• BIST 118.400
  • Altın 162,450
  • Dolar 3,7705
  • Euro 4,6284
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara -1 °C

K türü belgelerde indirim süresi uzatıldı

K türü belgelerde indirim süresi uzatıldı
Karayolları Taşıma Kanunu ve buna bağlı yönetmelikler uyarınca toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan az olan kamyonetlere verilen K-1 / K-2 türü yetki belgelerinde uygulanan muafiyet oranı yoğun talep üzerine 31 Aralık 2011 tarihine kadar uzatıldı

K Belgesinde 31 aralık 2011’e kadar yüzde 90 indirim

Karayolları Taşıma Kanunu ve buna bağlı yönetmelikler uyarınca toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan az olan kamyonetlere verilen K-1 / K-2 türü yetki belgelerinde uygulanan muafiyet oranı yoğun talep üzerine 31 Aralık 2011 tarihine kadar uzatıldı

K türü belgelerde indirim süresi uzatıldı

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, hafif ticari araçların da arasında bulunduğu, “ticari” olarak satışa sunulan kamyonet sınıfı araçlar için gerekli olan yıldızlı K1 ve K2 yetki belgelerinin indirimli olarak alınması için sürenin 31 Aralık 2010 tarihinde sona erdiğini, ancak Ulaştırma Bakanlığı tarafından yılın son günü yayınlanan yönetmelikle muafiyet süresinin 1 yıl uzatıldığını kaydetti.

K Belgesi için yoğun talep oldu

K Yetki belgelerinde muafiyet süresinin 31 Aralık 2010 tarihinde sona ermesinden dolayı Odalarda ve Ulaştırma Bölge Müdürlüklerinde son hafta büyük bir yoğunluk yaşandığını belirten Saka, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni bir yönetmelikle sürenin bir yıl uzatıldığını söyledi.

ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Oda üyelerine yönelik yaptığı açıklamada; Toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan az kamyonetler ile şehir içi eşya taşımacılığı ve ticari amaçla olmamak ve sadece kendi esas iştigal konusu, Nakliyecilik faaliyetinde iştigal etmek kaydıyla eşya taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişilerin 31.12.2011 tarihine kadar kendilerine uygun yetki belgelerini temin etmeleri gerektiğini ifade etti.

Süre 31 aralık 2011’e kadar uzatıldı

31 Aralık 2010 tarih ve 27802 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelikle toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan az kamyonetler için alınacak yetki belgesi ücretlerinde Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin Geçici 13. maddesi uyarınca % 90 oranında indirim uygulanacağını kaydeden Saka, “Son yıllarda giderek yaygın bir şekilde kullanılan hafif ticari araçlara yetki belgesi alınması gerekiyor. 1 Mayıs 2010 tarihinden bu yana araçlara Karayollarında K1 ve K2 belgesi soruluyor. Birkaç yıldır muafiyet süresi uzatılmaktadır. Son olarak Toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan az olan kamyonetlere verilen K-1 / K-2 türü yetki belgelerinde uygulanan muafiyet oranı 31 Aralık 2011 tarihine kadar uzatıldı. Bu tarihe kadar belge alacaklara yüzde 90 indirim uygulanacak. Daha önce bu indirim oranı yüzde 93 olarak uygulanıyordu. Üyelerimizin ve ilgililerin belirtilen süreye kadar yetki belgelerini temin etmelerinde büyük fayda vardır” dedi.

İzmir’de Ulaştırma Bölge Müdürlüğünden alınacak

ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, K Yetki Belgelerinin Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüklerinin bulunduğu Adana, Ankara, Antalya, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Samsun, Sivas ve Trabzon’da Bölge Müdürlüklerinden, bulunmayanlar yerlerde ise yetkilendirilmiş Ticaret ve Sanayi Odalarından alınabildiğini sözlerine ekledi.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim