• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C

GESAD, Sea Europe toplantısına katıldı

GESAD, Sea Europe toplantısına katıldı
Sea Europe Yönetim Kurulu Toplantısı İskoçya’nın Başkenti Edinburgh‘da üye ülke temsilcilerinin tamamının katıldığı bir toplantıyla gerçekleştirildi.

 

Sea Europe Yönetim Kurulu Toplantısı İskoçya’nın Başkenti Edinburgh ‘da üye ülke temsilcilerinin tamamının katıldığı bir toplantıyla gerçekleştirildi.
 
IHC Merwede’nin eski  CEO’su Govert Hamers’in Sea Europe Başkanı seçilmesinin ardından gerçekleştirilen ilk yönetim kurulu toplantısında Türkiye'yi, GESAD Başkanı Ziya Gökalp ve GESAD Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Özcan temsil ederken, toplantıya   dünyanın en önemli  mühendislik-destek hizmetleri şirketlerinden olan Babcock International Group’un  Rosyth (Limanı-Tersane) tersanesinde gerçekleştirildi.
 
Queen Elizabeth Ziyareti
 
Sea Europe yetkilileri, Babcock yetkililerince verilen güvenlik brifinginin sonrasında güvenlik donanımları giydirilerek   grouplar halinde Queen Elizabeth in güvertesine alındılar.
 
“Queen Elizabeth Gemisi’nin bizim tarihimizdeki anlamı oldukça farklı .  İlk Queen Elizabeth gemisi 1913-1948 yıllları arasında görev yapmış ve Çanakkale'ye giren İngiliz deniz Kuvvetlerine öncülük etmiş. Babcock tesislerinde inşa edilen HMS Queen Elizabeth gemisi , 1913- 1948 arasında hizmet veren  bu geminin  devamı niteliğindedir.”
 
Gezi sonrası  fotoğraf çekimi ve   birlikte yenilen öğlen yemeğinin ardından üyeler, Yönetim Kurulu toplantısı için Babcock Merkez ofisinde toplandılar. Başkan Govert Hamers’in teşekkür konuşmasıyla başlayan toplantı SeaEurope faaliyet presentasyonu ile devam etti. 
 
Başta enerji verimliliği,çevre ve güvenlik uygulamalarının etkinliği ve farkındalığının arttırılması , uluslararası (IMO) ve yerel  (Europe) düzenlemelerin daha uyumlu hale getirilerek fikir ayrılıklarının asgari düzeye indirilmesi, Üye ülkelerin kanun yapıcılara, deniz çevre ve güvenlik kurallarının gelişimi ve uygulama alanlarının yaygınlaştırılması hususlarında danışmanlık yapmasının gerekliliği, geleceğin gemileri ile ilgili çalışmaların öne çekilmesi için üst düzey lobi çalışmalarının yürütülmesi ve ulusal endüstrilerin bu konuda düzenli bilgilendirme ve uyarılarla koordinasyon içinde tutulması belirtildi.
 
2014 yılının başında geleceğin gemileri konusunda Kamu –Özel Sektör ve İşbirliği’nin daha somut bir adımı olarak bu konu üzerine odaklanacak bir birliğin oluşturularak etkinliğinin sağlanması, Leadership girişiminin ulusal ve uluslararası bazda desteklenmesi ve tanıtılması, Sea Europe Strateji Belgesinin tüm üye ülkelerin ortak katkısı ve katılımı  ile  31 ocak tarihine kadar oluşturulması  gibi 2013yılının ağırlıklı gündemini oluşturan konular geniş bir perspektifte ele alındı. Toplantının son bölümünde SeaEurope bütçe ve Bilanço analizi ile 2014 yılının toplantı takvimi gözden geçirildi.
 
Görüşmelerde  GESAD Başkanı Ziya Gökalp hem sektörün durumu hem de Sea Europe tarafından Denizcilik Dünyasına kabul ettirilen Yeşil Gemi anlayışının Denizcilik Sektörü için önemine vurgu yaparak, Avrupa’da Horizon ile 2014 yılında başlayacak  yeni finansman dalgasının bu yaklaşımı hayata geçirmek için bulunmaz bir fırsat olacağını ifade ederek, çalışmaların 2014’de daha koordineli ve etkin bir hal alması gerekliliğine vurgu yaptı. Aynı yaklaşımı benimseyen Danish Maritime Temsilcisi  Jenny Braat 2014 yılında Danimarka’da üst düzey Denizcilik Uzmanları ve Bürokratların katılacağı ve tüm Avrupalı  karar vericilerin iştirak edeceği daha yenilikçi çalışmaların görüşülüp tartışılacağı  bir toplantı düzenleneceğini belirterek GESAD Başkanını da toplantıya davet etti.
 
QUEEN ELIZABETH
 
BAE Systems Surface Ships, Thales Group, Babcock Marine olmak üzere 3 büyük grup tarafından inşa edilmekte olan HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi ‘nin  toplam maliyeti 3,5 milyar  sterling. 73 metre genişlik ve 286 metre uzunluk ,16000 m2 güverte , 56 metre yükseklik  ile dünyanın en büyük 2. Uçak gemisi olan HMS Elizabeth 2018 yılında tam anlamıyla operasyona başlayabilecek., 40 uçak taşıma kapasitesine sahip olacak uçak gemisi uçakların saklanağı alt güverte(hangar)ve iki  uçak asansörüne  sahip olacak. 1450 personelden oluşacak uçak gemisi savunma ve saldırı amaçlı en son teknoloji silah donanımlarına sahip olacak.
 
gesad2.jpg
 
gesad1.jpg
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim