• BIST 112.018
  • Altın 174,663
  • Dolar 4,0294
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C

Koç'un kârına Tüpraş desteği

Koç'un kârına Tüpraş desteği
Koç Holding'in ilk altı aylık dönemde net kârı 1.32 milyar lira olarak gerçekleşti. Koç'un kârında otomotiv ve beyaz eşyadaki büyümenin yanı sıra Tüpraş'ın performansı etkili odu.


Koç Holding, 2015 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı. 

Koç Holding'in ikinci çeyrek net kârı yüzde 1 düşüşle 862.7 milyon lira oldu; ancak geçen yıl aynı dönemde elde edilen 299 milyon liralık tek seferlik gelir dışarıda tutulduğunda net kâr, otomotiv ve beyaz eşyada büyümenin yanı sıra Tüpraş'ın desteğiyle yüzde 50 artış kaydetti.

Koç Holding geçen yıl ikinci çeyrek bilançosunda, Veliefendi gayrimenkul projesi kapsamında 299 milyon liralık tek seferlik gelir yazmıştı.

Koç'un bu yıl ikinci çeyrekte kaydettiği güçlü kâr artışında temel etken, holdingin iştiraki Tüpraş'ın ikinci çeyrekte kaydettiği yüzde 100'e yakın kâr artışı oldu.

Tüpraş'ın ikinci çeyrek net kârı, marjlardaki iyileşme, artan talep ve yeni üretime başlayan fuel oil dönüşüm tesisinin de katkısıyla yüzde 98.5 artışla 710.07 milyon lira olmuştu.

Koç Holding'in bu sabah KAP'a bildirdiği ikinci çeyrek finansal sonuçlarına göre, toplam hasılatı ise yaklaşık yüzde 12 artışla 18.4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Buna göre Koç'un ilk altı aylık dönemde net kârı yüzde 8 düşüşle 1.32 milyar lira, toplam hasılatı da yüzde 0.2 düşüşle 32.13 milyar lira oldu.

Koç'un faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre, altı aylık faaliyet kârı yüzde 51 artışla 2.49 milyar lira olurken; toplam varlıklar yüzde 7 artışla 68.22 milyar lira, toplam özkaynaklar ise yüzde 3 artışla 30.12 milyar lira oldu.

30 Haziran itibariyle Koç Holding'in solo net nakit pozisyonu 685 milyon dolar, solo döviz pozisyonu ise 65 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2015 yılının ilk yarısında Koç Holding'in kombine yatırımları ise yüzde 8 artışla 3.1 milyar TL'ye yükseldi.

"Dünyadaki dinamikler değişti" 

Koç Holding’in 2015 ilk yarı finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, dünyadaki dinamiklerin hızla değiştiği mevcut yatırım ortamında Koç Topluluğu’nun sürdürülebilir bir büyüme stratejisi ile faaliyetlerine devam ettiğini vurguladı.

Levent Çakıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyadaki dinamikleri ve hızlı değişimi doğru okumak bizler için büyük önem taşıyor. Sermaye akımlarının hızla yön değiştirebildiğine şahit oluyoruz. Son dönemdeki gelişmeler, gelişmekte olan ülkelerin risk primlerinin tekrar yükselmesine neden oldu. Yunanistan, Çin ve İran ile ilgili gelişmeler tüm dünyayı etkileyebilecek potansiyele sahip. Koç Topluluğu olarak bu dinamikleri yakından izliyor, olası değişimlerin her türlü etkisini risk analiz altyapımız ile değerlendiriyoruz. Zorlu faaliyet ortamı ve dış faktörlere karşın, dünya çapında rekabet gücümüzü artıracak, inovasyonu ön planda tutacak, süreç yönetimi açısından verimliliğe odaklanacak, fırsat ve riskleri optimal düzeyde dengeleyecek yenilikçi fikirler, ürünler ve stratejiler geliştirmek en önemli önceliğimiz olmaya devam edecek.”

“Yatırımlarımız ülkemizin büyüme dinamiklerine katkıda bulundu”

Koç Topluluğu’nun tarihinin en büyük organik yatırım dönemini tamamladığını da hatırlatan Levent Çakıroğlu yılın ilk yarısına ilişkin yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu: “Geçtiğimiz sene yaptığımız büyük ölçekli yatırımlar bir yandan kapasite ve istihdam artışları ile daha fazla üretim fırsatı yaratırken bir yandan da verimliliğimizi artırmamızı sağladı. Böylece sektörlerinde lokomotif görevi gören şirketlerimiz ülkemizin ve sektörlerimizin büyüme dinamiklerine önemli derecede katkıda bulundular. İlk yarıda tüketici talebinin  yüksek olması ile otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde tahminlerimizin de üzerinde bir büyüme yaşandı. Otomotiv sektöründe iç satışlar ilk altı ayda bir önceki seneye kıyasla %49 büyürken, ağırlıklı olarak ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin üretim ve ihracat merkezi olduğu hafif ticari araçlar kategorisinde ise %71’lik büyüme gerçekleşti. Bu dönemde Tofaş, Fiat Stil Merkezi ve Tofaş’ın Ar-Ge’si ile birlikte geliştirdiği yeni kompakt sedanı Aegea projesi ile özellikle Ar-Ge alanında dünya çapında bir oyuncu olduğunu bir kez daha ispatladı.

Ford Otosan ise tüm dünyadaki Ford şirketleri arasında kamyon ve ilgili motor ve motor sistemlerinde öncü mühendislik merkezi olurken, dizel motor ve motor sistemleri mühendisliği ile hafif ticari araç geliştirmede ise küresel destek merkezi haline geldi. Böylece Ar-Ge yatırımlarına verdiği öncelik sayesinde Çin’e teknoloji ihraç etme şansını yakaladı. Beyaz eşya sektöründe ilk altı ayda iç satışlar yıllık bazda %10, ihracat ise %5 artış gösterdi. Bu sektörde de lider oyuncu olarak global faaliyetlerimizi genişletme stratejisiyle yatırımlarımıza devam ettik ve Arçelik’in Tayland’daki üretim merkezi projesine başlandı. Enerji sektöründe, ilk altı ayda Akdeniz rafineri marjları Tüpraş’ı olumlu etkiledi. İkinci yarıda İran’la ilgili gelişmeler ve artan kapasite sonucu marjlar üzerinde bir baskı olma ihtimali olsa da Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin Tüpraş’ı bu baskılardan koruması bekleniyor.” 

“Yatırımcılar çok daha temkinli olmalı”

Koç Topluluğu olarak yatırımcı güvenini yakından izlediklerini vurgulayan Levent Çakıroğlu, son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyadaki hızlı değişimlerin yatırımcıları daha temkinli olmaya teşvik ettiğini söyledi. Levent Çakıroğlu şöyle devam etti: “Bu zorlu döneme karşın Koç Holding sağlam finansal yapısı, güçlü portföy yönetimi ve başarılı politikaları ile kendini dünya ölçeğinde ayrıştırmayı başarmıştır. Son üç yılda üst üste BIST-30 endeksinden daha iyi performans göstererek yatırımcısı için değer yaratmaya devam etmiştir. Dünyadaki emsallerimiz ile karşılaştırıldığımızda yine en yüksek performansı gösteren Holding şirketlerinden biri olduğumuz gözlenmektedir. Ülkemizdeki tüm diğer holding şirketleri ve dünyadaki pek çok holding şirketinin değerlemelerinde net aktif değerlerine önemli iskontolar uygulanırken, Koç Holding çok düşük iskontolar hatta prim ile değerlendirilme ayrıcalığını yaşamaktadır. Halka açılmaya, hissedar değeri yaratmaya ve şeffaflığa büyük önem veren Topluluğumuz açısından yatırımcılarımızın göstermiş olduğu bu güven önemli bir gurur kaynağıdır.”

“Bayrağı daha da yukarı taşıyacağız”

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde ilk 10’un 5’inde Koç Topluluğu şirketlerinin yer aldığını hatırlatan Levent Çakıroğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği İhracat Şampiyonları listesinde de 2014 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10’un 4’ünün Koç Topluluğu şirketlerinden oluştuğunu belirtti. Levent Çakıroğlu, dünyada en yüksek net ciroya sahip 500 kurumun sıralandığı Fortune Global 500 listesine ülkemizden bu yıl da dahil olan tek şirketin Koç Holding olduğuna dikkat çekerken, 2014 yılı Türkiye Vergi Rekortmenleri listesinde de Koç Ailesi üyelerinin en üst sıralarda yer almaya devam ettiğini vurguladı. Levent Çakıroğlu, “Koç Topluluğu olarak ülkemizin uzun vadeli büyüme potansiyeline olan inancımızı her fırsatta dile getiriyoruz. Global bir oyuncu olma yolunda kararlılık ile ilerlerken, bayrağı daha da yukarı taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

“İş kültüründe ve sosyal hayatta eşitlikçi yaklaşımlar geliştireceğiz”

Koç Topluluğu’nun sadece ekonomik alanda değil, toplumsal fayda yaratmada da öncü rolüne dikkat çeken Levent Çakıroğlu, Koç Holding’in 2006’dan bu yana yürüttüğü Ülkem İçin Projesi’nin önümüzdeki iki yıl boyunca çok önemli bir alana odaklanacağını belirtti. Ülkem İçin’in 2015 – 2017 temasını Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum olarak açıkladıklarını hatırlatan Levent Çakıroğlu, önümüzdeki iki yıl boyunca toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratırken, iş kültüründe ve sosyal hayatta eşitlikçi yaklaşımlar geliştirmek için çalışacaklarını belirtti.  Ülkem İçin’in yeni temasında hedeflerinden ilkinin ‘Koç Topluluğu bayileri, çalışanları ve yöneticilerine yönelik seminerlerle toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturarak, bu alanda duyarlı işyeri ortamını desteklemek için ilk adımı atmak’ olduğunu vurgulayan Levent Çakıroğlu, diğer hedefleri de şöyle sıraladı: Koç Topluluğu genelinde kadın çalışanların seviyesini ve oranını yükseltmeye yönelik uygulamalar hayata geçirmek; yaratıcı uygulamalar ve sosyal sorumluluk çalışmaları ile projenin etkisini artırmak; bayiler aracılığıyla yerelde toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini yerleştirmek.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim