• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C

'Paramı Yönetebiliyorum' 4 yılı bitirdi

'Paramı Yönetebiliyorum' 4 yılı bitirdi
Türkiye’de gençlere finansal okuryazarlık kazandırmak amacıyla 2009 yılında Visa Europe tarafından hayata geçirilen ‘Paramı Yönetebiliyorum’ projesi dördüncü yılını tamamladı.

Dört yılda 23 bin kişinin yüz yüze eğitim aldığı projenin başarısını ölçümleyebilmek amacıyla 2013 etki analizi araştırması gerçekleşti. Analize göre, gençlerin yaptıkları bütçeye sadık kalma oranı yüzde 56’dan yüzde 83’e yükselirken, enflasyon etkisini hesap edebilenlerin oranı eğitim sonrasında iki katına çıkarak yüzde 60 oldu.

Visa Europe ve 22 üye bankasının desteği ile T.C. Kalkınma Bakanlığı, UNDP ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ortaklığında yürütülen Paramı Yönetebiliyorum Projesi’nin 2013 Etki Analizi Sonuçları Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel ve Infakto Research Workshop Kurucu Ortağı Dr. Emre Erdoğan’ın katılımı ile düzenlenen toplantı ile kamuoyuna duyuruldu.

Eğitimin gençlere finansal konularda teorik bilgilerin yanı sıra bu bilgileri hayata geçirmeleri konusunda da yol gösterdiğini belirten Berna Ülman; “Finansal okuryazarlığın yüksek olduğu toplumlarda bireyler, devletin ekonomi politikalarını daha iyi şekilde anlamlandırıyor. Finansal okuryazar bireylerden oluşan bir toplumda ekonomi daha iyi işlerken, istikrar artıyor” dedi.

Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel ise “Dört yıldır gençler gençlere bütçe yapma ve harcamalarında daha akıllı hareket etme konusunda rehberlik ediyor. Paramı Yönetebiliyorum kapsamında eğitmen olarak yetiştirdiğimiz gençler, eğitim içeriklerini akranları ile gönüllülük esasıyla paylaşıyorlar. Eğitimler sonrasında, yaz tatili parasını biriktiren, yurt dışında dil kursuna giden, daha önce zorlanırken ev kiralarını kendi birikimleri ile ödeyebilen gençlerin hikayelerini duydukça büyük mutluluk duyuyoruz.”

Finansal konularda yeterlilik yüzde 85

Infakto Research Workshop Kurucu Ortağı Dr. Emre Erdoğan tarafından açıklanan araştırma sonuçlarına göre; eğitim alan gençlerin yüzde 85’i kendisini finansal konularda yeterli buluyor. Araştırma; finansal okuryazarlığın en önemli başlıklarından birisi olan bütçe konusunda da gençlerin tutum ve davranışlarında önemli değişiklikler gösterdiğini ortaya koyuyor. Eğitimler öncesi gençlerin sadece yüzde 56’sı yaptığı bütçeye sadık kalırken, eğitim sonrası bu oran yüzde 83 olarak hesaplanıyor.

Paramı Yönetebiliyorum eğitimleri gençlerin birikim konusundaki bilinç seviyesinin de önemli derecede artmasını sağlıyor. 2013 Etki Analizi sonuçlarına göre birikim konusunda ‘Elime para geçtikçe kenara koyarım’ diyenlerin ön testte yüzde 49 olan oranı, son testte yüzde 87’ye yükselirken, hemen hemen her ay düzenli şekilde birikim yaparım diyenlerin oranı yüzde 30’dan yüzde 62’ye çıkıyor.

Anlamadığı sözleşmeye imza atmıyor

Paramı Yönetebiliyorum projesi gençlerin harcama tutumlarını da olumlu yönde değiştiriyor. Eğitim öncesi testlerde ‘Herhangi bir şey satın almadan önce etrafa bakınmayı severim’ diyen gençlerin oranı yüzde 73 iken, eğitim sonrasında bu oran yüzde 91’e yükseliyor. ‘Harcama kararlarım söz konusu olduğunda disiplinli birisiyim’ diyen gençlerin oranı eğitim öncesinde yüzde 58’ken eğitimle yüzde 82’ye çıkıyor. ‘Okuyup anlamadığım sözleşmeyi imzalamam’ diyen gençlerin oranı ise eğitim öncesindeki yüzde 70’ten, yüzde 84’e yükseliyor.

Paramı Yönetebiliyorum eğitimleri teorik bilgilerin yanı sıra gençlerin güncel hayatta kullanabilecekleri enflasyon gibi hesaplamaları da içeriyor. Eğitim öncesinde yapılan testlerde gençlerin sadece yüzde 31’i enflasyonun etkisini hesap edebilirken, eğitim sonucunda bu oran iki katına çıkarak yüzde 60’a yükseliyor.

Dünya yakın takipte

Projeyi Türkiye’den Avrupa’ya ihraç etmekle kalmayıp, birçok uluslararası otoritenin de gündemine taşıdıklarının altını çizen Ülman “Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Sigrid Kaag ile Visa Europe olarak İstanbul’da bir araya gelerek Paramı Yönetebiliyorum projesinin ulaştığı noktayı ve elde ettiği başarıları konuştuk. Ayrıca, OECD’nin davetlisi olarak OECD’nin Paris’teki genel merkezinde gerçekleşen Finansal Okuryazarlığın Geliştirilmesi için Küresel Politika Araştırma Sempozyumu’nda, Paramı Yönetebiliyorum modelini yenilikçi yönleriyle sunduk. Toplantıya davetli tek özel sektör temsilcisi olmak bizim için ayrı bir gururdu” dedi.

www.ulasimonline.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim