• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C

Koç Holding net karını yüzde 51 artırdı

Koç Holding net karını yüzde 51 artırdı
Koç Holding, 2011 yılının ilk yarısında azınlık payı sonrası net karını yüzde 51 artışla 1.154 milyon TL’ye yükselttiğini açıkladı.

Koç Holding net karını yüzde 51 artırdı

Koç Holding, 2011 yılının ilk yarısında azınlık payı sonrası net karını yüzde 51 artışla 1.154 milyon TL’ye yükselttiğini açıkladı.

Koç Holding, 2011 yılının ilk yarısında toplam satış gelirlerini yüzde 39 artırarak 34.072 milyon TL’ye, faaliyet karını yüzde 36 artışla 2.727 milyon TL’ye, azınlık payı sonrası net karını ise yüzde 51 artışla 1.154 milyon TL’ye yükselttiğini açıkladı.

Koç Holding’in açıkladığı 2011 yılı ilk yarı sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Turgay Durak, 2011 yılının global piyasalar için belirsizliklerin önemli derecede arttığı bir yıl olduğuna dikkat çekti. Verimliliğe, tasarrufa ve risk yönetimine verilmesi gereken önemin her geçen gün arttığına vurgu yapan Durak, “Finansal piyasalardaki yüksek volatilite, girdi fiyatlarındaki artış ve ihraç pazarlarımızdaki ekonomik problemler ihtiyatlı bir çalışma disiplinini şart koşuyor” değerlendirmesinde bulundu.

-“GÜÇLÜ BİLANÇO VE NET NAKİT POZİSYONUMUZ, PİYASALARDAKİ OYNAKLIĞA KARŞI DİRENÇLİ OLMAMIZI SAĞLIYOR”-

Durak, böyle bir konjonktürde Koç Topluluğu olarak gösterilen başarılı mali performansın son yıllarda uygulamaya koydukları stratejilerin doğruluğunu gösterdiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Türkiye ekonomisinin gücünü ve yüksek potansiyelini bir kez daha kanıtlıyor. Odaklandığımız sektörlerde sadece iç pazarda değil dış pazarlarda da başarılı bir performans göstererek pazar paylarımızı istikrarlı bir şekilde artırıyoruz. Güçlü bilançomuz ve net nakit pozisyonumuz piyasalardaki oynaklığa karşı dirençli olmamızı ve yeni yatırım fırsatlarını değerlendirebilmemizi sağlıyor.”

Koç Topluluğu olarak 2010 yılında 73 bin 63 kişiye istihdam sağlarken, Haziran 2011 itibariyle bu sayıyı 79 bin 344’e yükseltmiş durumda olduklarına dikkat çeken Turgay Durak, “Kısaca ekonominin büyümesine paralel olarak yüzde 8,6 artışla 6 bin 281 kişiye yeni istihdam sağlayarak, 2011 yılı için hedeflediğimiz 3 bin 300 kişilik hedefimizin daha ilk altı ayda neredeyse iki katına çıkmış olduk” dedi.

-“ÖZELLEŞTİRMELER, SIFIRDAN YATIRIMLAR DAHİL, FARKLI FIRSATLARI ARAŞTIRIYORUZ”-

Durak, enerji sektöründe Tüpraş ile ilave katma değer yaratmak amacıyla 2014 yılında tamamlanması öngörülen ve yaklaşık 2.4 milyar dolarlık bir yatırım gerektiren “fuel-oil dönüşüm projesi” üzerinde çalışmayı sürdürdüklerine dikkat çekti. Akaryakıt dağıtım şirketi Opet'in pazar payını arttırarak son aylarda aylık bazda pazarda ikinci olduğunu belirten Durak, ayrıca Aygaz ile doğal gaz projelerinde, Entek ile elektrik üretim projelerinde, Demir Export ile de maden kaynaklarını geliştirme projelerinde yatırım yapmak için çalıştıklarını, özelleştirmeler ve sıfırdan yatırımlar dahil farklı fırsatları araştırdıklarını açıkladı.

-“ARÇELİK, İLK YARIDA ULUSLAR ARASI SATIŞ CİROSUNU YÜZDE 12 ARTIRDI”-

Yurtdışı üretim ve satış ağını genişleten Arçelik’in dayanıklı tüketim sektöründe dünyanın en önemli oyuncularından biri olması hedefine hızla yaklaştığını belirten Turgay Durak, “Dünya çapındaki yaygın üretim ve satış ağımızı son olarak Güney Afrika’da yüzde 35’in üzerinde pay ile pazar lideri Defy Appliance’ı da alarak daha da güçlü hale getirdik. En büyük pazarımız olan Avrupa ülkelerinde yaşanan tüm ekonomik problemlere karşın Arçelik yılın ilk yarısında uluslararası satış cirosunu yıllık bazda yüzde 12 artırmayı başardı” diye konuştu.

Otomotiv pazarında Türkiye’yi dünyanın en önemli üretim ve dağıtım merkezlerinden biri haline getirmek için çalıştıklarını da vurgulayan Koç Holding CEO’su Turgay Durak, “Bir yandan otomotiv sektörüne yaptığımız yatırımlar ve kapasite kullanım oranlarındaki artışla birlikte istihdam yaratıyoruz, bir yandan da net ihracatçı olarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz” dedi.

-“YARATILACAK YATIRIMLARIN FİNANSE EDİLMESİNE ÖNCELİK VERİYORUZ”-

Bankacılık sektöründe şube ağlarını genişleterek müşterilerine en iyi, hızlı ve kaliteli hizmeti sunmaya yönelik faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Turgay Durak, mevduat tabanını güçlendirmenin yanı sıra fonlama kaynaklarını çeşitlendirdiklerini de belirtti. Kredi kartları, leasing ve factoring gibi alanlardaki liderliklerinin devam ettiğini vurgulayan Durak, ayrıca proje finansmanı ile ülke ekonomisi için katma değer yaratacak yatırımları finanse etmeye öncelik verdiklerini belirtti.

-“2011 YILI SONUNA KADAR KOMBİNE BAZDA 3.7 MİLYAR TL YATIRIM HEDEFLİYORUZ”-

Yılsonu itibariyle Koç Topluluğu’nun kombine bazda 3.7 milyar TL yatırım yapmayı hedeflediğini hatırlatan Durak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Mevcut işlerimizdeki bu yatırım planlarımıza ek olarak doğalgaz, elektrik gibi alanlarda yapmayı planladığımız büyük ölçekli yatırımlar, piyasalardaki belirsizliklere karşın ülkemiz ekonomisine ve potansiyeline olan güvenimizi ve inancımızı göstermektedir. Topluluğumuz geçtiğimiz 85 yıl boyunca Türkiye ekonomisinin gelişmesinde ve ülkemizin sanayileşmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Bundan sonra da misyonumuz değişen dünya dinamiklerinde Türk özel sektörünü dünyada en iyi şekilde temsil ederek değişime öncü olmaya devam etmek ve güçlü bir global oyuncu olarak başarı çizgimizi sürdürmektir.”

-“GLOBAL DALGALANMALAR DEVAM EDECEK, PAZAR ÇEŞİTLİĞİ VE TASARRUF ÖNLEMLERİNE DAHA FAZLA ÖNEM VERECEĞİZ”-

Önümüzdeki dönemin global bazda belirsizliklerin ve dalgalanmaların devam edeceği, büyüme oranlarının ise göreceli olarak yavaşlayacağı bir dönem olacağına işaret eden Durak, “Ürünlerimizi ihraç ettiğimiz gelişmiş Batı pazarlarındaki duraklamadan olumsuz etkilenme olasılığımızı ihracat pazarlarımızı çeşitlendirerek, güçlü bilanço yapımızı koruyarak ve verimlilik ve tasarruf önlemlerine daha da fazla önem vererek elimine etmeyi hedefliyoruz” dedi.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim