• BIST 110.059
  • Altın 174,770
  • Dolar 4,0839
  • Euro 4,9947
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C

Hava İş'ten 305 personelle ilgili açıklama

Hava İş'ten 305 personelle ilgili açıklama
Hava İş Sendikası mahkeme sürecindeki 305 personelin hukuki durumuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Sürecin yakından takip edildiğini belirten sendika, bağımsız yargıya güvendiklerini belirtti.
Hava İş'ten yapılan açıklamada:
 
Değerli Basın ve Kamuoyuna;
 
Dün bazı havacılıkla ilgili web sitelerinde çıkan anti-demokratik grev yasağına karşı çıktıkları için haksızca işten çıkarılan 305 THY işçisinin işe iade amaçlı açtığı ve yerel mahkemelerde kazandığı bazı davalarda, Yargıtay 7. Hukuk Dairesince ONAMA KARARLARI olmasına rağmen Yargıtay 22. Hukuk Dairesince bozma kararı verildiği yönünde haberler yer almıştır.
 
Öncelikle hukuk müşavirliğimizce yürütülen, Yerel Mahkemede işçi lehine sonuçlanmış ve halen Yargıtay 22. Hukuk Dairesinde onama bekleyen hiçbir dosyamızda bugün itibarı ile RESMİ BİR BOZMA KARARI GÖRÜLMEMEKTE VE BU YÖNDE TEBLİĞ EDİLMİŞ BİR KARAR BULUNMAMAKTADIR.
 
Bağımsız ve tarafsız olduğuna inanmak istediğimiz yargımızın yasal olarak açıklanmış bir kararı olmadığı halde,  hangi güçlerin hangi ilişki ile böylesi bir karar olduğu yönünde önceden nasıl bilgi aldığını elbette bağımsız ve tarafsız yargımız değerlendirecek ve elbette gerekli yasal işlemi yapacaktır.
 
Bakırköy iş mahkemelerince verilen işe iade kararlarının Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından bozulduğu veya bozulacağı yönünde 1 ayı aşkın süredir çeşitli platformlarda konuşulmaktadır.
 
Eğer bir an böylesi bir bozma duyumunun gerçek olduğu düşünülse bile BU ÜLKEMİZ İÇİN BİR HUKUK FACİASI olacaktır.
 
Çünkü 305 işe iade davalarında açılan davaların konusu tamamen aynıdır. İşverenin haklı nedenle feshinin gerekçeleri aynıdır.
 
Tüm bu davalarda işveren ve işçi şahitleri dinlenmiş ve yeminli ifadeleri alınmıştır.
 
Birçok davada kapsamlı olarak bilirkişiler görev yapmış ve tüm bilirkişi raporları işçilerin iş sözleşmelerinin feshinin geçersiz olduğu yönünde karar vermiştir. Mahkemeler bu çerçeveler içinde işçi lehine karar oluşturmuştur.
 
Diğer yandan yerel mahkemede işçilerin lehine biten davalardan, hukuk müşavirliğimizin yürüttüğü 65 dava Yargıtay 7. Hukuk Dairesince onanmış ve kesinleşmiştir.
 
Dolayısıyla YÜCE YARGIMIZ bu konuda KESİN HÜKÜM oluşturmuştur.
 
Hukuk müşavirliğimiz tüm bu oluşan KESİNLEŞMİŞ DAVALARI diğer DAVA DOSYALARINA örnek dava hükmü olarak koymuştur.
 
Hatta aynı yerel mahkemede görülmüş ve iki ayrı daireye gönderilmiş davalar bulunmaktadır. Şimdi aynı mahkemeden işçi lehine çıkmış iki mahkeme kararından birisi şu an Yargıtay 7. Hukuk Dairesince onanmış ve kesinleşmiş olduğu açıkken, Yargıtay 22. Hukuk Dairesi aynı mahkemenin kazanılmış ve kesinleşmiş hükmüne rağmen hangi yerel mahkeme kararını gerekçe ile bozacaktır?
 
Böylesi bir durumun ülkemizde hukuka olan güveni derinden sarsacağı ve vicdanları ağır biçimde yaralayacağı açıktır.
Diğer yandan böylesi bir duyumun, Yargıtay 7. Hukuk Dairesince verilmiş ONAMA KARARLARININ işverene tebliğ edildiği, bu işçilerin işe iadesinin gerçekleşmesi aşamasında ve dava açan işçinin sendikasının GREV UYGULAMASI KOYDUĞU ve aynı konuların UYUŞMAZLIK konusu olduğu bir durumda ortaya çıkması YARGIMIZ ÜZERİNDE ŞÜPHELER uyandırmaya yönelik ayrıca bir baskı oluşturma amaçlı olduğu açıktır.
 
İnanmak istiyoruz ki BAĞIMSIZ ve TARAFSIZ yargımız bu tür baskılara boyun eğmeyecektir. İLO’da şikayet konusu olarak halen hukuken başvurusu yapılmış, AB İlerleme Raporları, ABD İnsan Hakları raporlarında açıkça haksız ve anti demokratik bir uygulama olarak tespit edilmiş bir konuda KESİNLEŞMİŞ YARGI HÜKMÜNÜN tersine oluşacak bir hüküm ülkemizi bu PLATFORMLARDA olağanüstü güç duruma düşürecektir.
 
Biz YÜCE YARGIMIZIN böylesi bir hakkaniyetsizlik ve adaletsizliğe izin vermeyeceğine inanmak istemekteyiz. Saygılarımızla.
 
HAVA-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim