yılda büyük bir atılım yaptığını belirten Yılmaz, "KBÜ'ye her yıl ek ödenekler sunduk. Fakülte binaları, sosyal tesisler, yurtlarıyla, alt yapısıyla çok önemli bir kurum haline geldi. Karabük çok önemli bir atılım içinde. Turizm sektöründe önemli bir ilimiz. Safranbolu gibi değeri olan bir ilimiz. Karabük'te demir çelik sanayimiz var. Hükümetimizden önceki dönemde iflas noktasındayken son 10 yılda çok önemli atak yaptı. Nereden bakacak olursanız olun çok daha iyi noktaya geldi. Karabük'e de destek olan önemli bir kurum noktasında" diye konuştu.

Filyos Liman Projesi

Filyos Liman Projesi'nin 2023 projelerinden birisi olduğunu belirten Bakan Yılmaz, son dönemlerde çok önemli olan bu projeyi Yüksek Planlama Kurulu kararıyla yatırım programına aldıklarını söyledi.

Yılmaz, bunun yakın süre içerisinde ihale edileceğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Filyos Limanı yıllardır konuşulan bir programdı. AB'den hibe, destek alınır diye uzun bir süre bekletildi. Ancak AB'de çeşitli sıkıntılar çıktı. Biz de bu projemizi aldık ve kendi milli bütçemizde finanse edecek şekilde yatırım programıyla ilişkilendirdik. Bu projenin gerçekleşmesiyle bütün bölgenin çehresi değişecek. Bundan en fazla istifade edecek il de Karabük olacak. İlk yatırım bedeli 800 milyon liranın üzerinde olan proje. Bu tabi sadece mendireği, alt yapısı, yap-işlet-devret ile ilave yatırımlarını düşündüğünüzde eski parayla katrilyonları aşan bir yatırımdan bahsediyoruz. Arka planda gelişecek sanayi alanlarıyla çeşitli alt yapılarıyla bu bölgenin yeni bir açılımı olacak, nefesi olacak, dünyayla çok önemli bir noktası olacak."

Türkiye'nin birçok yatırımının bulunduğunu, bunlardan bazılarının "kritik" olduğunu anlatan Yılmaz, "Sadece bir bölgeyi değil bütün Türkiye'yi etkileyen yatırımlar. Onlardan bir tanesi Filyos projesi. Onun da şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Bakan Yılmaz, AK Parti hükümeti dönemde ulaşımda büyük atılımlar yaptıklarına işaret ederek, "Eğitim, sağlık gibi sektörlerde Karabük şanslı illerimizden, öğrenci başına derslik sayısına, öğretmen sayısına ve sağlık göstergelerine baktığımızda Türkiye ortalamasının üzerinde iyi bir noktada. Karabük, Bartın ve Zonguldak'ı kapsayan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nı kurduk. Bu ajansımızın her ilde Yatırım Destek Ofisini açtık. Bu ajansımız kanalıyla Karabük, Bartın ve Zonguldak'a önemli destekler sunuyoruz. Bu bölgelerin potansiyellerini daha iyi inceliyoruz. Hibe programları uyguluyoruz, proje bazlı destekler sunuyoruz. Bölgenin tanıtımına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Eskiden yatırımcı geldiğinde bir muhatap bulamazdı. Temel bilgileri alacağı nokta yoktu, bürokrasideki işleri takip edecek kurum yoktu. Artık Yatırım Destek Ofisimiz var. Yatırımcı buraya gelerek bütün temel bilgileri alıyor, bir muhatap buluyor, bürokrasideki işlemlerini takip ettiriyor. Yurt içinde ve yurt dışında yatırım potansiyellerini tanıtmak mümkün" ifadelerini kullandı.

Hükümetin yapılması gereken her şeyi yaptığını belirten Yılmaz, "Teşvik politikalarımızla bu bölgede özel sektörü geliştirmeye gayret ediyoruz. Karabük bölgesinde hükümetimiz, yapması gereken her şeyi yapmış. Daha da yapılması gerekenler yapılacak, buralarda en önemli unsur özel yatırımları daha da artırmak, özel sektörün girişimciliğini geliştirmek. Yeni liman ile birlikte, üniversite ile birlikte Karabük her geçen yıl çok daha iyi yıllara gidecek."

Vali Küçük'ten il hakkında brifing alan Yılmaz, daha sonra cuma namazını Ulu Cami'de kıldı.

www.ulasimonline.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim