• BIST 115.820
  • Altın 166,674
  • Dolar 3,9477
  • Euro 4,8613
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 16 °C

PTT’nin "Posta İşleme Merkezi" açıldı

PTT’nin "Posta İşleme Merkezi" açıldı
PTT’nin Hadımköy'de, TOKİ tarafından yaptırılan, toplam 213 dönümlük alanda kurduğu 40 bin metre karelik kapalı alana sahip ve 140 milyon TL’ye mal olan Avrupa Yakası Posta İşleme Merkezi’nin açılışı bugün Törenle gerçekleştirildi.

PTT’nin Posta İşleme Merkezi açıldı

PTT’nin Hadımköy'de, TOKİ tarafından yaptırılan, toplam 213 dönümlük alanda kurduğu 40 bin metre karelik kapalı alana sahip ve 140 milyon TL’ye mal olan Avrupa Yakası Posta İşleme Merkezi’nin açılışı bugün Törenle gerçekleştirildi.

PTT’nin TOKi’ye (Toplu Konut İdaresi) yaptırdığı son derece modern bir tesis olan Avrupa Yakası Posta İşleme Merkezi’nin açılışına; Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, PTT Genel Müdürü Osman Tural’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yetkili ve davetli katıldı. Kurumun kargo sektöründeki pazar payını artırma hedeflerine de zemin hazırlayacak olan merkezin Hadımköy Yassıören-Akpınar Sanayi bölgesinde kuruldu.

Merkezin açılışında bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, PTT’nin bu binasının, hakikaten örnek bir yatırım olduğunu kaydetti. Bu bina, 150 yıllık PTT’nin yüz akı bir eserdir diyen Yıldırım, “Bu bina için 140 milyon TL harcama yapıldı. 2003 öncesi PTT’nin 10 yıllık sabit yatırımı 37 milyondu. 2003-2011 arası ise bu yatırımların miktarı 544 milyon TL oldu. 37 milyondan 544 milyona uzanan PTT’nin bir yatırım atağı var. PTT zarar etme noktasına gelmişti. Geliri giderini karşılamaz bir duruma gelmişti. Ama şimdi kar eden, her yıl hazineye en az 300 milyon kaynak aktaran bir kurum haline geldi. Ne değişti? PTT’de çalışanlar yine aynı. Hatta sayısı biraz daha azaldı. PTT’de değişen, zihniyet, yönetim anlayışı ve iş yapma şekli oldu.  Bugün 2004’ten itibaren yürürlüğe giren Pttbank ile birlikte, Türkiye nüfusunun yüzde 17’lik bir kısmı her gün bu şubelere gelip işlem yapıyor. Önceden 1 ayda yapılan işlem, bugün bir günde yapılıyor. Bu PTT’nin geldiği noktayı anlatmak açısında önemli bir göstergedir. Halkımızda PTT’yi sevmeye başladı. İlgi gösteren halkımıza da teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
“PTT’nin en büyük projesi"

Törende bir konuşma yapan ve çılışı gerçekleştirilen tesisin, PTT Genel Müdürlüğü olarak uygulamaya koydukları en büyük proje olduğunu vurgulayan PTT Genel Müdürü Osman Tural,  213 dönümlük bir alan üzerine, 40 bin metrekarelik kapalı alana sahip ileri teknoloji ürünü bu tesisin açılışını yapmanın mutluluğu içerisinde olduklarını kaydetti. Tural,  “8 yıllık dönemde yapılan yatırımların miktarı toplam 37 milyon TL iken, biz bu tesise 140 milyon TL harcayarak halkımızın hizmetine sunuyoruz. Burada ayrım işlemleri otomatik bir şekilde gerçekleştirilecek. Bu da PTT’nin hizmet kalitesini ve kapasitesini arttırmış olacak. Bu açıdan da son derece mutluyuz” şeklinde konuştu.

Osman Tural, biz bu tesislerin sadece İstanbul’la sınırlı tutmayacaklarını; Ankara’ya İzmir’e ve diğer bütün büyük illere bunun gibi tesisleri kurmak için çalışacaklarını söyledi. Tural, konuşmasında katkılarından dolayı TOKİ’ye teşekkür ederken şunları söyledi: “Bu tesisi bize gerek arsa olarak gerekse inşaat olarak teslim eden TOKİ teşkilatımıza ve zamanın TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’a da teşekkür ediyorum.”

49 belediyeye çöp arabası

Daha sonra söz alan TOKİ eski Başkanı,  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Bugün burada dünyayı imrendirecek bir posta işleme merkezi açtık. Ayrıca 49 belediyemizi çok modern çöp toplama araçları teslim ediyoruz. Bugüne kadar 2 binin üzerinde araç teslim ettik. Bu rakam 54 taneydi, başbakanımızın ricası üzerine 5 tanesini Somali’ye gönderdik. Eksikleri en kısa zamanda tamamlayacağız. Çevre konusunda çok titiz bir tutum içerisindeyiz. Temiz bir çevre için çalışıyoruz ve bunun için tüm yerel yönetimlere desteğimiz devam edecek” şeklinde konuştu.
 
Kara&Deniz’e özel açıklamalar

Açılıştan sonra Kara&Deniz Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Yıldırım, lojistik sektörünün Türkiye’de gittikçe önemi daha iyi anlaşılan bir tedarik sistemi olduğunu söyledi.  Lojistik sadece taşıma değil diyen Yıldırım, “Lojistik aynı zamanda gümrük işleri, paketleme, montaj işlemleri, sayım, tasnif işleri gibi daha pek çok işi içerisinde barındıran komplike bir sistemdir. Lojistiği kısaca: bir ürünün üretim noktasından tüketim noktasına gidinceye kadar taşıma dahil bir çok işlemlerin yapıldığı ve zamanın çok daha etkin kullanıldığı bir tedarik sistemi olarak tanımlayabiliriz” ifadelerini kullandı.
Lojistiğin Türkiye’de maalesef öneminin yeni yeni anlaşılmaya başlandığını anlatan Yıldırım, “Bakanlık olarak, gerek TCDD ve gerekse özel sektör olarak,  çeşitli üretim merkezlerinde limanların yakınlarında, ana yol yakınlarında lojistik merkezleri kurmaya başladık. Bunu yapmaya mecburuz. Çünkü 2023 yılın hedefimizde 500 milyar dolar dış ticaret hedefimiz var. Bu tesislerin sayısı arttırmamız lazım. Tabi bunların yanında bölünmüş yollar, demiryolları, limanlar ve hava alanlarındaki kargo merkezlerini dikkatte aldığımızda bu altyapılar bizim hedefimizi gerçekleştirmemizi kolaylaştıracaktır” diye konuştu.

Hedef PTT’yi dünyada ilk 10 arasına sokmak

PTT’nin küresel bir marka olmamamsı için hiçbir nedenin olmadığını vurgulayan ve PTT bir DHL olur mu sorusuna Yıldırım şu cevabı verdi:”DHL küresel bir markadır. Ama Türkiye’de böyle bir tesisi yok. PTT 8 yıl önce bunları hayal edebilir miydi? Küçük bir odada karanlık bir koridorda akşama kadar iğneyle kuyu kazar gibi mektup tasnifi yapardı. Ama şimdi artık görüyorsunuz. Torbalarla atıyorsunuz mektupları, adreslerine göre ayrımı otomatik olarak yapılıyor. Türkiye’nin her yerine hızlı bir şekilde dağıtılıyor. Biz PTT’yi dünyada kendi alanında ilk 10 şirket arasına sokmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Tatilcilere uyarı

Bayrama öncesi tatile çıkacak olara da uyarılarda bulunan Yıldırım, “Vatandaşlarımız kurallara uysunlar. Dinlenmeden yola çıkmasınlar. Biz vatandaşlarımızın huzur içinde seyahatlerini yapabilmeleri için her türlü önlemi aldık. 9 gün süreyle otoyollar ve köprüler ücretsiz olacak. 30 km arayla trafik ekipleri kontrol yapacak. Gerekirse havadan destek sağlanacak. Daha da önemlisi 9 gün boyunca mecbur kalmadıkça çalışma yapılamayacak. Amacımız kazaları asgari düzeye indirmek.  Vatandaşlarımız acı ve ıstırap çekmesini önlemek” dedi.

2.20110826163133.jpg

bakan_yildirim.jpg

osman-tural.jpg

4.20110826163308.jpg

5.20110826163346.jpg

6.20110826163402.jpg

7.20110826163413.jpg

8.jpg

Haber ve Fotoğraflar: Cengiz TEPEBAŞ - İstanbul Haber Ajansı

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim