• BIST 107.352
  • Altın 172,835
  • Dolar 4,0612
  • Euro 4,9557
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C

Hava İş, 30 günlük izin davasını kazandı

Hava İş, 30 günlük izin davasını kazandı
Hava İş Sendikası'nın toplu iş sözleşmesinde yıllık izinleri düzenleyen maddenin uygulanmamasına ilişkin açılan davayı kazandı.

 

Hava İş Sendikası yaptığı açıklamada, şöyle denildi:
 
"22. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin imzasından sonra ilgili toplu iş sözleşmesinde yıllık izinleri düzenleyen maddenin 60/A fıkrası ile 15.06.1999 tarihinden önce işe giren iş sözleşmeleri ister part time, ister belirli süreli sözleşmeli, ister belirsiz süreli olsun tüm sendika üyeleri için yıllık izinler 30 gün olarak düzenlendiği halde, işveren bu maddeyi farklı yorumlayarak bu izin hakkını üyelerimize kullandırmamıştı.
  
Bunun üzerine sendikamız konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişliği teftişine götürmüş ve Müfettişlik ilgili madde kapsamındaki işçilerin izinlerin 30 gün olarak kullandırılması gerektiğini belirlemişti. Ancak THY A.O işvereni bu Müfettiş Teftiş raporunun iptali için Bakanlık İş Müfettişliği aleyhine dava açmıştı.
 
Mahkemece, toplanan kanıtlara ve bilirkişi raporuna dayanılarak uyuşmazlık konusu toplu iş sözleşmesi hükmünün iş sözleşmesinin türüne göre bir ayrımı öngörmediği ve iş müfettişi raporunda bir isabetsizlik olmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmişti. Bu mahkeme sonucu işverence temyiz edilmişti. Yargıtay 22. Dairesi tarafından ele alınan işverenin temyiz talebi reddedilerek, Mahkeme kararının onanmasına, 30.01.2013 tarihinde oy birliğiyle karar verildi. 
 
Bu Yargıtay kararı uyarınca 22. Dönem toplu iş sözleşmesinin yürürlüğe girdiği 01.01.2009 tarihi itibarı ile geçerli olarak 15.06.1999 tarihinden önce işe giren tüm sendika üyesi personelin yıllık izinlerinin 30 gün hesap edilmesi, kullandırılmayan izinlerinin de kullandırılması gerekmektedir. Hava-İş sendikası, üyelerinin haklarına yönelik hukuk dışı uygulamalara tevessül edilmemesi yönünde işvereni sürekli uyarmakta, ancak işveren Medeni Kanunun iyi niyet hükümlerini her fırsatta ihlal etmeyi marifet sanmaktadır. Ancak uzun sürede de olsa kendileri işte bu şekilde hukuk tarafından mahkûm edilmektedirler.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim