• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 25 °C

Komşular korkuttu, yabancılar lojistik yatırımında frene bastı

Komşular korkuttu, yabancılar lojistik yatırımında frene bastı
Lojistik Sektöründe Eğilimler Araştırması sonuçlandı. 2015’in ilk üç ayında büyümede yavaşlama, yabancı yatırımda büyük düşüş bekleniyor. Sektör temsilcilerine göre komşu ülkelerde yaşanan jeopolitik gelişmeler yabancıyı yatırım konusunda korkutuyor

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Lojistik Uygulamaları ve Araştırma Merkezi (BLUARM) ve Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin (UTİKAD) 2013 yılından bu yana ortak gerçekleştirdikleri, “Lojistik Sektöründe Eğilimler Araştırması’nın “2014 Yılı 4. Çeyrek Sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre 2015’in ilk üç ayında büyümede yavaşlama yabancı yatırımda ise büyük düşüş bekleniyor. 

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlenen basın toplantısına Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu BLUARM Müdürü Prof. Dr. Okan Tuna, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, Danışman Bülent Tanla, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Özal, Ekin Tırman ve UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur katıldı. UTİKAD üyesi 400 lojistik şirketinin yöneticisi ile yapılan araştırmada sektörün 2014 yılı Ekim, Kasım Aralık aylarındaki gerçekleşmeleri ile 2015 Ocak, Şubat, Mart aylarındaki beklentileri soruldu ve önemli sonuçlara ulaşıldı. 

Türkiye taşımacılık sektörünün misyon, vizyon, strateji ve hedeflerinin yeniden tanımlanmasının bir zorunluluk haline geldiğini belirten Erkeskin, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek sektörün nabzını ölçen bir araştırmaya imza attıklarını vurguladı. Erkeskin, "Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ile gerçekleştirdiğimiz bu araştırmada sektördeki firmalarımızın beklentilerini ortaya çıkarırken, yüzdelik rakamlarla sektörün bir nebze de olsa ölçümlenebilmesini gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde sektör firmalarımız bugün lojistikte neler olduğunun tespitine rakamlarla ulaşabiliyorken, ilerisi için ise sürdürülebilir politikalarını oluşturmaları konusunda da yardımcı bir kaynak görevi üstlenmiş oluyoruz. UTİKAD üyelerinin ve bütün sektör firmalarının desteğiyle, araştırmacı, yenilikçi ve katma değer yaratan yöntemlerle, güvenli, sürdürülebilir lojistik sistemlerinin geliştirilmesine ve ülkemizde lojistik kültürünün oluşturulmasına öncülük edecektir” diye konuştu. 

‘Yabancı istikrarı sever’ 

Açıklanan raporda en çarpıcı sonuçlardan biri 2015’in ilk üç ayında yabancı yatırımdaki düşüş beklentisi. UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, yabancı sermayedeki düşüş beklentisine yönelik, “Lojistikçiler istikrarı çok sever. Suriye, Irak ve Ukrayna gibi komşu ülkelerde yaşanan sıkıntılar son zamanlarda sektörde olumsuz bir hava estirdi. Bu da yabancıyı yatırım konusunda etkiledi” dedi. 

Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 54.1’i yabancı sermaye yatırımlarının aynı seviyede kalacağını beklediğini ifade ediyor. Yöneticilerden, sektörün büyüyeceğini düşünenlerin oranının ise yüzde 36.1’den yüzde 28.4’e düştüğü görülüyor. Lojistik sektörü yöneticilerine, önümüzdeki 3 ay içerisinde lojistik sektöründe yatırım yapmayı planlayıp planlamadıkları da soruldu. Rapora göre yöneticilerin yüzde 55.4’ü ylın ilk üç ayında yatırım yapmayı planlamıyor. 

‘Rekabet kalitede değil, fiyatta’ 

BLUARM Müdürü Prof. Dr. Okan Tuna, araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de lojistik sektöründe rekabetin fiyat üzerinden yapıldığını belirtti. Tuna, “Lojistik yöneticilerinden Türkiye’de lojistik sektöründe rekabet seviyesini tanımlamalarını istediğimizde, yüksek seviyede fiyat, orta seviyede servis hızı ve hizmet kalitesi rekabeti yanıtını alıyoruz. Fiyat odaklı rekabet araştırmada temel bir sorun olarak da yöneticiler tarafından ifade edildi. Fiyat rekabeti sektörü sıkıntıya sokuyor, özellikle küçük ve orta boylu işletmeleri zorluyor ve şirketlerin faaliyetlerine son veriyor” dedi. Rapora göre lojistik sektöründe en önemli temel sorunlar, fiyat odaklı rekabet, altyapı sorunları, kalifiye insan kaynağı ve mevzuat eksiklikleri. 

Sektörün kamudan en önemli beklentisinin halen mevzuat düzenlemesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Okan Tuna, 2004 yılında yayınlanan mevzuatın sektörde halen yüzde 75.7 oranında değişiklik beklentisi yarattığını belirtti. Sektördeki işbirliği düzeyinin yüksekliğine değinen Prof. Dr. Tuna, işletmeler arası bilgi alışverişi oranının yüzde 87.8 ve işbirliğinin yüzde 70.3 olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Lojistik elbette doğası gereği birlikte iş yapma kültürünü de beraberinde getiriyor ve firmaların hemen hemen hepsinin rekabet öncesi işbirliği yaptığı meslektaş firmaları var, bu birçok sektörde yakalanamayan bir işbirliği oranıdır.”

Sektör 2015’te yüzde 18 büyüme bekliyor 

Toplantı sonrası DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan Turgut Erkeskin, 2015 yılı sonunda lojistik sektöründe yüzde 18’lik büyüme beklediklerini kaydetti. Geçen sene yüzde 15’lik bir büyüme sağlandığını ifade eden Erkeskin, önümüzdeki yıllarda büyüme konusunda umutlu olduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: “İlk üç ayda büyümede yavaşlama öngörülse de biz genel olarak optimistiz çünkü bizim lojistik alanındaki büyümemiz dış ticaretimizle alakalı değil. Artan oranda Türkiye’de firmalar lojistik hizmet sağlayıcılarından çeşitlendirilmiş hizmet kullanıyorlar. Burada trend artıyor. E-ticaretin lojistiği ciddi oranda artmaya başladı. Lojistik dinamikleri de düşündüğümüzde ve buna bir de üçüncü ülkeler üzeri taşıma dediğimiz Türkiye üzerinden gelip Azerbaycan’a Gürcistan’a Kazakistan’a ve eğer tekrar toparlarsa Irak’a giden taşımalara da baktığımız zaman aslında bunların hepsi dış ticaretimizden bağımsız gelişme imkanı sağlayan alanlar. Bundan dolayı biz halen büyümenin devam edeceği sadece bu yıl için de değil önümüzdeki yıllarda lojistik sektöründeki bu büyüme trendinin devam edeceğini öngörüyoruz.”

Aysel Yücel - DÜNYA

www.ulastirma.com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim