• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 12 °C

KEİ MOS'un toplantısı İstanbul'da yapıldı

KEİ MOS'un toplantısı İstanbul'da yapıldı
Deniz Otoyolları Çalışma Grubu'nun dördüncü resmi toplantısı Denizcilik Müsteşarlığı ev sahipliğinde İstanbul Golden Park Hotel'de gerçekleştirildi.

KEİ MOS'un toplantısı İstanbul'da yapıldı

Deniz Otoyolları Çalışma Grubu'nun dördüncü resmi toplantısı Denizcilik Müsteşarlığı ev sahipliğinde İstanbul Golden Park Hotel'de gerçekleştirildi.

Deniz Ticareti Genel Müdürü Yardımcısı Ekrem Özcan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı'nı temsilen Daire Başkanı Okay Kılıç ile İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli’nin yanında uzmanlar M. Çağatay Cansız ve M.Çağrı Küçükyıldız katıldı. Toplantıya ayrıca KEİ üyesi ülkelerin özellikle denizcilik alanındaki temsilcileri ile Karadeniz bağlantılı çalışan limanların temsilcileri de katılım sağladı. Söz konusu toplantıda Çalışma Grubunun daimi sekreteryasının İstanbul’da kurulması ile ilgili tanıtım yapılarak katılımcı ülkelerin desteği arandı.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ), 25 Haziran 1992 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Zirve Toplantısı'nda dokuz üye ülkenin yanısıra, Yunanistan ile Arnavutluk'un da kurucu üye olarak katıldığı on bir ülkenin devlet veya hükümet başkanları tarafından KEİ Anlaşması imzalanarak, resmen işlerlik kazandı. KEİ’nin oluşturulmasında Türkiye'de öncülük etti.

Sırbistan’ın da örgüte dahil olmasıyla halihazırdaki on iki üye devletler şunlardır:

Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna, Yunanistan.

KEİ'nin kuruluş aşamasındaki hazırlık çalışmalarında temel amaç olarak katılan devletlerin coğrafi yakınlıklarından ve ekonomilerinin birbirlerini tamamlayıcı özelliklerinden yararlanılarak ticari, ekonomik, bilimsel ve teknolojik işbirliğini geliştirmeleri ve Karadeniz Bölgesi'nin bir barış, işbirliği ve refah bölgesi haline gelmesi öngörülüyor. Bu temel amaç doğrultusunda kısa dönemde bölge ülkeleriyle işbirliği için uygun ortam oluşturulması ve taraflar arasında mal ve hizmet ticaretinin arttırılması öngörüldü. Uzun dönemde ise amaç; bölge ülkeleri arasında ekonomik ilişkileri daha fazla geliştirebilmek için kişilerin, malların, sermayenin ve hizmetlerin serbest dolaşımını sağlamak. Bu amaçların gerçekleştirilmesi için uzun dönemde, aşamalı olarak katılan devletler arasında bir serbest ticaret bölgesinin kurulması amaçlandı.

Taraf ülkeler arasındaki deniz ticaretini geliştirmek, limanlar arasında sabit hatların kurulması, prosedürlerin kolaylaştırılması ve standardizasyonu ile uluslararası koridorlarla entegrasyonunun sağlanması amacıyla, KEİ bünyesinde Deniz Otoyolları Çalışma Grubu (KEİ MoS) kurularak faaliyete geçti. Karadeniz Bölgesi ile ilişkili limanlar arasında deniz ticaretinin geliştirilerek hatların sabit ve verimli hale getirilmesi amaçlandığından, Grubun faaliyetleri deniz otoyolları kavramı ile anıldı. Devlet ve özel sektör işbirliğine zemin hazırladığından tarafların grup sayesinde daha yakın ilişki kurmaları hedefleniyor.

Haber ve Fotoğraflar: Merve KORKMAZ - İstanbul Haber Ajansı

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim