• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 13 °C

Rüzgar enerjisi ile 10 bin kişiye iş imkanı

Rüzgar enerjisi ile 10 bin kişiye iş imkanı
Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin çıkan Yönetmelik ile birlikte isteyen herkesin şirket kurmadan ve lisans almadan kendi ihtiyacı olan elektriği üretebilmesine olanak tanındı.

Rüzgar enerjisi ile 10 bin kişiye iş imkanı

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin çıkan Yönetmelik ile birlikte isteyen herkesin şirket kurmadan ve lisans almadan kendi ihtiyacı olan elektriği üretebilmesine olanak tanındı.

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin çıkan Yönetmelik ile birlikte isteyen herkesin şirket kurmadan ve lisans almadan kendi ihtiyacı olan elektriği üretebilmesine olanak tanındı. SoyutWind’in Proje Geliştirme Direktörü Ali Çolak, çıkan Yönetmeliğin elektrik üretimini artırmasını ve en az 10 bin kişiye istihdam sağlamasını beklediklerini ifade etti.

3 Aralık’ta yürürlüğe giren ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’ sayesinde isteyen herkes şirket kurmadan ve lisans almadan kendi ihtiyacı olan elektriği üretebilecek. Ayrıca, üretilen ihtiyaç fazlası elektrik de dağıtım şirketine satılabilecek. Yönetmelik rüzgar enerjisinde yerli üreticinin önünü açan bir maddeye de imza attı. Yönetmeliğin 14. maddesinin 8. bendine göre “Gerçek ve tüzel kişi rüzgar santrali yatırımı için yerli rüzgâr türbinini tercih ederse, tüketim fazlası elektriği daha yüksek fiyatla” satabilecek.

-İSTİHDAM UZUN VADEDE DAHA DA ARTACAK-

Uzun süredir enerji sektörünün gündeminde olan yönetmeliğin çıkmasıyla birlikte Türkiye’de rüzgar santrali yatırımlarının artacağını söyleyen, Türkiye’nin en eski ve yerli rüzgâr türbini üreticisi, SoyutWind’in Proje Geliştirme Direktörü Ali Çolak, “Bu kalıcı istihdamdan, ucuz enerjiye kadar ekonominin en önemli sorunlarına çare olacak. Yönetmelik sayesinde, yerli sanayi gelişecek. Türbin, kanat, altarnatör ve dişli kutusu üretimi artacak. Ayrıca bunların satış ve pazarlamasında da birçok kişi görev alacak. Böylece yönetmelik sayesinde en az 10 bin kişiye istihdam yaratılacak” dedi.

10 bin kişilik istihdam rakamının orta ve uzun vadede daha da artacağını ifade eden Çolak, bu görüşünü Danimarka örneğiyle açıkladı. 5.5 milyon nüfusu olan Danimarka’da 250 bin kişinin rüzgar enerjisi ile ilgili işlerde çalıştığını dile getiren Çolak, “72 milyon nüfusu ve çok iyi rüzgarı olan Türkiye’de rüzgar enerjisi ile ilgili alanlarda istihdam edilenlerin sayısı kısa bir süre sonra 10 bin rakamının da üzerine çıkacaktır” diye konuştu.

-ELEKTRİĞİN FAZLASI SATILABİLECEK-

Enerji Bakanlığı, TBMM'de 2007'de çıkarılan bir kanunla, kurulu gücü 500 kilovatın altında olan rüzgâr enerjisi elektrik üretim tesisleri için lisans alma ve şirket kurma mecburiyetini kaldırmıştı. Kanunla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından hazırlanan ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’ 3 Aralık 2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik hakkında bilgi veren Çolak, “Bu Yönetmelikle herkesin kendi elektrik ihtiyacını karşılamak için rüzgâr türbini kurmasına olanak sağlanmış olunuyor. Tüketicinin en az bürokratik işlemle kendi elektrik ihtiyacını karşılamasına, üretilen fazla elektriğin dağıtım sisteminde en yakın noktada tüketilmesine imkân veriliyor. Ayrıca, tüketiciler maliyeti çok yüksek olmayan rüzgâr türbinlerini kurarak elektrik üretip fabrikasını besleyecek, evini aydınlatacak. Fazla enerjiyi de belirlenen teknik kriterlere göre sisteme bağlanarak satabilecek” diye konuştu.

-SANAYİYE DESTEK-

Çolak, yeni yönetmelikle birlikte yatırımcının, yerli rüzgâr türbinini tercih ettiğinde ortalama elektrik toptan satış fiyatının üzerinde olan (2009 yılı için 13.320 krş) tüketici niteliğine uygun abone grubuna uygulanan kurul onaylı perakende satış tarifesi (13.980 krş – 22.190 krş) üzerinden satışının yapabileceğini ifade etti. Çolak, “Böylece yatırımcılar, elektriğin uygun fiyata satılabilirliğiyle ve amorti sürelerinin kısalmasıyla yerli rüzgâr türbini tercih edecek. Sonuçta, rüzgâr potansiyeli olan bölgelerde, proje amortismanı iki yıla kadar düşebilecek” dedi.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim