• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C

Köseoğlu, TÜRKLİM'e damgasını vurdu

Köseoğlu, TÜRKLİM'e damgasını vurdu
Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) 15. Olağan Genel Kurulu’na, ALTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Altan Köseoğlu’nun manevrası, damgasını vurdu.

Altan Köseoğlu, TÜRKLİM’e damgasını vurdu

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği 15. Olağan Genel Kurulu’na, ALTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Altan Köseoğlu’nun manevrası, damgasını vurdu.

TÜRKLİM’in 15. Olağan Genel Kurulu Kozyatağı Marriott Oteli’nde yapıldı. ALTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Altan Köseoğlu’nun Divan başkanlığını, İrfan Bilgin’in ise Kâtipliği üslendiği TÜRKLİM Olağan Genel Kurulu’nda, adeta listeler savaşı yaşandı.

Borusan Genel Müdürü Kaan Gürgenç’in aday olmayacağını açıkladığı Genel Kurulda, POLİPORT Genel Müdürü Fırat Yemeniciler, TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanlığına adaylığını açıkladı. Yemenicielrin adaylığını açıklamasına tepki gösteren, ALTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Altan Köseoğlu, “Eğer mevcut yönetim kurulu, yeniden aday olmaz ise yeni liste ile bende adayım” diyerek, Fırat Yemeniciler’in karşısına aday olacağını belirtti.

GÜRGENÇ: DERNEK YÖNETİMİ KAPALI KAPILAR ARKASINDA BELİRLENEMEZ

Mevcut TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı ve Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, yaptığı açılış konuşmasında, TÜRKLİM Yönetim Kurulu’na yeniden aday olmayacağını belirterek TÜRKLİM 15. Olağan Genel Kurulu’nun sektöre hayırlı olmasını diledi. 

7 yıllık TÜRKLİM Yönetim Kurulu’nda başkanlık görevinde bulunduğunu dile getiren Kaan Gürgenç, bu dönem içinde dünya değişirken, sektöründe değişmesi gerektiğini düşünerek, yeni planlar yaptıklarını ve bugüne geldiklerini söyledi.

MARLİM olarak 23 üye ile aldıkları derneği, bugün Türkiye’nin her bölgesinde faaliyette bulunan 51 üyeli TÜRKLİM haline getirdiklerini belirten TÜRKLİM Başkanı Gürgenç, kendilerinden sora görev alacak arkadaşların TÜRKLİM bayrağını en üst yere taşıyacaklarına inandığını kaydetti.

Kaan Gürgenç konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Marmara sınırları içerisinde aldığımız Derneği tim Türkiye’ye yayılmış bir dernek olarak devletin kabul gösterdiği, bize fikir sorduğu bir dernek olarak bizden sonrakilere devrediyoruz. Çıkardığımız yayınlar her sene beklenir oldu. Bundan birkaç yıl önce, eğer biz sektörel bir dernek isek bu kuralı kendimiz koymalıyız diye yola çıktık. Bugün kabul ettiğimiz iktisadi teşebbüsümüzle bu derneği yalnız üye aidatlarıyla yaşar pozisyondan başka bir lige çıkaracak olan bir değişikliğin peşindeyiz. Bu konuda içim buruk. Bunu bitirip, gitmeyi isterdik ama baktığımızda bizden sonra gelecek arkadaşlarda bizim başlattığımız işi bizim kadar ciddi ve iyisiyle yapabileceklerini düşünüyoruz. En önemlisi derneğimiz Ataşehir’de bir dairede, bir ev içinde ve bu bize yakışmayan bir yer. Burayı merkezi eğitim alanı bir yer olarak gerçekleştirmek istiyoruz ve bunun için sizlerden borçlanma yetkisi istedik genel kurul adına. Bundan sonra yapılmasını umuyoruz. Bizden sonra gelecek olanlar kendi şirketlerini geride bırakıp Türk limancılığı adını koruması gerektiğini arzu ediyoruz. TÜRKLİM’in vizyonunun ortaya konması gerekiyor. Bugün  Türkiye’de  150’nin üzerinde gemi yanaştırma yetkisi olan var. Sadece Marmara iç deniz olmasına rağmen 50’nin üzerinde tesis var. 2023 yılında çok daha fazla limanı olacak ama yanaştırma yetkisi olmayacak. Beni üzen bir konuyu dile getirmek istiyorum. TÜRKLİM’in Yönetimine soyunan isimlerim, programlarını bangır, bangır sunması gerekir. TÜRKLİM, kapalı kapılar arkasında yönetim kurullarının tahsis edileceği dönemleri geride bırakmıştır. Geçmişte derneğimiz bölünme noktasına geldi. Bu dernek bölünse de fark etmez. 23 üyeden aldık, 51’e getirdik. Bir daha bölünürse 21’den alır, yine 51’e getiririz. Bu konuda TÜRKLİM’in arkasında bu güç vardır. Bizlere verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

KÖSEOĞLU: GÜRGENÇ VE EKİBİ YENİ LİSTE İLE ADAY OLMALI

TÜRKLİM 15. Olağan Genel Kurulu’nda Divan Başkanlığı görevini üslenen ALTAŞ Yönetim kurulu Başkanı Alan Köseoğlu, Kaan Gürgenç Yönetiminin 7 yıl boyunca görev aldığı dönemde başarılı işlere imza attığını belirterek, TÜRKLİM’i en iyi şekilde temsil ettiklerini söyledi.

Kaan Gürgenç ve ekibinin bir dönem daha görevde kalması gerektiğini belirten Köseoğlu, 15. Olağan Genel Kurulu’nun ertelenerek, yeni yönetim kurulunun, konsensüs sağlanarak belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

YEMENİCİLE: GÜRGENÇ ADAY OLMADI, BİZ ADAYLIĞIMIZ AÇIKLADIK

Altan Köseoğlu’nun konuşmasından sonra söz alan Poliport Genel Müdürü Fırat Yemeniciler, Divan Başkanı Köseoğlu’nun üsül hatası yaptığını söyleyerek şunları kaydetti;

“Bugünkü yönetimde başarılı işler yaptığımıza inanıyorum. Tamamlanamamış işler vardı. Bu vizyonun devamı niteliğinde olması lazım. Mevcut yönetim olarak bu kadar ağır eleştirilmeden bu günlere gelinseydi, gelişen koşullarında farklı limanlarında aramıza katılması bizim en büyük emelimizdi. Bunları yapmaya çalıştık. Kaan Gürgenç ve Hakan Genç 2 yıldır  bu görevi üstlenmek istemediklerini ve bizlerde bu göreve devam etmesi gerektiğini bizim sonuna kadar arkasında olacağımızı söylememize karşı bu kararlarında ısrarcı oldular. Yeni bir listenin kapalı kapılar adında değil, iki koridor arasında asılan listelerde çok daha önceden hazırlıklı olarak bunun tüm sektörü kapsayacağını düşündüğümden yanıma da Mustafa Selçuk’u alarak Kaan Gürgenç’i ziyarete gittim ve bir kez daha sordum. Yaptığın icraatlardan memnunuz kalmak istiyorsan arkandayız sonuna kadar dedim ama eğer devam etmeyeceksen biz bir liste oluşturacağız. Hem biraz zaman tanımış olursun dedik. Biz devam etmeye karar verdik dedi ve bizde arkandayız dedik. 2 gün evvel istemediğini yeni bir oluşumun ortaya çıktığını ve bazı şeylerin hoşuna gitmediğini söyledi. Bizde hemen bir yönetim kurulu oluşturarak var olan hazırlığımızla 9 kişi oluşturduk ve bu seçime geldik. Seçimin ertelenmek istenmesini anlayamam. Burada rekabet ve demokrasi var. Burada kimse gücenmez. Seçimin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Poliport Genel Müdürü Fırat Yemeniciler’in bu çıkışı üzerine konuşan Divan Başkanı Altan Köseoğlu, birlik ve beraberliğin bozulmaması gerektiğini düşündüğünü belirterek sözlerine şöyle devam etti;

Buraya girdiğim günden itibaren bu birlik ve beraberliğin bozulmaması için ne yapmam gerekiyorsa onu yapmak için buradayım. Ancak sözler arasında dikkatimi çeken bir şey var. Bu genel kurulda yönetime en ufak bir şekilde faaliyetleriyle ilgili herhangi bir şey söylenmemiştir. Herhangi bir tenkitte olduğunu duymadım. Fuat Bey çok ağır tenkitler yapılmış olduğunu söylüyor. Bu tenkitlerden benim bilgim yok. Ancak ben arkadaşlarımla temas ettiğim sırada beni ziyaret edip Altan Ağabey gel beraberce şu işlere bakalım burada bir sıkıntımız var diyen arkadaşlarımızdan bazılarının geçmiş yönetimle ilgili, limanların tamamıyla ilgili yapılan bir diyalogda eksiklik vardı. Ama iyi iler yaptı diye bir konuşma oldu. Eğer seçim yapılacaksa yapılır. Benimde listem var ve arkadaşlarım var bu fazlalık oy verirse kazanır. Fuat beyin yapmış olduğu listenin karşısında başka birinin de liste yapmasından doğal bir şey olamaz. Böyle bir bakış açısıyla bakıyorsak eğer, sonumuz geldi demektir. Benim yaptığım listenin 1. Sırasında Süha Bey vardır. 2. Sırasında Fırat vardır. Fırat başkanlık ısrarı nedeniyle bunu yaptığına inanıyorum. Yâda sadece bu herif nerden çıktı diye bana karşı bir şeyi var bunun için 2. Listeyi çıkarttığını düşünüyorum. Bu listenin yarın birbirimizin yüzüne bakamayacak ve de ayrılıklara yol açmayacak olmasını isterim. Ben onu göremem. Yeni yönetimde bugüne kadar son dediklerim dışında ağır eleştiriler almadım. Buraya çıkan ben başkan olmak istiyorum diyen herkesi desteklerim Fırat hariç. Bu beni rencide etmiştir. Siz isterseniz bu konsensüsü sağlarsınız” dedi.

Altan Köseoğlu’nun tepkisine, Poliport Genel Müdürü Fırat Yemeniciler aynı sertlikte tepki göstererek” Sesinizi yükseltmenizi yanlış buluyorum. Bu konuşmaları nereden çıkarıyorsunuz. Başkanlık diye bir konuyu tuhaf buluyorum” dedi.

Sözlü tartışmaların arkasından, Divan Başkanı Atan Köseoğlu, TÜRKLİM Yönetim Kurulu’na aday olacak listelerinin hazırlanması için 15 dakika ara verdi.

GÜRGENÇ: FIRAT’I İKİ KEZ TERS KÖŞEYE YATIRDIĞIM İÇİN ÖZÜR DİLERİM

Verilen aradan sonra, Borusan Genel Müdürü Kaan Gürgenç, Poliport Genel Müdürü Fırat Yemeniciler ve Altaş Genel Müdürü Altan Köseoğlu, 3 yeni liste ile TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanlığı’na adaylıklarını açıkladılar.

TÜRKLİM 15. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde 3 liste yarıştı. Kaan Gürgenç listesi 13 oy alırken, Fırat Yemeniciler’in listesi 8, Altan Köseoğlu’nun listesi ise 8 oy aldı.

Seçim sonucunda, teşekkür konuşması için kürsüye gelen Borusan Genel Müdürü Kaan Gürgenç, Poliport Genel Müdürü Fırat Yemeniciler’i iki kez ters köşeye yatırdığını belirterek şahsından özür diledi.

TÜRKLİM YÖNETİM KURULU ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU

BORUSAN – KAAN GÜRGENÇ

MARPORT – HAKAN GENÇ

MARDAŞ – GALİP KENDİGELEN

EGE GÜBRE – BÜLENT ÇAKIN

TOROS TARIM – HÜSEYİN PEKESEN

SOLVENTAŞ – MUSTAFA SELÇUK

YILPORT – ŞEYDA GÜRE

MERSİN –KÜRŞAT TEZKAN

UN RO-RO – SEDAT GÜMÜŞOĞLU

1.20120120130356.jpg

2.20120120130404.jpg

3.20120120130410.jpg

5.20120120130418.jpg

6.20120120130426.jpg

4.20120120130459.jpg

altan_1.jpg

altan_2.jpg

altan_3.jpg

altan_4.jpg

altan_5.jpg

Haber ve Fotoğraflar: Recep CANPOLAT - Tarkan BİRİCİK - Seval ULUĞ - DENİZ HABER AJANSI

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim