• BIST 110.413
  • Altın 174,198
  • Dolar 4,0861
  • Euro 4,9815
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C

"Hak aramaktan vazgeçmeyin!"

"Hak aramaktan vazgeçmeyin!"
Ülkemizde özellikle ölümlü ve ağır yaralanmalı kazalarda mağdurlar ve mağdur yakınları, kazanın sonrasında gelen acı ve kederin etkisiyle ya da bazı kötü niyetli kişilerin telkinleri nedeniyle hak aramaktan vazgeçiyorlar.
Ülkemizde özellikle ölümlü ve ağır yaralanmalı kazalarda mağdurlar ve mağdur yakınları, kazanın sonrasında gelen acı ve kederin etkisiyle ya da bazı kötü niyetli kişilerin telkinleri nedeniyle hak aramaktan vazgeçiyorlar. Birçok alacak ise zamanaşımına uğruyor. Hukuki görüşüne başvurduğumuz, Şenel Hukuk Bürosu’ndan Avukat Necip Şenel, trafik kazası geçiren vatandaşların ve yakınlarının hakları ile ilgili önemli bilgiler verdi.
 
 
Milyonlarca liralık tazminat sigorta şirketlerine kalıyor
 
Türkiye’de 2013 yılında toplam 1,2 milyon trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 1 milyonu maddi hasarlı, 160 bini ise ölümlü-yaralanmalı trafik kazasıydı. Trafik kazalarında 3.685 kişi ölürken, 274.829 kişi de yaralandı.
 
Özellikle ölümlü ve ağır yaralanmalı kazalarda mağdurlar ve mağdur yakınları kazanın sonrasında gelen acı ve kederin etkisiyle ya da bazı kötü niyetli kişilerin telkinleri nedeniyle hak aramaktan vazgeçiyorlar. Birçok alacak ise zamanaşımına uğruyor.
 
Hukuki görüşüne başvurduğumuz, Avukat Necip Şenel,
 
“Trafik kazaları nedeniyle birçok kişinin mağdur olduğunu, özellikle taşrada birçok insanın haklarından habersiz olduğunu” ifade etti. Hukukçulara başvurmanın dahi insanlara külfet gibi geldiğini söyleyen Şenel, “Ancak bu nedenler ile oluşmuş zararlar nedeniyle talep ve dava haklarının kullanılmamasından ötürü milyonlarca lira sigorta şirketlerine ve güvence fonuna kalıyor” dedi.
 
Trafik kazasında yaralanan ya da bir yakınını kaybeden kişiler sigorta şirketinden neleri talep edebilir?
 
Şenel, trafik kazasında yaralanan ya da bir yakınını kaybeden kişiler sigorta şirketinden talep edebileceklerine dair şu bilgileri verdi.
 
Maddi tazminatlar: Yani araçta ortaya çıkan hasar, ölen yakın için yapılan cenaze giderleri, araçta bulunan mallara gelen zararlar ve buna benzer tüm maddi zararlar talep edilebilir.
Manevi tazminat: Ülkemizde artık Batı sisteminde olduğu gibi, oldukça yüksek meblağlarda manevi tazminatlara hükmedilebilmektedir. Yaralanan, bir organını kaybeden ya da yakını ölen kişilerin acısını hafifletmese de, çekilen manevi ıstırabın tazmini mahiyetinde bir miktar ödeme yapılması gerektiği düşüncesi, artık Türkiye’de de yerleşmiştir.
Destekten yoksun kalma tazminatı: Yakınını kaybeden aile fertleri kaybettikleri kişilerin maddi desteğinden mahrum kaldıkları için bu bedelleri sigorta şirketlerinden alabilirler. Örneğin kocasını araba kazasında kaybeden ev hanımı veya çocukları tarafından bakılan anne babalar, aynı yaşam standardını bu tazminat ile sürdürebilmektedir.
 
Ölüm tazminatı
Malullük aylığı
Mahrum kalınan kazanç kaybı
Tedavi giderleri
 
Kazaya bağlı ödenmek zorunda kalınan yargı giderleri ve avukata ödenen vekâlet ücretleri, sigorta şirketinden talep edilebilir.
 
Şenel ayrıca, mağdurların mağduriyetinin artmaması için tanınmamış ve güven vermeyen şirketlere ya da danışman unvanlı kimselere vekâlet vermekten kaçınmalarını, bunun yerine doğrudan sigorta şirketlerine ve güvence hesabına başvurmalarını, uyuşmazlık halinde ise mutlaka hukukçulardan yardım almalarını tavsiye ettiğini belirtti. Avukat Şenel, ölenin kazada kusurlu olması durumunda dahi bu kalemlerin istenebileceğini de sözlerine ekledi.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim