• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 13 °C

GEFCO, İspanya’da otuzuncu yılını kutluyor

GEFCO, İspanya’da otuzuncu yılını kutluyor
İstanbul, 17 Mart 2015 – GEFCO, bu sene İspanya’da otuzuncu yılını kutluyor.

30 yıl önce faaliyetlerine başlayan GEFCO’nun İspanya iştirakı, ülkedeki rekabetçi lojistik pazarında güçlü bir konuma gelmeyi başardı ve zorlu ekonomik ortamda sektörün en büyük üç şirketinden biri oldu.

GEFCO İspanya’nın 30. yıldönümünü kutlamak için bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe GEFCO Grup Yönetim Kurulu Başkanı Luc Nadal, GEFCO İspanya’nın yeni Yönetici Müdürü Julián Navarro, İspanya ulusal basınından önemli isimler ve iştirakın çalışanları katıldı. 

GEFCO İspanya, öncü iştiraklardan 

GEFCO Grup’un ilk iştiraklarından olan ve 1985 yılında faaliyetlerine başlayan GEFCO İspanya, bugün İspanya’da sektörün öncülerinden biri. GEFCO İspanya 2013’te 310 milyon EUR ciroya ulaştı. (Bu rakam GEFCO Grubun toplam cirosunun %7’sinden fazla.) 
GEFCO İspanya, ağını, 30 yıl boyunca yeni lojistik merkezleri açarak, yeni hizmetler geliştirerek ve bugün 5.500 şirkete ulaşan müşteri portföyünü büyüterek genişletti. 36 lojistik tesisi ve 839 çalışanı ile iştirak, farklı sektörlerden birçok büyük sanayi kuruluşunun lojistik akışlarını yönetiyor: tüketici ürünleri (Dia, Alcampo), elektronik, havacılık, iki tekerlikliler, sağlık ve güzellik (L’oreal) ve otomotiv (Delphi, Fiat, Chrysler ve yıllardır müşterisi olan PSA Peugeot Citroën).

Hizmetlerinin güvenilirliği ile tanınan GEFCO İspanya en zorlayıcı ve talepkar sektörlerden biri olan otomotiv lojistiğinde özel bir uzmanlığa sahip. Bu uzmanlığı sayesinde, endüstriyel akışların küreselleşmesinin getirdiği koşullara uyabiliyor ve global ve karmaşık sorunlarla karşı karşıya kalan yerli ve yabancı müşterilerin ihtiyaçlarına karşılık veriyor. 

GEFCO İspanya, Grubun tüm hizmet ve çözümlerini sunuyor: Depo lojistiği için katma değerli hizmetler, karayolu taşımacılığı, deniz ve havayolu taşımacılığı, otomotiv lojistiği, gümrük ve vergi müşavirliği. Şirketin yapısı, tüm tedarik zincirine hizmet verebilmesine ve uçtan uca çözümlerle büyük özen gerektiren endüstriyel taleplere karşılık vermesine olanak sağlıyor. 

Zorlayıcı ekonomik ortama karşın güçlü performans 

Lojistik sektörü İspanya’nın GSYİH’sının %5.5’ini temsil ediyor ve bu da sektörü İspanyol ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri yapıyor. 2013’te sektördeki toplam 175 büyük firma 3.6 milyar EUR* ciro yaptı. Bu da sektörün aynı zamanda ne denli rekabetçi olduğunu ortaya koyuyor. GEFCO İspanya, pazarın %9.5’ini temsil ediyor. 

2014’te gerçekleştirilen bir dizi başarı, GEFCO İspanya’nın lider konumunu korumasına yardımcı oldu: Çok uluslu büyük şirketlerle imzalanan sözleşmeler (World Duty Free Group, DFG ve iştirakı Pavestone), ısı kontrollü taşımacılık pazarına giriş (Panstar işbirliği ile), Demiryolu taşımacılığının kullanıldığı yeni Bitmiş Araç Lojistiği çözümü. Farklı sektörlerde (Yüksek&Ağır, gıda, perakende satış) faaliyet gösteren sanayi grupları ile imzalanan sözleşmeler GEFCO’nun hem global hem de yerel düzeyde çeşitlilik stratejisinin sonuç verdiğini de gösteriyor.  
 
İştirak aynı zamanda ülkede otomotiv sektörünü yeniden canlandırmaya yönelik olarak devlet tarafından yürürlüğe sokulan Pive Yardım Planı’ndan da faydalandı. Bu devlet teşviği, sektörde araç satış rakamını 2014’te 855.308’e çıkardı. Bu rakam 2013 satış rakamlarının %18.4 üzerinde. 

Grubun iddialı hedeflerine yönelik aşılması gereken yeni zorluklar 

İştirak aynı zamanda Grubun General Motors’la imzaladığı 7 yıllık 4PL (4. Parti Lojistik) sözleşmesinde de önemli bir rol oynuyor. Sözleşmeye göre GEFCO, General Motors’un Avrupa ve Rusya’daki tüm lojistik zincirinin yönetiminden ve optimizasyonundan sorumlu. Yılda bir milyondan fazla aracı içeren bu sözleşme, GEFCO’yu Avrupa otomotiv sektöründe lojistik entegrasyonu konusunda ön sıraya yerleştiriyor. Aynı zamanda, Grubun stratejisine paralel olarak, GEFCO İspanya artan rekabete uygun şekilde bilişim sistemlerine yatırımlarını sürdürecek ve müşterilerine izlenebilirlik sunarak akışlarını optimize edecek. 

GEFCO İspanya için 2015 senesinin bir diğer önemli olayı yönetim değişikliği. Dulsé Díaz’ın emekli olmasıyla GEFCO’ya 1988 senesinde katılan ve GEFCO’nun Arjantin ve Şili iştiraklarını 2009-2014 seneleri arasında yöneten Julián Navarro GEFCO İspanya’nın yeni Yönetici Müdür oldu. 

Navarro, otuz yıllık deneyim ve uzmanlığı ile tanınmış olan iştirakın, konumunu daha da güçlendirmek ve rekabet ve verimlilik konusunda kendisinden önce gelen yöneticilerin koyduğu hedeflere ulaşmak için çalışacak. 

GEFCO Yönetim Kurulu Başkanı Luc Nadal, "GEFCO İspanya’nın GEFCO Grup içinde önemli bir rolü var. Uzmanlığı ve coğrafi konumu Gruba Mağrip Bölgesi (Kuzey Batı Afrika) ve Latin Amerika ile ticaretin geliştirilmesinde değerli avantajlar  sunuyor. Ayrıca, proaktif çeşitlilik startejisi ve ekibin motivasyonu da iştirakı GEFCO Grup’un ciroyu 2020 senesinde kadar iki kata çıkarmak olan iddialı büyüme stratejisinin merkezine koyuyor.” dedi. 

GEFCO Grup Hakkında

Sanayi lojistiğinde standartları belirleyen öncü firmalardan GEFCO beş uzmanlık alanı sayesinde –Karayolu Taşımacılığı, Deniz ve Havayolu Taşımacılığı, Depo Hizmeti ve Yeniden Kullanılabilir Ambalajlama, Bitmiş Araç Lojistiği, Gümrük ve Vergi Müşavirliği- hem yurtiçi hem de uluslararası taşımacılığa yönelik  sanayi sektörünün gerektirdiği her türlü gereksinim ve ihtiyacı global ve yenilikçi çözümler ile karşılar.

Dünyanın dört bir yanında 150 ülkede 11.500 çalışanıyla hizmet vermekte olan GEFCO, Avrupa’nın en büyük 10 lojistik grubundan biridir.  2013’te 4 milyar €  ciro yapan Grubun dünyanın dört bir yanında  350’den fazla tesisi vardır.  Grup,  Orta Asya, Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu, Orta Doğu, Doğru Asya ve Güney Amerika’daki faaliyetlerini artırarak sürdürmektedir. 

www.ulastirma.com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim