• BIST 95.651
  • Altın 191,755
  • Dolar 4,6929
  • Euro 5,4578
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 27 °C

Metin Kalkavan'dan Kılıçdaroğlu'na yanıt

Metin Kalkavan'dan Kılıçdaroğlu'na yanıt
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Gemi ve yat sahiplerinin, inşa edenlerin KDV’leri tümüyle siliniyor” şeklindeki sözlerine, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’dan yanıt geldi.

Metin Kalkavan'dan Kılıçdaroğlu'na yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Gemi ve yat sahiplerinin, inşa edenlerin KDV’leri tümüyle siliniyor” şeklindeki sözlerine, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’dan yanıt geldi: “Gerek tersanelerin gerekse armatörlerin devlete herhangi bir KDV borçları yoktur”

DTO Başkanı, Kılıçdaroğlu’nun yanlış bilgilendirilmesi sonucu böyle bir yanlış anlaşılmanın yaşandığına dikkat çekti. Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, önceki gün grup toplantısında, “Gemi ve yat sahiplerinin, inşa edenlerin, üretenlerin KDV’leri tümüyle siliniyor” şeklindeki sözleri üzerine bugün bir açıklama yaparak, “Gerek tersanelerin, gerekse armatörlerin devlete borçlu oldukları, ödemedikleri ve de çıkarılacak kanunla silinmesini sağlayacak herhangi bir KDV borçları yoktur” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun denizcilik sektörü ile ilgili KDV uygulamalarına ilişkin sözlerinin yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığına işaret eden DTO Başkanı Kalkavan konuşmasını şöyle sürdürdü:

Sayın Kılıçdaroğlu, grup toplantısındaki konuşmasında, aynen şöyle diyor;

“Gemi ve yat sahiplerinin, inşa edenlerin, üretenlerin KDV’lerini tümüyle siliyorlar, erteliyorlar demiyorum, vergi aslını alıyorlar demiyorum, tümünü siliyorlar. Birisinin çıkıp bunlara bir açıklama yapması lazım. Ben de Deniz Ticaret Odası Başkanı olarak sektörüm adına yapma gereği duyuyorum”

Metin Kalkavan, gerek tersanelerin gerekse armatörlerin devlete borçlu oldukları ve ödemedikleri ve de çıkarılacak kanunla silinmesini sağlayacak herhangi bir KDV borçlarının bulunmadığının da altını çizerek, “Tam tersine KDV ile ilgili olarak gerek tersane işleten gerekse armatörlük yapan denizcilik şirketleri her zaman devletten KDV alacaklısıdırlar” dedi.

DTO Başkanı Metin Kalkavan, konuşmasını şöyle tamamladı:

Öncelikle belirtmek isteriz ki; Katma Değer Vergisi Mevzuatına göre gerek tersanecilik gerekse armatörlük işleriyle ilgili mal ve hizmet teslimlerine ilişkin genel düzenlemesi, bu teslimlerin Katma Değer Vergisi’ne tabi olmadığı ve Katma Değer Vergisi’nden istisna olduklarından; gerek tersanelerin gerekse armatörlerin devlete borçlu oldukları ve ödemedikleri ve de çıkarılacak kanunla silinmesini sağlayacak herhangi bir KDV borçları yoktur. Tam tersine, KDV ile ilgili olarak gerek tersane işleten gerekse armatörlük yapan denizcilik şirketleri her zaman devletten KDV alacaklısıdırlar.

Zira; bilindiği gibi, Kanun Koyucu, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 13/a maddesinde; Faaliyetleri kısmen veya tamamen deniz, hava ve demiryolu taşıma araçlarının, yüzer tesis ve araçların kiralanması ve çeşitli şekillerde işletilmesi olan mükelleflere bu amaçla yapılan deniz, hava ve demiryolu taşıma araçlarının, yüzer tesis ve araçlarının teslimlerinin, bu araçların imal ve inşası ile ilgili olarak yapılan teslim ve hizmetler ile bunların tadili, onarım ve bakımı şeklinde ortaya çıkan hizmetlerin, Katma Değer Vergisi’nden istisna olduğuna hükmetmiştir. Bu madde hükmü uyarınca hava ve demiryolu taşıma araçları ile birlikte; deniz taşıma araçlarının teslimi ve imal inşası ile bunların bakım, onarım ve tadili Katma Değer Vergisi’nden istisnadır.

Dolayısıyla da gemi ve yat inşa edenler bunların satışlarında Katma Değer Vergisi uygulamazlar. Tam tersine bu sektörde faaliyette bulunanlar, Katma Değer Vergisi’nden istisna olarak ifa ettikleri mal ve hizmetleri gerçekleştirirlerken bunların girdilerini oluşturan mal ve hizmet alımlarında Katma Değer Vergisi öderler. Kendi mal ve hizmet teslimleri için Katma Değer Vergisi’ni, KDV Kanunu’ndaki istisnalar nedeniyle alamayan bu sektörde faaliyette bulunanlar, bu faaliyetlerini ifa ederken kullandıkları mal ve hizmetler için Katma Değer Vergisi ödediklerinden 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca devletten alacaklı olurlar.

Dolayısıyla da; gemi ve yat inşa edenlerin bu faaliyetleri için devlete borçlu bulunmaları söz konusu olmayacağından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen Torba Kanunu’nda gemi ve yat inşa edenlerin Katma Değer Vergisi borçlarının silinmesi mahiyetinde olarak nitelendirilebilecek bir düzenleme bulunmamaktadır.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan söz konusu açıklamanın, kendisinin denizcilik sektörüyle ilgili KDV uygulamalarına ilişkin olarak yanlış bilgilendirilmesi sonucu bir yanlış anlamadan kaynaklandığını düşünmekteyiz.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim