• BIST 110.932
  • Altın 174,417
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 24 °C

İstanbul'un bayram hediyesi Marmaray

İstanbul'un bayram hediyesi Marmaray
Türkiye'nin dört bir tarafından ve İstanbul'un 39 ilçesinden, "Asrın Projesi" Marmaray'ın açılışına tanıklık etmek isteyen vatandaşlar, törenin gerçekleştirileceği Üsküdar Meydanı'nı doldurdu.

 

Türkiye'nin dört bir tarafından ve İstanbul'un 39 ilçesinden, "Asrın Projesi" Marmaray'ın açılışına tanıklık etmek isteyen vatandaşlar, törenin gerçekleştirileceği Üsküdar Meydanı'nı doldurdu. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan da tören alanında yerini aldı. Başbakan Erdoğan kürsüye "Üsküdar'a giderken" şarkısıyla geldi.
 
Asya ile Avrupa arasında denizin altından demiryolu ulaşımını sağlayacak Marmaray’ın açılışı için dakikalar kaldı. Marmaray’da son kontroller yapıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da açılışı öncesi Üsküdar İstasyonu’nda son incelemelerde bulundu.
 
TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDAN KATILIM
 
Törene katılan 79 yaşındaki Ali Aydemir,  "1,5 asırlık hayal gerçek oldu, neler hissediyosunuz?" sorusu üzerine yaptığı açıklamada, "Dünyayı bana verseler, bu kadar memnun olmazdım, çok güzel bir şey. 44 sene kıtaları gezdim, bu bizim milli gururumuz oldu. Allah yapanlardan, yaptıranlardan razı olsun. Daha güzel günlerimiz olsun, Türkiye çok güzel bir memleket" diye konuştu.
    
Isparta'dan töreni izlemek için gelen Cemal Karaoğlu, "Biz çok şanslı insanlarız. Bugün çok büyük bir mutluluk yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Törene katılanlardan Emine Akyüz, çok mutlu olduğunu belirterek, "Allah sebep olandan razı olsun. Allah bugünleri de gösterdi çok teşekkür ederiz" derken, arkadaşı Ayşe Gedikli ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçenlere teşekkür ederek mutluluğunu dile getirdi.
      
Bu projeyi Osmanlı padişahlarından Abdülmecid'in 153 yıl önce çizdirdiğini ve o dönemde gülünüp geçildiğini anlatan İkram Kaya adlı vatandaş ise, "Bu bir rüya, kelimelerle anlatamayız. Dünyada tek bir proje bu" dedi.
 
DENİZİN ALTINDAN YAPILACAK YOLCULUĞUN HEYECANI
 
Törene dedesiyle katılan 8 yaşındaki Cenker Özerol, Marmaray açılacağı için çok heyecanlı olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımızı ve Başbakanımızı göreceğim. Marmaray suyun altından gidecek. Çok merak ediyorum. Çok heyecanlıyım ve bir an önce binmek istiyorum. Büyüyünce de başbakan olmak istiyorum" diye konuştu.
      
Sinan Avşar da Marmaray'ın açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İşe gidip gelmemiz için çok iyi oldu. Umarım Ümraniye metrosu da en yakın zamanda açılır. Başbakanımızı her zaman saygıyla anıyoruz" dedi.
 
Öğrenci Merve Mert, 4 dakikada karşıya geçebilecek olmanın harika bir duygu olduğunu belirterek, "Bu, müthiş bir zaman kazandıracak. Trafiği rahatlatacak, özellikle metrobüs seferlerinde büyük bir azalma olacak diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.
      
Vatandaşlara günün anısına ve güneşten korunmaları için üzerinde "Marmaray" logosu bulunan şapka dağıtıldı.
      
Törene katılanlar, Asya'dan Avrupa'ya 4 dakikada denizin altından geçecek olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade ettiler.
      
Bu arada, törenin yapılacağı meydana bakan apartmanlara Türk bayrakları ve AK Parti flamaları asıldığı görüldü.
      
Üsküdar'da çok yoğun güvenlik önlemleri alındığı dikkati çekerken, vatandaşlar birkaç farklı noktada detaylı bir aramadan geçerek alana alınıyor.
 
LİDERLER TÖRENDE
 
Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dışında Somali Cumhurbaşkanı  Hasan Şeyh Mahmud ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta ile 8 ülkeden 9 bakan katılıyor.
 
Törende kürsüye ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş çıktı. Topbaş şöyle konuştu:
 
TOPBAŞ: “ÇİFTE BAYRAM YAŞIYORUZ”
 
Çok anlamlı bir günde birlikteyiz. Tarihe tanıklık ediyoruz. Bugün dünyada yeni bir değişim yaşanmakta. Sayın Başbakanımıza İstanbul sevdasının bir yansıması olarak İstanbullular adına tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Bugün çifte bayram yaşıyoruz. Cumhuriyetin 90’ncı yılı taçlanıyor. Marmaray, tarihe medeniyete, barış ve refaha yeni bir kapı açıyoruz İstanbul’dan. İstanbul’da gelişim var, hamle var heyecan var.  Marmaray Türkiye’nin tarihine vurduğu bir mühürdür.
 
İSTANBUL VALİSİ HÜSEYİN AVNİ MUTLU: GURURLUYUZ
 
Üstad Necip Fazıl’ın ifadesiyle çiçeğe altın yaldızı, suyu telli pullu, ay ve güneşin ezelden iki İstanbullu olduğu aziz şehirde bugün sevinç ve gururumuz var. Gururluyuz çünkü cumhuriyetin 90’ncı yılını kutluyoruz. Tarih şehri İstanbul bugün insanlık tarihine kudretli ismine layık derin bir imza atıyor.
 
Doğu Roma’nın Bizans’ın ve Osmanlı’nın ihtişamına şahitlik yapan medeniyet sahnesi tarih sahnesinde parıldıyor. İstanbul Marmaray projesiyle kıtaları ülkeleri buluşturuyor. İstanbul’a bu cazibeyi kazandıran sayın Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu projede emeği geçen saygıdeğer bakanlarımıza, yerli yabancı tüm çalışanlarına teşekkürlerimi iletiyorum.
 
BİNALİ YILDIRIM: “ASRIN PROJESİNİ ARMAĞAN EDİYORUZ”
 
Tarihi güne hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bugün Türkiye iki bayramı birden kutluyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90’ncı yıl dönümünü kutluyoruz. 90’ncı yılına asrın projesi Marmaray’ı armağan ediyoruz.
 
Bugün çok heyecanlıyız. Haklı bir gururun heyecanını yaşıyoruz. Çünkü Marmaray projesi üzerinden yüzyıllar da geçse Türk milletinin hayalleri gerçeğe dönüştürdüğünün ispatıdır.
 
Sayın Cumhurbaşkanım şeref verdiniz. Sizin de doğum gününüzde, cumhuriyetin de doğum gününde Marmaray İstanbul’umuza Türkiye’mize hayırlı olsun.
 
Hemen hemen projenin her kademesinde titizlikle çalışmaları takip eden, Marmaray’ı milletimize armağan eden Sayın Cumhurbaşkanım Sayın Başbakanım yüz bin kişilik ulaştırma ailesi adına sizlere şükranlarımı arz ediyorum.
 
Üsküdar’ın fethi İstanbul’un fethinden 101 yıl önce gerçekleşti. İstanbul sevdalısı şair Yahya Kemal’in dediği gibi;
 
“Üsküdar bir ulu rüyayı görenler şehri,
Seni gıptayla hatırlar vatanın her şehri
 
Hepsi der: "hangi şehir görmüş onun gördüğünü?
Bizim İstanbul’u fethettiğimiz mutlu günü.”
 
“MARMARAY'DAN ÖNCE, MARMARAY’DAN SONRA”
 
Artık İstanbul Marmaray’dan önce Marmaray’dan sonra diye anılmaya başlıyor. Çünkü Marmaray projesi İstanbul’un bilinen tarihini 6 bin olarak bilinen tarihi 8500 yıla çıkarıyor. İstanbul’un tarihini Marmaray ile yeniden yazıyoruz.
 
Ayrılıkçeşme’si yüzyıllarca insanlar Hacca yola sefere uğurlandığı bir mekan idi. Marmaray bu mekanı Ayrılıkçeşmesi olmaktan çıkarıp vuslatçeşmesine dönüştürecek. Elbette Ayrılıkçeşmesi Üsküdar Sirkeci Kazlıçeşme arasında seyahat süresini 15 dakikaya düşürecek Marmaray İstanbul’un iki yakasını bir araya getirecek en önemli projedir.
 
Bu projenin temelini 9 Mayıs 2004 tarihinde burada atmıştık. Allah’a şükrediyorum, hamd ediyorum. En güzel yıllarını gençliğini çocukluğunu bu mübarek şehirde geçirmiş bir kardeşiniz olarak bu projenin bitirildiğini görmek, cumhurbaşkanımıza başbakanımıza nasip ettiği için Allah’a şükrediyorum.
 
ROMANYA BAŞBAKANI VİCTOR PONTA    
 
Tarihi ana tanıklık etmek üzere davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Bugün dünyanın merkezi bu şehir oluyor. Sizi tebrik ediyorum.
 
Bir kez daha Avrupa ile Asya demir yoluyla İpek Yolu olarak birleşiyor. Bu gerçekten de tarihi bir başarıdır.
 
Recep Tayyip Erdoğan’a ne kadar hayran olduğumu belirtmeliyim. Herhalde bütün Avrupalı başbakanlar böyle bir muhteşem projenin başında olmayı isterlerdi. Siz bir kez daha Avrupa ile Asya’yı birleştiriyoruz. Bir kez daha sizin sayenizde yeni dünyada bu iki kıta birleşiyor.
 
Açılış için daha güzel bir gün seçilemezdi. Bugün sizin cumhuriyet bayramınız, sizi tebrik ediyorum.
 
JAPON BAŞBAKANI SHINZO ABE
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin 90’ncı yıl dönümünü kutluyorum. Türk halkı tarihini ve geleneklerini özenle korumak suretiyle başarıyla ilerledi.  Asya’nın doğusundan gelen bizler, Asya’nın batısında yer alan sizlerin yaşadığı sorunları çok iyi biliyoruz.
 
Ve Cumhuriyet’in 90’ncı yıl dönümü olan mutlu günde rüya gerçek oldu. İçtenlikle tebrik ediyorum. Bu Mayıs ayında Başbakan Sayın Erdoğan ile görüştüğümde Tokyo ile İstanbul olimpiyatlar için yarışıyordu.
 
7 Eylül’de olimpiyatların Tokyo’da düzenlemesi kararı verildiği anda Başbakan Erdoğan herkesten önce geldi. Sizin gösterdiğiniz dostluk ve cesaret karşısında yürekten etkilendim.
 
Bu defa Başbakan Erdoğan’ı tanıma sırası bende, bu yılın Mayıs ayında Marmaray’ın ne kadar önemli olduğunu, ne derece büyük bir hayal olduğunu anlattı. Açılış törenine katılmamı istedi. Bugün burada olmaktan onur duyuyorum, Çünkü sayın Başbakan Erdoğan’a sözümü tutmuş oldum. 
 
ERDOĞAN: “HAYIRLI OLSUN”
 
Sayın Cumhurbaşkanım, sayın konuk cumhurbaşkanı, değerli Meclis Başkanımız, Japonya ve Romanya’nın değerli başbakanları, ülkemizin değerli yargı yöneticileri, dost ve kardeş ülkelerden aramızda bulunan değerli bakanlar, ülkemizin değerli bakanları, değerli büyükelçiler, kıymetli misafirler, hanım efendiler beyefendiler, elbette bugün yaşadığımız büyük gururun hem sahibi hem de öncelikli muhatabı olan aziz İstanbullular sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Marmaray’ın İstanbul’a ülkemize tüm insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyorum.
 
“SULTAN İKİNCİ MEHMET’İ YAD EDİYORUM”
 
Hüner bir şehr bünyâd etmektir; reâyâ kalbin âbâd etmektir demişti bu şehrin fatihi. 1453’te şehre girdiği andan itibaren işte bu dizelerinde ifade ettiği gibi İstanbul’u imar etmek için çalışmış, halkın gönlünü abad etme vazifesini bizlere miras olarak bırakmıştır. Sultan İkinci Mehmed’i rahmet yad ediyorum.
 
“ÖZELLİKLE 29 EKİM’DE AÇMAK İSTEDİK”
 
Asrın projesi Marmaray’ı anlamlı bir günde hizmete açıyoruz. Evet bugün cumhuriyetimizin kuruluşunun 90’ncı yıl dönümünü kutluyor, milletçe yurt içinde ve yurt dışında coşkuyu yaşıyoruz. Marmaray’ı özellikle 29 Ekim’de açmak istedik.
 
“10. YILDA DEMİRAĞLARLA GURUR DUYUYORDUK”
 
Bu kardeşinizde bu şehirde doğdu, bu şehirde büyüdü, şimdi de Üsküdar’da yaşıyor. Bugün yaşadığımız gurur Türkiye’nin gururudur. Ama bugün yaşadığımız gurur cumhuriyetimizin birlik ve kardeşliğimizin gururudur. Cumhuriyetimizin 10. Yıl dönümünde demir ağlarla gurur duyuyordu.
 
10. yılın kazanımlarına yenilerini ekleyerek demir ağlarını, kara yolu, deniz yolu ağlarını kat kat artırarak 90’ncı yılda benzer bir gururla idrak ediyoruz.
 
“MUSTAFA KEMAL KIRIK DÖKÜK BİR GEMİYLE…”
 
Cumhuriyetimizin ilanına giden süreci hiçbir zaman unutmadık. Nasıl zorlu bir yol olduğunu hiç unutmadık. Gazi Mustafa Kemal buradan İstanbul’dan Samsun’a ulaşmak için kırık dökük bir gemiyle Karadeniz’in o meşhur çılgın dalgalarıyla mücadele etmiş, Samsun’a ulaşmıştı.
 
Kurtuluş Savaşı’mızı kağnılar üzerinde taşınan cephaneyle başarıya ulaştırdık. Destanlar yazdık. Allah şehitlerimize rahmet etsin.
 
Yolun medeniyet olduğunu, bağımsızlık, kalkınma olduğunu milletçe çok yakından tecrübe ettik.
 
Cumhuriyet tarihinde 6 bin 100 km yol yapılmışken, 11 yılda 17 bin kilometre yol ekledik. Yapılan yatırımların üzerine kat kat fazlalarını ekledik. İnşa ettiğimiz yollarla sadece şehirleri değil gönülleri de birbirleriyle buluşturduk. Hızlı tren hatlarıyla, uçaklarla, uzakları yakın ederken, kuzeyi güneyle doğuyu batıyla kucaklaştırdık.
 
Göreve geldiğimizde 26 havaalanı var. Bugün 50 havaalanını aşmış durumdayız. Cumhuriyetimizi sadece ulaştırma ağlarıyla ayağa kaldırmak noktasında olmadık. Aynı zamanda kardeşlik birlik ve dayanışma ağlarıyla adalet eşitlik demokrasi ağlarıyla nakış nakış işleyerek çok daha güçlü bir yapıya kavuşturduk:
 
Marmaray sadece iki kıtayı birbirine bağlamakla kalmıyor 150 yıl önceki hayalleri gerçekle buluşturuyor. Marmaray bu aziz milleti inandığı zaman neleri yapacağını görebileceği bir imanla buluşturuyor.
 
“TOKYO, PEKİN, LONDRA, ÜSKÜDAR. OLUR MU? OLUR”
 
İşte onun için diyorum ki Marmaray sadece bir İstanbul projesi değil. Aynı zamanda bir insanlık projesidir. Marmaray İstanbul’un olduğu kadar 81 vilayetin projesidir. Az önce Abe güzel bir şey söyledi. Japonya ile İstanbul’u birleştirmek. İnşallah Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar. Olur mu? Olur.
 
Marmaray Pekin’den Londra’ya kadar tüm dostlarımızın projesidir. Şimdi Japonya ile bir başka adımı atıyoruz. O adım da inşallah Sinop’taki nükleer enerji projesini Japonya-Fransa-Türkiye olarak birlikte inşa edeceğiz.
 
Burada denizin altından geçecek bu trenler. Yolcuları olduğu kadar sevgiyi muhabbeti aşkı kardeşliği de kıtalar arasında taşıyacaktır.
 
Biliyorsunuz bununla bitmiyor. 2015’te de inşallah otomobillerin geçeceği tüp geçitleri de bitiriyoruz. Otomobiller de inşallah o tünelden geçecekler. Aynı yıl üçüncü köprüyü de bitiriyoruz. 76 milyon aziz milletimin de dost ve kardeş tüm dünya halklarının da bilmesini isteriz ki biz Marmaray’ı tarihimize yaraşır şekilde barışın kardeşliğin üzerine inşa ettik.
 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim