• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C

Gümrük'te rüşvete sıfır tolerans!

Gümrük'te rüşvete sıfır tolerans!
Sigaranın Türkiye üzerinden başka ülkeye transit geçişine 'uyarıcı işaret' zorunluluğu getirileceğini söyleyen Bakan Yazıcı, yaşanan rüşvet iddiaları için 'tolerans yok' mesajı verdi.

Gümrük'te rüşvete sıfır tolerans!

Sigaranın Türkiye üzerinden başka ülkeye transit geçişine 'uyarıcı işaret' zorunluluğu getirileceğini söyleyen Bakan Yazıcı, yaşanan rüşvet iddiaları için 'tolerans yok' mesajı verdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Sigaranın transit geçişinde artık hangi ülke alıcıysa o ülkenin alfabesiyle uyarıcı ifadelerin yer alması şartını getirdik. Alıcı Irak ise Arapça uyarıcı notların yer alması şartı olacak” dedi.

Ülke alfabesiyle uyarı

Sigaranın transit geçişiyle ilgili bazı duyumlar aldıklarını belirten Hayati Yazıcı, şöyle konuştu: “Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) tütün mamülleriyle ilgili mücadeleyi öngören 11’inci maddesi tütünün transit geçişlerde hangi ülkeye gidecekse o ülkenin lisanıyla, alfabesiyle uyarıcı unsurların yer almasını istiyor.

Komşumuz Irak ve benzeri ülkeler de DSÖ’nün anlaşmasını onayladı. Özellikle Ortadoğu ülkelerine Avrupa’dan sigara transiti yapılıyor. Bu sigaralar bazen transit girdikten sonra birtakım yollarla Türkiye’ye geri dönüyor ya da yurtdışı çıkış yapmadan menşei saptırması yoluyla yurt içinde bırakılması şeklinde kaçakçılık yapıldığı bilgisi vardı. Bakanlar Kurulu kararı var.

Transit yapılacak olan tütün mamülleri hangi ülke alıcıysa o ülkenin alfabesiyle uyarıcı ifadelerin yer alması şartını getirdik. Menşeinin ne olduğunu daha kolay tespit edebileceğiz.”

Ay sonunda yürürlükte

Bakanlar Kurulu kararı 22 Mart’ta yayınlandığını, ay sonunda yürürlüğe gireceğini ifade eden Yazıcı, şunları söyledi: “Alıcı Irak ise Arapça uyarıcı notların yer alması şartı olacak. Yoksa müsaade etmeyeceğiz. Bu önlemler kaçakçılıkla mücadelenin bir yöntemi olarak uygulanacak. İbareler İngilizce ya da Türkçe oluyor. Bu mücadelede beklediğimiz sonucu alamayacağımız için bu yöntemi uygulamaya geçirdik.”

Tek pencereye geçiyoruz

Gümrükte günlerce süren işlem süresini azaltmak için de “tek pencere” uygulamasını hayata geçireceklerini bildiren Yazıcı, “Gümrükte bütün ihracat işlemlerinin bir yerde toplandığı, sonuçlandığı ve mükellefin tek yerde işlemleri tamamlayıp çıkışa yöneldiği bir uygulama olacak” dedi.

Yazıcı, bu konuda şu bilgiyi verdi: “Gıda, Ekonomi, Tarım, Sağlık gibi bakanlıklardan mükellefin işlemleri için günlerce evrak toplaması gerekiyor. Bunlar zaman alıyor. Gümrükte işlemler 10-12 gün sürüyorsa bunun iki günü gümrükle ilgilidir.

Tek pencere, mükellefin yapacağı işlemi tek noktadan diğer kuruluşlarla elektronik ortamda yapmasını sağlayan bir uygulamadır. Teknik bekleme süresi yoksa işlemleri bir günde bitirilebilecek duruma getireceğiz.”

Yeni TTK’da rötuş yapılabilir zulmedecek yasa olmaz

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Yazıcı, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Türk Ticaret Kanunu’nda bazı rötuşlar olabileceğini söyledi. “Kimsenin kaygı duymasına gerek yok” diyen Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rötuşlar daha sonra da olabilir 1 Temmuz’dan önce de olabilir.

Bin 535 maddelik bir kanun, herkesin hukukunu ilgilendiren bir yasa. Bazı eleştiriler haklı olabilir, sorunlar uygulama sürecinde ortaya çıkabilir. Halka zulmedecek bir yasa olmaz. Böyle bir sonuç da doğuracağını zannetmiyorum. Bürokratik mekanizmalar da devreye sokulmuş olabilir. Eleğin üstünde kalanları eleğin altından geçer hale getireceğiz.”

Rüşvetin üstüne giderim, yakalarsam tolerans yok

HAYATİ Yazıcı, gümrüklerde yaşanan rüşvet iddiaları için kararlı olduklarını belirterek, “Gümrükçülerin adeta üzerine sinmiş olan rüşvet algısından kurtulmak gerekiyor” dedi.

Yazıcı gümrük çalışanlarına da “Rüşvet tespit edersem toleransım sıfırdır” mesajını verdi. Yazıcı, şunları söyledi: “Vatandaştan haksız kazanç alanlar bir yana dürüst olan vatandaşın da kimyasını bozarız.

O insanlarda bir süre bakarlar direnirler, dürüstlüklerini muhafaza etmeye çalışırlar sonra da dayanamayıp ya kurumu terk ederler ya da bozulurlar. Kararlı olacağız.

Bir gümrükçü etik kuralları ihlal ediyorsa yönetici arkadaşlarım da sorumludur. Ya hakimiyet sağlanmamıştır ya da bu işe ortaktır. Bu konuda kiminle ilgili bilgi gelirse üzerine giderim, tespit edersem toleransım sıfırdır.

Elektronik uygulamayla çapraz kontrol oluyor. Yanlış uygulamaya şahit olan tüccarımızı bazen özel bilgiler getirirler. Ciddi bulursam üzerine giderim. Rüşvet, suistimal tek taraflı olmaz. Veren de alan da suçludur.” 

www.UlasimOnline.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim