• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C

'Memur zammına tasarruf' haberi yalanlandı

'Memur zammına tasarruf' haberi yalanlandı
''Memur Zammına Karşılık 5 milyarlık tasarruf paketi'' şeklindeki haber Maliye Bakanlığı tarafından yalanlandı.

'Memur zammına tasarruf' haberi yalanlandı

''Memur Zammına Karşılık 5 milyarlık tasarruf paketi'' şeklindeki haber Maliye Bakanlığı tarafından yalanlandı.

Maliye Bakanlığı, Bakanlık tarafından hazırlanan Kanun Tasarı Taslağının temel amacının, 2012-2014 Orta Vadeli Program'da (OVP) öngörüldüğü şekliyle, kamu mali yönetimi ile taşınmaz yönetiminde etkinliğin ve verimliliğin artırılması için mikro düzeyde yapısal nitelikli iyileştirmelerin sağlanması olduğunu bildirdi.
 
Maliye Bakanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede, ''Memur Zammına Karşılık 5 milyarlık tasarruf paketi'' şeklindeki haberde yer alan bilgi ve görüşlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.
 
Açıklamada, 2012 Merkezi Yönetim Bütçesi'nin 2012-2014 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programa dayalı olarak hazırlandığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edildiği kaydedilerek, 2012 Merkezi Yönetim Bütçesi'nin Orta Vadeli Programda öngörülen hedefler ve çerçeve dahilinde uygulanmaya devam edildiği ifade edildi.
 
2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinde öngörülen gelir ve gider hedefleri ile uyumlu bir gelir ve harcama politikasının bugüne kadar uygulandığı ve bu yaklaşıma aynı şekilde devam edileceğinin belirtildiği açıklamada, bu çerçevede,  bütçenin gelir ve gider tarafını olumsuz yönde etkileyecek bir karar ve yaklaşım olmayacağı ifade edildi. Açıklamada, bu sebeple, 2012 yılı bütçesinde harcamaların kısılmasını gerektiren bir durum veya gelişme bulunmadığının altı çizildi.
 
Açıklamada, ilgili gazetede habere konu olan ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Kanun Tasarı Taslağının temel amacının, 2012-2014 Orta Vadeli Programda öngörüldüğü şekliyle, kamu mali yönetimi ile taşınmaz yönetiminde etkinliğin ve verimliliğin artırılması için mikro düzeyde yapısal nitelikli iyileştirmelerin sağlanması olduğu belirtildi. Açıklamada, bu çerçevede, taslağın maliyetine 5 milyar demenin ve bunu da memur zammı ile ilişkilendirmenin son derecede yanlış bir algı oluşturduğunun altı çizildi ve şöyle devam edildi:
 
''Bakanlığımız tarafından hazırlanan Kanun Tasarı taslağında, bütçe kanunlarında her yıl yer alan ve süreklilik taşıyan hükümlerin ilgili oldukları kanunlara taşınması, Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu kapsamında mali yönetim sistemimiz içinde önemli yere sahip iç kontrol ve iç denetim sistemlerinin iyileştirilmesi ve bütçe uygulamalarında etkinliğin, verimliliğin ve saydamlığın artırılmasına ilişkin düzenlemelere yer verilmektedir.
 
Ayrıca, Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazların yönetiminde,  etkinliği sağlamak amacıyla, kamu kurumlarına yapılan taşınmaz tahsis işlemlerinin rasyonelleştirilmesi, taşınmazların satış işlemlerinin, elektronik ortamda satış dahil, hızlandırılması ve kamu taşınmazlarının yatırımcılara tahsis edilmesi dahil ekonomiye kazandırılmasına ilişkin düzenlemelere yer verilmektedir.''

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim