• BIST 109.462
  • Altın 173,122
  • Dolar 4,0657
  • Euro 4,9637
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 23 °C

Muğlalılar, demiryolu bağlantısı istiyor

Muğlalılar, demiryolu bağlantısı istiyor
Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Milas’a demiryolu bağlantısı kurulması ve Muğla’nın sanayi teşviki kapsamına alınması istedi.

Muğlalılar, demiryolu bağlantısı kurulmasını istiyor

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Milas’a demiryolu bağlantısı kurulması ve Muğla’nın sanayi teşviki kapsamına alınması istedi.

7 ülke, 3 büyük il ve TOBB’un 5 konseyinin sorunları ve beklentileri Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’e aktarıldı. Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’nın temsil ettiği şurada, Tuna’nın şura öncesi Manisa’daki hazırlık toplantısında dile getirdiği Milas’a demiryolu bağlantısı kurulması ve Muğla’nın sanayi teşviki kapsamına alınması istekleri de dile getirildi. Şurada ayrıca Ören’in mermer ihracatına tahsisli liman haline getirilmesi de istendi.

İş dünyası, 6. Türk Ticaret ve Sanayi Şurası’nda sorunlarını ve beklentilerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletti. 7 Bölge ve 3 büyük ilin sorunlarının dile getirildiği Ankara’daki TOBB 6. Türk Ticaret ve Sanayi Şurası’nda, daha önce şuraya hazırlık amacıyla Manisa’da yapılan Ege Bölgesi toplantısında MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’nın yöremize yönelik olarak dile getirdiği Milas’a demiryolu bağlantısının sağlanması ve Muğla ilinin de sanayi teşviki kapsamına alınması konuları şurada da dile getirildi. Şurada ayrıca Ören limanının ihracat limanı olarak mermercilik sektörüne tahsis edilmesi istendi.

TOBB tarafından düzenlenen 6. Türk Ticaret ve Sanayi Şurası Ankara’da yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün katıldığı Şurada 7 coğrafi bölge, İstanbul, Ankara ve İzmir illeri ile TOBB bünyesindeki 5 konseyin sorunları ve beklentileri dile getirildi. Şurada MİTSO’yu Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna temsil etti. Ege Bölgesi’nin sorunları ve beklentileri, tüm bölge temsilcilerine tanınan 8’er dakikalık süreler içinde bölge sözcüsü Afyonkarahisar TSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser aktardı. Şuraya hazırlık amacıyla Manisa’da yapılan toplantıda MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna tarafından önerilen Muğla ilinin de sanayi teşviki kapsamına alınması ve Güllük iskelesinin Söke ve Aydın üzerinden demiryolu bağlantısının sağlanması konuları, Ege Bölgesi’nin beklentileri raporu kapsamında şurada dile getirildi. Şurada ayrıca Ören limanının ihracat limanı haline dönüştürülerek mermercilik sektörüne tahsis edilmesi istendi.

ŞURADA, KONSEYLERİN BEKLENTİLERİ

TOBB bünyesindeki konseyler, beklentilerini ve sorunlarını şurada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki bakanlara ilettiler.

8’er dakikalık süreler içinde sorunlarını anlatan konseylerin dile getirdikleri bazı istekler şöyle;

Deniz Ticaret Odası Konseyi:

“Ege Bölgesindeki balıkçılık sektörü desteklensin. Girdi maliyetleri düşürülsün. Sanayi yatırımlarına yönelik teşvikler, öncelikle ve yüksek seviyede OSB’lere verilsin. Sanayi Odası ve Ticaret Odası gibi kurum ve kuruluşlara, kuruluş masraflarına katılmaksızın arsa tahsisi yapılsın ve bu kuruluşlar OSB yönetiminde yer alabilsin. Ar-Ge teşviklerinin KOBİ’leri de içerecek şekilde genişletilmesi sanayinin gelişmesi için önemlidir. Sanayi Odaları, Sanayi Sicil Belgesi verebilsin. Arsa ve arazilerin değer tespitine ilişkin komisyonlarda Sanayi Odaları da olmalı. Kırmızı et ve büyükbaş canlı hayvan alımı ile ilgili alınan kararlar ve yapılan uygulamalar yeterince başarıya ulaşamamıştır. Canlı hayvan ve et piyasası fiyatları ticaret borsaları tarafından oluşturulmalıdır. Sıfır faizli, uzun vadeli kredi sağlanması olumlu bir adım olmakla birlikte çiftçilerin tek varlığı olan köylerdeki gayrımenkullerin bankalar tarafından teminat olarak kabul edilmemesi nedeniyle çiftçilerin bu kredilere erişimi mümkün olmamaktadır. Akaryakıt sektöründe maliyetlerindeki vergi yükü ve farklı akaryakıt ürünleri arasındaki dengesizlikler kaçak akaryakıt kullanımını arttırmaktadır. Lojistik sektöründe maliyetlerin yüzde 50’si akaryakıt giderleridir. Kaçak mazot kullanımının engellenmesi için akaryakıt üzerindeki vergi yükü azaltılmalı ve denetimler arttırılmalıdır. Büyük mağazalar, küçük işletmelerin varlığı karşında bir tehdit yarattığı gibi tedarikçileri de mağdur etmektedir. Canlı hayvan ve et piyasası fiyatları, ticaret borsaları tarafından oluşturulmalıdır.
Ticaret Sanayi Odası Konseyi : Belediyelerin özel sektörünün faaliyet alanına her gün daha fazla girmesi yanlıştır. Eğitim sistemimizde işverenlerin talep ettikleri beceriler arasında uyumsuzluk vardır. Bu sorunun temel nedeni, bu okullarda verilen eğitimle, işverenlerin talep ettikleri işgücü niteliklerinin farklı olmasıdır. Kıyı turizmi için en önemli etkenlerden biri olan deniz temizliğini sağlamak için denetimler sıkılaştırılmalıdır. Kıyılarda turizmi 12 aya çekebilmek için ölü sezonlarda işletmelere vergi ve SSK indirimi uygulanmalıdır. Yeşil kart uygulaması yeniden düzenlenmeli, yeşil kart sahiplerinin bilgileri sürekli güncellenmeli, yeşil karta gerçekten ihtiyacı olanlarla, bunu geçim kaynağı olarak istismar edenler ayrılmalıdır. Mevcut durum o kadar vahim hale gelmiştir ki, çalışanlar yeşil kart hakkını kaybetmemek için işverenin önerdiği sigortayı reddeder hale gelmiştir”

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim