• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 8 °C

İDO ve İGDAŞ'ın satış takvimi başladı

İDO ve İGDAŞ'ın satış takvimi başladı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İDO ve İGDAŞ'ın satış takvimini başlattıklarını belirtti. Ciddi talipler olduğunu açıklayan Topbaş, satışların bitirileceği tarihi de açıkladı.

İDO ve İGDAŞ'ın satış takvimi başladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İDO ve İGDAŞ'ın satış takvimini başlattıklarını belirtti.Ciddi talipler olduğunu açıklayan Topbaş, satışların bitirileceği tarihi de açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İDO ve İGDAŞ'ın satış takvimini şu anda başlattıklarını belirterek, ''Tahmin ediyoruz ki bu şirketlerin satışları haziran ayına kadar gerçekleşecek. Ciddi talipliler var'' dedi.

Topbaş, Esenyurt 5. Etap Konutları'nın satışa sunulması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

23 şirketlerinden ikisinin, İDO ve İGDAŞ'ın blok satışıyla ilgili meclisten karar çıktığını bildiren Topbaş, yapılan değerlemelerde blok satışın daha doğru olduğunu, daha karlı olduğunu, halka arzdan iki misli daha fazla girdi sağlayacağının değerlemelerinin yapıldığını, kendilerinin de İGDAŞ ve İDO'nun birinci etapta satışını öngördüklerini, şu anda takvimi başlattıklarını kaydetti.

Topbaş, şunları kaydetti:

''Yalnız şunu özellikle ifade etmek istiyorum ki İDO'nun satışıyla ilgili şehir hatları Ulaştırma Bakanlığı'ndan bize geçtiğinde şartlı geçmişti.

Onun ayrı bir şirket çatısı altında toplanmasını uygun gördük ve İstanbul Boğazında, Haliç'te hizmet veren, şehir hatları diye bilinen, geçmişteki Şirketi Hayriye diye bildiğimiz vapurları ve hatları ayrı bir şirket altında olmak suretiyle dışarıda tuttuk.

Şu anda İDO deniz otobüsleri feribotları işleten sadece İstanbul değil Balıkesir ve Bursa'ya da uzanan ve bir deniz seferi yapan bir sistem olarak elimizde ve bunun satış hazırlıkları yapıldı.

Tahmin ediyoruz ki bu şirketlerin satışları Haziran ayına kadar gerçekleşecek. Ciddi talipliler var, çok yakın takip edenler var.''

İGDAŞ'ın 4,5 milyon abonesi olduğuna dikkati çeken Topbaş, sağlam bir altyapısı bulunduğunu, yatırımcılar için çok cazip olduğunu ifade etti.

Şirketlerin satışından elde edecekleri gelirin İstanbul'un ulaşımında kullanılmak üzere değerlendirileceğini belirten Topbaş, ''Buradan nasıl bir rakam beklediğimizi benim satıcı olarak söylemem doğru değil, çünkü ne kadar iyi bir rakam alabilirsek o belediyemizin halkımızın menfaatine demektir. Satıcının malının değerini açıklaması doğru değil. Alıcılar arasındaki yarışla bu belirlenecek'' dedi.

İSPARK ÖZELLEŞTİRMESİ İDO VE İGDAŞ'TAN SONRA

İDO ve İGDAŞ'ın ardından diğer şirketlerin de sıraya gireceğini ifade eden Topbaş, şunları belirtti:

''İSPARK hiç yoktan ortaya çıkarttığımız, manşetlerde değnekçilerden bıkılmış bir İstanbul'dan bahsedilirken, bugün dünyanın bir çok yatırımcısının ve ülkemizdeki yatırımcının dikkatini çeken ve gerçekten çok iyi bir fizibilitesi olan bir şirket haline geldi. Biz İSPARK'a marina işletmeciliğini, helikopter yer işletmeciliğini de kattığımız zaman bu değer çok daha farklı boyuta gelecek.

Hani birileri seçimlerde yolsuzluklardan bahsettiler, öyle bir niyetimiz olsaydı bu İSPARK'ı bir takım yandaş kuruluşlara peşkeş çekecek şekilde ihalesini yapar verirdik. Ama ne yaptık, şirket kurduk.

Bugün rakamları basından takip ediyorsunuz. Bizi memnun edici rakamlar. Gelişen, devamlı büyüyen ve geleceği olan her gün kasasına para sokabilen bir şirket. Bu bakıma bir değer ürettik. ,

İstanbul'un korkusunu kaynağa dönüştürdük. Her biri özel sektör mantığıyla çalışmakta. Bu kaynakları biz İstanbul'un gelişimine ulaşım başta olmak üzere harcayarak daha mükemmel hale getireceğiz.''

İSPARK'ın ne zaman satışa sunulacağının sorulması üzerine de Topbaş, ''İSPARK bu İDO ve İGDAŞ'tan sonra devreye girecek diye düşündüğümüz şirketlerden bir tanesi ama özellikle İSPARK'a marina ve helikopter hizmetini de eklediğimiz zaman daha fazla değer alacağı için onu da birlikte oluşturmak istiyoruz'' diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Metrobüs'ün Bahçelievlerden itibaren, Büyükçekmece ve Silivri'ye kadar gidecek yeni yeni hattının 25 kilometrelik bölümünün ihale hazırlıklarının yapılmakta olduğunu bildirdi.

Esenyurt 5. Etap Konutları'nın satışa sunulması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Topbaş, İGDAŞ'ın özelleştirmesinde işçilerin akıbetinin ne olacağına ilişkin olarak, özelleştirmede işçilerin düşünüleceğini, onların mağdur olmaması için gerekli çalışmaların yapılacağını, satış içerisinde onun da değerlendirileceğini söyledi.

Kadir Topbaş, ''İGDAŞ'ın bugünkü seviyeye gelmesinde orada çalışan personelin katkısı var. İGDAŞ'ı bu duruma getiren çok ciddi bir ekibimiz var. Hatta İGDAŞ'ın elemanları başka firmalar tarafından kapışılıyor. İGDAŞ adeta okul gibi. Yurt dışında da İGDAŞ iş yapmakta, danışmanlık yapmakta.

Böyle bir şirketin elemanlarını da zayi etmeme, değerlendirme noktasındayız. Şu anda personel açısından bu kadar büyük alanda hizmet veren bir kuruluşun eleman sayısı da çok fazla değil.

Biz bunu satışa çıktığımız zaman inanıyorum ki bunu alacak firma dahi yeni elemanlar almak zorunda kalacak'' diye konuştu.

Sendika yetkililerinin, ''Başkan halka arz şeklinde söyledi, niye arkasında durmuyor'' diye bahsettiklerini ifade eden Topbaş, o dönemde küresel ekonomik kriz olduğunu, satışa hazırlanma noktasında geldiklerinde blok satışın çok cazip görülmediğini, o dönemdeki değerlemenin böyle olduğunu söyledi.

10 milyar dolar gibi rakam telaffuz edildiğinin sorulması üzerine Topbaş, hiç bir zaman rakam telaffuz edilmediğini belirterek, ''Öyle bir rakamı keşke verseler.

Tabii ki 10 milyarın üzerinde para bekleriz, böyle bir para gelirse bu şehirde ciddi işimiz var. Deprem dönüşümle ilgili altyapıda ciddi yatırım yapacağız'' diye konuştu.

''GYO ŞEKLİNDE BİR ŞİRKET DÜŞÜNCEMİZ VAR''

Topbaş, başka bir soruya karşılık da Kiptaş'ı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) şekline dönüştürme çalışması yapmadıklarını, ayrıca GYO şeklinde bir şirket düşünceleri bulunduğunu bildirdi.

İstanbul'un kendi kaynağını İstanbul'a kullandırmaya çalıştığını belirten Topbaş, ''İstanbul Boğazı'nın iki yakasını birbirine bağlayan bir su tüneli yapılmakta şu anda...

11 metre çapında, deniz seviyesinden 135 metre dipten geçiyor bu, barajları birbirine bağlayacak, Melen barajının da suyunu aktaracak önemli bir su hattı.

Onun tam orta noktasından, eksi 135'den çıkan kazılardaki kayalardan bir bölümünü kayıtlı olarak depoladık, bunlardan tasarımcılara takılar yaptırmak suretiyle bunu biz İstanbul'un böyle bir noktasının değeri olarak Yenikapı'daki metro istasyonumuzda, oradaki arkeolojik bulguların sergileneceği müzede satışa sunacağız'' şeklinde konuştu.

Kuzey Irak'ta ciddi bir yapılanma olduğunu, Başbakan yardımcılarından bir ziyaret aldıklarını, Bağdat Belediye Başkanı ile geçenlerde bir görüşmeleri olduğunu, yarın tekrar geleceklerini ifade eden Topbaş, şunları kaydetti:

''Oradaki yapılanmada İstanbul'u model olarak almak istediklerinden bahsettiler. Bizim şirketlerimizden brifing alıyorlar.

Biz de şirketlerimizle onlara altyapıda, diğer alanlarda yardımcı olacağımızı söyledik. Bunlar bir danışmanlık ölçeği şeklinde olur diye söyledik.

Gidip orada şirketlerimiz müteahhit olarak iş almaları zor olabilir, onu da tam netleştirmedik ama öncülük yapabiliriz, o konuda destek verebiliriz diye bahsettik.

Kiptaş'ı da bu meyanda yaptığı çalışmalar ve kaliteli inşaat üretiminden dolayı böyle bir değerleme yaptıklarını söylediler. Kiptaş da gerekirse inşaat alabilir.

O inşaatları aynı şekilde bizim kaliteli taşeronlarımızı da oraya taşımak suretiyle bu yapılanmada pay alabiliriz diye düşünüyorum.''

Kiptaş'ın da diğer şirketlerin de ileride yasa gereği zaten özelleşmesi gerektiğini belirten Topbaş, şehir hatlarını kabotajdan dolayı sistemin içinden ayırmak zorunda kaldıklarını, şehir hatlarında halka arzı yapabileceklerini söyledi.

Topbaş, ''Para lazım oldukça satıyoruz... Belki öyle görülebilir ama bize şu eleştiriler de geldi (her şeyi satıyor başkan, satacak bir şey kalmayınca ne yapacak) diye, ben de şunu söylüyorum, evet bazı kaynakları değerlendirmek için böyle bir satış yapıyoruz, buradan gelecek kaynakları İstanbul'a harcıyoruz.

O zaman İstanbul'da yapacak iş kalmayacak. Gelen kaynakları da sosyal projelerde harcarız diye düşünüyorum'' dedi.

BİLANÇOLAR ŞEFFAF

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 19 milyar lira civarında bir konsolide bütçesi olduğunu anımsatan Topbaş, şunları kaydetti:

''Seçimlerde hep üzerimize gelindi, dendi ki şirketlerin bilançoları niye açıklanmıyor... (Açıklamazsanız biz açıklayacağız) dediler. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan sayın Kılıçdaroğlu bunu çokça söyledi.

Açıklayacağız dediği bilançolar bizim Büyükşehir Belediyesi Meclisine sunduğumuz dosyalardaki bilançolar. Oradan kopyaladıkları bilançolardan bahsettiler.

Biz de ne yaptık bütün şirketlerimizin bilançolarını şu anda sitelerinde yayınlıyoruz. Ben buradan da sesleniyorum, bu kadar hassasiyeti olan sayın Genel Başkan, ana muhalefet genel başkanı kendi büyükşehirleriniz İzmir ve Antalya başta olmak üzere biralardaki belediyenize ait şirketlerin bilançolarından bir tanesini, şirketinizin bir tanesini sitelerinde yayınlatın.

Böyle düşüncesi olan kişi kendi yönetiminde olan bütün belediyelerinde bunu yaptırırdı. Bakın ben yaptırıyorum. Bu büyükşehir belediyelerine ait şirketlerin bilançolarını sitelerinde yayınlatsın bakalım.

Buyursun, bizi itham ediyordu, genel başkan, yapması lazım, medyamızın da bunu takip etmesi, sorgulaması lazım. Bizim şu anda şirketlerimizin bilançoları sitelerde yayınlanmakta.''

METRO HATTI

İstanbul metrosuyla ilgili olarak da Topbaş, şu anda 45 kilometre civarında metro inşaatları olduğunu, Kartal hattı olsun, İkitelli hattı olsun, bu hatlardaki inşaatların büyük bölümünün bittiğini, 2011'de açılacağını, ödemelerde de büyük bölümün bittiğini söyledi.

Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bunları alacaklar mı almayacaklar mı bunda henüz net değiliz. Bunları borçlarıyla birlikte alırlar mı? 2028'e kadar uzanan borçlar var. Yeni hat ihaleleri yapmaz zorundayız.

Bunlardan bir tanesi Üsküdar, Ümraniye, Altunizade, Tepeüstü hattı ile ilgili 3 ihaleli... Onu düşünüyoruz. 3 ihaleli düşündüğümüz hat için 500 milyon avroluk kredisi hazır durumda. Bir o kadar daha lazım oraya, onu da bir şekilde tedarik ederiz.

Onun belki ihalesi yapılmış şekilde devri mümkün olabilir. Diğer hattımız, şu anda ihale hazırlıkları yaptırdığımız Beşiktaş, Mecidiyeköy, Çağlayan adliyesi, Kağıthane, Alibeyköy, Gaziosmanpaşa, Tekstilkent ve Mahmutbey metro istasyonuna giden bir hat var. Burası 24 kilometre.

Bu da öncelikli hatlardan bir tanesi. Şu anda metrobüs çok ciddi yoğunluk taşımakta, daha da uzanması isteniyor. Bahçelievlerden itibaren, Avcılar birinci etap, Beylikdüzü ikinci etap, Büyükçekmece ve Silivri'ye doğru gidecek olan bu Hattın 25 kilometrelik bölümünün ihale hazırlıkları yapılmakta...

Bunu da inşallah bu dönem içinde hazırlıklarını yaptım ve ihalesini yapmış olacağız. Şu anda görüşmeler devam ediyor ama biz işi durdurmamız mümkün değil.''

19 yıldan beri Haliç metro köprüsü geçişiyle ilgili karasızlıkların hep sürdüğünü, kendilerinin şu anda bir karar verdiğini ama UNESCO'nun çevreye bir etkileşim olup olmadığının tarafsız bir kurum tarafından değerlendirilmesini istediğini ifade eden Topbaş, bu konuda böyle bir çalışma yaptırdıklarını, bunun bir takım çevrelerin, mahalle baskısı yapanların dediği gibi etkilemeyeceğini, bilakis daha uygun düşeceğini savunduklarını, 2012 yılına varmadan veya içinde Yenikapı'ya inmek zorunda olduklarını kaydetti.

GÜRÜLTÜYE SİNİRLENDİ

Kadir Topbaş, konuşması sırasında salondan gürültü gelmesi üzerine, ''Konuşacaklar dışarı çıksın lütfen asabımı bozuyorlar. Biz burada sizinleyiz, orada konuşuyorlar.

Benden başkası da bu işe müdahale etmiyor görüyorsunuz. Başkan her şeyi yapmak zorunda kalıyor. Bazen kızacak bazen tepki koyacak.

Yanımızda bir sürü adam var, hepsi bana bakıyor ama şurayı susturamıyor. Oradakilerin hepsini dışarı çıkartsın. Burası sohbet yeri değil'' diyerek tepki gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköy Fikirtepe'den başlayarak İstanbul'da bir kentsel dönüşüm hamlesi başlatacaklarını belirterek, ''Çalışma başladığında herkes dönüşüme katılmak için birbiriyle yarışacak. İstanbul'un ekonomisi daha da gelişecek'' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şirketlerinden Kiptaş, Esenyurt Konutları 5. Etap'ta 6 bin lira peşinat, yüzde 0,26 faizden başlayan kredi imkanı ve 120 ay vadeyle ev sahibi olma imkanı sunuyor. 1088 konuttan oluşan proje 18 ayda tamamlanacak ve 6 bin lira peşinat veren herkes ''kurasız'' olarak ev sahibi olacak.

Projenin satışını başlatan Kadir Topbaş, projenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul'a modern bir yaşam alanı daha kazandırmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Belediye şirketlerinin amacının para kazanmak değil, vatandaşlara kaliteli hizmet götürmek olduğunu ifade eden Topbaş, İstanbulluların yüzünü güldürmek, bütün vatandaşları ev sahibi yapmak istediklerini kaydetti.

Kiptaş'ın bugün çok sayıda sosyal konut projesine imza atarak uluslararası bir marka haline geldiğini vurgulayan Topbaş, şirketin Kuzey Irak'ta yapılacak 2 milyon konut için danışmanlık hizmeti vereceğini, şartlar uygun olursa bizzat inşaat da yapabileceğini kaydetti.

Kendi başkanlık döneminde 36 bin 480 konut projesi başlattıklarını ve bunun 25 bin 340'ını tamamladıklarını anlatan Kadir Topbaş, ''Arzumuz, insanlarımızın depreme dayanıklı, sağlıklı ve modern konutlarda oturmasını sağlamak, İstanbulluları mutlu etmek'' dedi.

''İSTANBUL'DA YENİ BİR İMAR HAREKETİ BAŞLATMAYI ARZU EDİYORUZ''

Kendisine, ''İstanbul depreme hazır mı?'' diye sorduklarında, ''İstanbullu ne kadar hazırsa biz de o kadar hazırız'' diye cevap verdiğini ifade eden Kadir Topbaş, şunları belirtti:

''Belediyemizin binaları, köprüler viyadükler sağlam. Ancak vatandaşlarımızın evleri ne kadar depreme hazır? Bunun için İstanbul'da yeni ve modern bir imar hareketini başlatmayı arzu ediyoruz.

Çarpık yapılaşmış ve deprem riski taşıyan alanlar başta olmak üzere şehri yenilemek gerektiğini düşünüyoruz. Bu amaçla bir kentsel dönüşüm çalışması başlatıyoruz. Kentsel dönüşümde belirlenen alandaki tüm yapıların arsaları hamur yapılıyor.

Hiç parsel ayrımı yapılmıyor, hepsi bunun içine giriyor. Oradaki hisse oranına göre herkesi yeni parsellere hissedar yapılıyor. O mahallenin bir bölümüne okul, park, sağlık ocağı, yeşil alan olarak belirleniyor. Diğer yerlere binalar yapılıyor.

Son derece modern, depreme dayanıklı bir mahalle ortaya çıkıyor. Doğrusu da bu. Vatandaşımız bu dönüşüme katılma kararını kendisi verecek. Sonra ortaya çıkacak dönüşüm alanlarına imar artışı vereceğiz. Tabii ki bunun getireceği altyapı sorunları var.

Bazı bölgelerde altyapıyı yeniden yapmak lazım. Ama depremin ortaya çıkaracağı kayıp bundan çok daha fazla olur. Allah bu acıyı bu millete yaşatmasın.

Ama biz tedbiri elden bırakmayacağız. Bu nedenle Kadıköy Fikirtepe'den başlamak üzere kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatıyoruz.

Konuyla ilgili dosya bu ay belediye meclisimize gelecek. Esenyurt, Esenler, Küçükçekmece, Zeytinburnu gibi birçok bölgede bu uygulamayı başlatıyoruz. Çalışmalarımız sürüyor.''

Bu sayede İstanbul'un yeniden modern ve depreme dayanıklı şekilde yapılanacağını dile getiren Kadir Topbaş, ''İstanbul farklı, tertemiz bir şehir haline gelecek.

Sıvanmamış, çatılarında filizleri olan bir şehir olmaktan kurtulacak. İnanıyorum ki çalışma başladığında herkes dönüşüme katılmak için birbiriyle yarışacak.

Türkiye'ye örnek olacak bu çalışmayla İstanbul'un ekonomik hareketliliği de gelişecek. İş hacmi gelişecek ve işsizlik ortadan kalkacak. Sadece inşaat sektörü değil, mobilya, perde, tekstil ve beyaz eşya gibi birçok sektör de gelişecek.

Dönüşüm kendi değerini ve iş hacmini kendisi üretecek. Bu çalışmamız Türkiye'nin gelişmesine de çok önemli bir katkı sunacak'' dedi.

''ÖZEL SEKTÖR DE SİSTEME DAHİL EDİLECEK''

Bir müteahhitlik firmasının kendisine deprem dönüşüm projesi için teşekkür ettiğini ve ''Bu sözlerinizle İstanbul kurtulacak'' dediğini aktaran Başkan Topbaş, ''Kendisine, '70-80 metrekarelik sosyal konutlarla ilgili harçları, proje tasdik bedellerini indirsek ucuza daire verir misiniz?' dedim.

Kendisi de (Veririz, hatta TOKİ'nin verdiği fiyata kadar inebiliriz) dedi. Bu fırsatı kendilerine de vereceğimizi söyledik. İstiyoruz ki bütün müteahhitler bu projelere dahil olsun ve vatandaşlarımızın yüzü gülsün. İnsanlarımız konut derdi çekmesin.

Dünyadaki bütün gelişmiş şehirlerde hiçbir insanın konut derdi yok. Çünkü konut almak isteyenler 20-30 yıl vadeli banka kredisi alabiliyor. Çok ucuz kiralı yerlerde oturabiliyor.

Ama bizde maalesef şehirler kurulurken bu düzen olmadığı için herkes kendi derdine düşmüş. Eğer siz yönetim olarak bu imkanları hazırlamazsanız, yurttaş da tabiİ ki bir şekilde kendisi konut sorununu çözecek'' diye konuştu.

''KENTSEL DÖNÜŞÜM SABOTE EDİLMEK İSTENDİ''

Yerel seçimden önce ilan ettikleri kentsel dönüşüm çalışmalarının bazı siyasi partiler tarafından sabote edilmek istendiğine dikkat çeken Topbaş,''Başta Ana Muhalefet olmak üzere siyasi partiler seçimlerde, (Bunlar sizin arazinizi peşkeş çekecekler) dediler.

Bazı vatandaşlarımız da buna inandı. Çünkü dürüst insanı aldatmak çok kolay, her söze inanır dürüst insan. Biz Sayın Başbakanımızın başlattığı belediyecilik anlayışını devam ettirerek ikinci kez halkımızla bütünleşmenin gururunu yaşıyoruz.

Halkımızla aynı duyguları paylaşıyoruz. Onların ise duyguları da niyetleri de farklı. İstanbul'daki kentsel dönüşümü sabote etmek istiyorlar.

Sayın Kılıçdaroğlu yerel seçimde İstanbul'da vaat ettiklerinin örneklerini önce CHP'li İzmir ve Antalya Belediyelerinde göstersin. Desinler ki, (İşte bizim belediyecilik anlayışımız bu. İstanbul'da seçilseydik bunu yapacaktık) desin'' şeklinde konuştu.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim