• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 16 °C

Mersin, OECD Liman Projesi'ne seçildi

Mersin, OECD Liman Projesi'ne seçildi
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, OECD’nin, dünyanın çok önemli limanlarını dahil ettiği ‘Liman Şehirleri Programı’na Türkiye’den Mersin Limanı’nın seçildiğini bildirdi.

Mersin, OECD Liman Projesi'ne seçildi

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, OECD’nin, dünyanın çok önemli limanlarını dahil ettiği ‘Liman Şehirleri Programı’na Türkiye’den Mersin Limanı’nın seçildiğini bildirdi. Güzeloğlu, projenin hem Mersin kenti ve limanının uluslararası alanda tanıtımını sağlayacağını hem de elde edilecek çıktıların önemli politika belgeleri haline getirilebileceğini söyledi.

Mersin Valisi Güzeloğlu, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veysel Parlak ve Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ (MIP) Genel Müdür Yardımcısı Kürşat Tezkan ile birlikte basın toplantısı düzenledi. HiltonSA Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıda, Mersin Limanı ile ilgili önemli bir gelişme ve başarıyı paylaşan Vali Güzeloğlu, bunun heyecanını yaşadıklarını vurguladı.

Mersin’in, 2023 hedefine dönük uluslararası ticaret adına belirgin ve başat bir rolü ve önemi bulunduğuna işaret eden Güzeloğlu, Çin, Hindistan ve Rusya gibi çok önemli üretim merkezlerinin, lojistik anlamında Asya, Amerika ve Avrupa bağlantısında Mersin Limanı ve Mersin’in stratejik konumuyla çok yakından ilgili olduklarını ifade etti.

Mersin Limanı’nın, bugün Doğu Akdeniz’in en önemli geliştirilebilir, en değerli ve en stratejik konumdaki limanı olduğunun altını çizen Güzeloğlu, “Gittikçe öne çıkan bu anlamdaki hizmet ve mal ticareti özellikle dış ticaret açısından açık bir merkez olan Mersin’in önemini de limanla birlikte her geçen gün artırmaktadır. Mersin Limanı, her yıl dünya limanlarının ortalama büyümesinin çok üzerinde bir büyüme sergilemekte ve limandan 3. ülkelere mal ve hizmet akışı giderek artmaktadır. Mersin, artık uluslararası ilişkiler ağında önemi çok artan bir konuma ulaşmıştır. Mersin Limanı, geçtiğimiz aylarda uluslararası taşıma ve nakliye yapan deniz şirketlerinin hem mal ve hizmet potasında hem de dünyanın ilk büyük 100 limanı arasında yer almıştır” dedi.

Mersin Limanı’nın, uluslararası anlamda tanınmasına dönük çalışmalar çerçevesinde çok önemli bir gelişme ve başarı elde ettiklerini belirten Güzeloğlu, OECD Bölgesel Gelişme Politikaları Komitesi’nin, dünyadaki küresel limanlar ve bulunduğu kentlerin gelişmesiyle olan ilişkileri kapsamında yaptığı bir çalışmaya, Türkiye’den de bir limanın dahil edilmesini talep ettiğini anlattı.

“Liman Şehirleri Programı” adını taşıyan bu çalışma çerçevesinde, Kalkınma Bakanlığı tarafından ön aşamada Mersin, İzmir ve Samsun kentleri ile limanlarının önerildiğini aktaran Güzeloğlu, “Bu üç kent OECD’nin liman kentleri projesine Türkiye’den seçilebilmek için yarıştılar ve ipi göğüsleyerek seçimi kazanan kent Mersin oldu. Bugün Mersin Limanı ile birlikte dünyadan seçilmiş kentler ve limanlar, OECD’nin vaka çalışmasının konusudur. Türkiye’den Mersin Limanı olarak biz, OECD’nin değerlendirmeye konu aldığı limanlarda Türkiye’yi temsil etmenin haklı gururunu yaşamaktayız. Bu sadece bir seçim değildir, OECD’nin karar organları, gelecek yönelimli en önemli potansiyel ve gelecek gördükleri liman üzerinde çalışmalarını ve kararlarını vermişlerdir. Sadece duygusal ve öznel nedenler değil, objektif gerekler ve gerçekler karşısında gelecek yönelimli 21. yüzyıl hem dünya ticareti hem de ulaşım ağı zinciri çerçevesinde yapılmış bir seçimdir. Seçilen limanlar arasında Hollanda’dan Rotterdam-Amsterdam, Almanya’dan Hamburg, Fransa’dan Le Havre, Finlandiya’dan Helsinki, ABD’den Long Beach, Brezilya’dan Santos, Güney Afrika’dan Durban, Çin’den Dalian gibi limanlar da yer almaktadır. Hem Avrupa hem Aysa hem de Amerika dahil olmak üzere gelecek dönemin ticaretine, karşılıklı mal ve hizmet akışına ve bağlantılarına yönelik bir büyük projenin ve sürecin içinde bugün Mersin Limanı yer almaktadır” diye konuştu.

“MERSİN VE LİMANIN ULUSLARARASI TANITIMI SAĞLANACAK”

Kalkınma Bakanlığı ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın ortak girişimleri sonucu projeye dahil edilen Mersin Limanı’nın bu çalışmasının, limanlardaki gelişmenin bulundukları kentleri nasıl etkileyeceklerinin de hem araştırılması hem de buna dönük katkı konulmasını içerdiğini dile getiren Güzeloğlu, şöyle devam etti:

“OECD’nin bu çalışması, sosyal, ekonomik, toplumsal, çevresel ve diğer bütün bileşenler açısından Mersin’i uluslararası alanda değerlendirmeye konu alan kentin imarından altyapısına, sosyal ilişkiler ağından ulaşımına tüm boyutlarıyla değerlendiren bir bütünlük olarak süreci başlatmış bulunuyoruz. Önümüzdeki ay ve sonrasında OECD uzman ve teknik heyetleri Mersin’e gelecekler. Mersin’de ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, sosyal kurumlar ve liman yönetimleriyle görüşmeler yapacaklar. Bunun sonucunda Çukurova Kalkınma Ajansı’nda son değerlendirmeleri yapacaklar. Bu değerlendirmeler, gelecek yönelimli bir liman kentinin bütünselliğini oluşturacak bir yol haritası hazırlayacak. Uygulanabilir, sürdürülebilir ve daha fazla nasıl zenginleştirilebilir sorusunu bu buluşmalarda sorgulayacağız. Çalışmaların sonucunda ortaya konulacak nihai değerlendirme raporu, uluslararası bir rapor olarak Mersin, Türkiye ve dünya kamuoyuna sunulacak. Bizim için en önemlisi, Mersin Limanı’nın uluslararası ülkeler ve limanlar kategorisine gelmesi ve gelecekte iddia ediyoruz ki, bunları geçecek bir potansiyeli içermesidir.”

Mersin Limanı’nın mevcut kapasitesinin büyütülmesi ve genişletilmesinin yanı sıra yeni bir büyük liman yapılmasının da hükümetin hedefleri arasında yer aldığına dikkat çeken Güzeloğlu, bu projenin hem Mersin kenti ve limanının uluslararası alanda tanıtımını sağlayacağını hem de elde edilecek çıktıların önemli politika belgeleri haline getirilebileceğini vurguladı.

“HEDEFİMİZ DÜNYADAKİ EN BÜYÜK LİMANLAR ARASINA GİRMEK”

Toplantıda, MIP Genel Müdür Yardımcısı Kürşat Tezkan da limanla ilgili teknik bilgiler verdi. Limanda tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirten Tezkan, şimdi makine ve ekipmanlarının alımlarına başladıklarını kaydetti. Geçen yıl verdikleri sipariş kapsamında makine ve ekipmanın 24 Aralık 2011’de Mersin Limanı’na ulaşacağı bilgisini veren Tezkan, böylece limanın kapasitesinin çok daha büyük noktalara taşınacağını dile getirdi. Gelecek iki makinenin 20 milyon dolar civarında olduğunu ve Ocak ayından itibaren de hizmet vermeye başlayacağını ifade eden Tezkan, yapacakları çalışmaları da şöyle aktardı:

“Suriye’deki geçişlerde sıkıntılar olduğu için Mersin Limanı’nı özellikle Mısır’a bağlamak amacıyla ro-ro servisleri artacağı düşüncesiyle hazır hale getirme çalışmalarımızı tamamladık. Böylece Mısır seferleri başlayacak. Ayrıca siparişini verdiğimiz 9 adet makine de 2012 Kasım ayında gelecek. Mersin Limanı, bu yıl 1 milyon 130 bin TEU ile yılı kapatacak. Geçen yıla oranla limanda yüzde 10 büyüme gerçekleştirdik. Irak bölgesine transit giden birçok araç, daha önce başka limanlardan giderken, limanımızın güvenli liman olarak tescil edilmesi ve lojistik merkezlerinin burada oluşması ve firmaların desteğiyle Mersin Limanı üzerinden geçmeye başladı. En önemli başarımız, bu yıl dünyadaki en büyük 100 konteynır limanı arasına girmek oldu.”

“Lojistik merkezi olarak dünyada önemli bir noktaya sahip olan Türkiye, çok önemli bir coğrafi konuma sahip olduğu için stratejik önemini kullanarak, lojistik merkezi anlamında bir Singapur gibi gerekli çalışmaları yaptığı takdirde bölgenin aktarma merkezi olacaktır” diyen Tezkan, Mersin’in, bu stratejik konum içerisinde Türkiye’de daha önemli bir noktada bulunduğuna işaret ederek, “Bunun bilincinde olarak biz gerekli çalışmaları tamamladık, Mersin Limanı olarak hazırız” dedi.

Mersin Limanı’nda yatırımların gelecek yıl da devam edeceğini, uzun vadeli çalışmalar için tüm izinleri aldıklarını anlatan Tezkan, ihtiyaç olması halinde limanın kapasitesini 4,8 milyon TEU’ya kadar rahatlıkla çıkartacak şekilde ithalatçının, ihracatçının taleplerini beklediklerini kaydetti. Vali Güzeloğlu’nun talimatları doğrultusunda bir kruvaziyer çalışması da başlattıklarını, firmalarla görüşmelerinin devam ettiğini aktaran Tezkan, ilk hedeflerinin 2013 yılında Mersin’e bir kruvaziyer gemisini getirtmek olduğunun altını çizdi.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim