• BIST 117.216
  • Altın 165,618
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 7 °C

Hava aracı denetiminde yeni düzenleme

Hava aracı denetiminde yeni düzenleme
Avrupa ülkeleri arasında en fazla Yabancı Hava Aracı Emniyet Denetimi (SAFA) yapan ülkelerden biri olan Türkiye, 2011 yılında uygulamada değişikliğe gidilerek yüksek denetim sayısından, performans bazlı denetleme sistemine geçilmiştir.

Bu kapsamda; havayolu işletmeleri, bulgu oranlarına göre hazırlanan bir programa göre denetlenmektedir.

2011 yılında hava taşıma işletmelerimizin, bulgu ortalaması yakından takip edilmeye başlanmış, bu kapsamda; Havayolu ve Yer Hizmetleri Kuruluşları ile yapılan toplantılarda karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak, sektörümüzün farkındalığı artırılmış ve ülke bulgu ortalamamızda önemli sayılabilecek düşüşler sağlanmıştır. 2012 hedefi olan Türkiye ortalamasını EASA üyesi ülkeler ortalamasının altına düşürmek için söz konusu faaliyetlere devam edilmektedir.

Öte yandan, SHY-SAFA Yönetmeliği ve SHT-SAFA talimatı yayınlanarak SAFA programının hukuki alt yapısı oluşturulmuştur.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan SAFA denetici sayısı her geçen gün artırılmakta olup bugün itibariyle 20 SAFA deneticisi bulunmaktadır. Söz konusu SAFA deneticilerinin büyük bir kısmı SAFA programı ve SAFA denetçiliği konusunda tecrübeli olup, son yıllarda yapılan yoğun denetlemeler ve alınan ek eğitimler sayesinde oldukça iyi bir seviye yakalanmıştır.

Ayrıca, son yıllarda Hollanda ve Almanya ile denetici değişim programları yapılmış olup Hollanda, Almanya ve Türkiye'de birlikte karşılıklı denetlemeler yapılmak suretiyle programın geliştirilmesi ve standardizasyonu yönünde önemli faydalar sağlanmıştır.

Bununla birlikte denetlemelerin daha detaylı yapılabilmesini sağlamak ve Denetçi niteliğimizi artırmak için Sektörümüzden tecrübeli teknisyenler, Denetici Destek Personeli olarak yetkilendirilmiş olup, birlikte denetlemeler başlatılmıştır.

SAFA programına üye ülkelerde aynı seviyenin sağlanması için EASA tarafından SAFA standardizasyon ziyaretleri yapılmaktadır. Son olarak, 2010 Yılında EASA tarafından ziyaret edilen ülkemizdeki SAFA uygulamalarının EASA standartlarında olduğu değerlendirilmiştir.

Programın modernizasyonu amacıyla yapılan bir başka çalışma ise; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün tüm birimlerini kapsayan otomasyon programı kapsamında oluşturulan SAFA/SANA veri bankası ve kayıt sistemi tamamlanmış olup, söz konusu program vasıtasıyla tüm süreçler kontrol edilebilir duruma gelmiştir.

Türkiye olarak SAFA Programında bu uygulama ile bir ilke imza atılmış olup, yaptırılan bir yazılım ve denetçilere verilen tablet bilgisayarlar sayesinde yapılan denetlemeler aynı anda uçak başından SAFA/SANA veri bankasına gönderilmeye başlanmıştır. SAFA / SANA denetlemeleri tamamen tablet bilgisayar üzerinden yapılıp, tamamlanan denetlemenin raporu doldurulmuş SAFA formu olarak bir mobil yazıcı vasıtasıyla alınmakta ve çıktı form kaptan ve denetçiler tarafından imzalanarak denetleme tamamlanmaktadır.

Yapılan denetlemelere ait bilgiler, öncelikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü otomasyon sisteminde bulunan Ulusal  SAFA/SANA veri bankasına gönderilmekte olup, sonrasında da EASA veri bankasına iletilmektedir.

Söz konusu denetlemelerin direk EASA veri bankasına gönderilmesi aşamasında önemli zaman kayıpları yaşanmakta olup, bu alandaki sorunlara çözüm bulunması amacıyla EASA ile görüşülerek, sistem hakkında kendilerine bilgi verilmiştir.

Bu görüşmeler sonucunda; EASA bünyesinde kullanılan mevcut kayıt sisteminin modernize edilmesine ihtiyaç olduğu değerlendirilmiş olup, sistemimize uyum sağlamak üzere EASA veri bankası kapsamında kullanılan bilgi işlem sisteminin geliştirilmesi çalışmalarına başlanmıştır.

 Bu çalışmaların kısa sürede tamamlanmasının ardından önemli bir iş gücü tasarrufu sağlanmakla birlikte, EASA SAFA sisteminin modernizasyonuna öncülük edilerek, Avrupa Havacılık Emniyet sisteminin geliştirilmesine önemli bir katkı da sağlanmıştır.

 SAFA Denetlemeleri, ciddi bir emniyet göstergesi olarak kabul edilmekte olup, Avrupa Birliği tarafından hazırlanan ve Avrupa'ya yapılan uçuşların yasaklandığı AB Kara Listesinin önemli verilerinden birisi olarak değerlendirilmektedir.

İSTANBUL HABER AJANSI

www.UlasimOnline.Com

www.istanbulhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim