• BIST 108.732
  • Altın 173,655
  • Dolar 4,0919
  • Euro 4,9820
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 25 °C

Sabancı: Girişimcilikte 29'uncu sıradayız

Sabancı: Girişimcilikte 29'uncu sıradayız
Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, “Türkiye ancak yüzde 6’lık girişimcilik oranı ile dünyada 29’uncu sırada yer alıyor” dedi.

İHRACATTA 200 ÜLKEYİ GEÇTİK

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, “Türkiye ancak yüzde 6’lık girişimcilik oranı ile dünyada 29’uncu sırada yer alıyor” dedi.

Girişimciliğin risk alma, yenilikleri yakalama, fırsatları değerlendirme ve tüm bunların hayata geçirilme süreci olduğunu anlatan TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, “Dünyanın her noktasında girişimcisine rastlanan, 200’den fazla ülkeye 132 milyar dolarlık ihracat yapan ve şirket sayısı 640 bine ulaşan bir ülkeyiz. Fakat 42 ülkede yapılan araştırmalar sonucunda, Türkiye ancak yüzde 6 seviyesindeki girişimcilik oranı ile 29’uncu sırada yer alıyor” dedi.

Girişimcilik ve refah

TOBB himayesinde TOBB Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Endeavor Derneği’nin eş ev sahipliğinde başlayan Global Girişimcilik Haftası’nda Türkiye genelinde etkinlikler düzenlendiğini belirten Ali Sabancı, şöyle konuştu: “Gelişmişlik seviyesi kalkınma unsu-rundan geçtiği gibi; kalkınma da, girişimcilik ve girişim kültürü üzerinden şekillenmektedir. Girişimcilik tanımını sadece bir kalıp içine sığdırmak zordur. Gelişmiş ülkelerle aramızdaki kalkınmışlık ve gelişmişlik farkının kapatılabilmesi, AB ile bütünleşme sürecinin başarılı bir şekilde uygulamaya sokulabilmesi için girişimcilik ve küresel rekabet gücünü geliştirmeye yönelik strateji ve politikaları geniş tabanlı olarak en kısa zamanda oluşturmamız ve işlerlik kazandırmamız gerekmektedir. Girişimcilik oranlarının düşük olduğu ülkelerde ekonomik refah düzeyinin düşük olduğu da bir gerçektir.”

Türkiye’de girişimci sayısının artması gerektiğine işaret eden Ali Sabancı, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Gelişmekte olan ülkelerde, en önemli sorunlardan biri de işsizliktir. İşsizlik, yeni yatırımların yapılmaması sonucunda doğar. İşsizlikten kurtulmanın en önemli yolu, kişilerin kendi işlerini kurmalarıdır. Temmuz 2010 itibariyle Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 10.5 oldu. Asıl kaygı veren ise, işsiz gençlerin oranının yüzde 20 seviyelerine gelmiş olmasıdır. Genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde, neredeyse her 4 gencimizden biri işsiz durumdadır. Türkiye’nin günü kurtaran çözümler değil, uzun vadeli bir çıkış yolu bulması gerekir ve bu yol girişimciliktir.”

10 bin öğrenci

Genç girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirmelerinde destek sağlamak üzere TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nun (GGK) kurulduğunu anlatan Ali Sabancı, şu değerlendirmeyi yaptı: “Öncelikli hedefimiz genç girişimci sayısının artması, toplumsal refah ve fayda yaratmak ve böylece ekonomik kalkınmayı arttırmaktır. Bu hedefleri gerçekleştirmek adına, kuruluş tarihimiz olan 20 Aralık’tan itibaren 37 üst kurul üyemiz ve 78 ilde yapılanmış il kurullarımızla ve 1550 üyemizle birlikte çalışmalara başladık. Öneri ve fikirleri değerlendirmek ve üniversite öğrencilerine ulaşabilmek adına saha ziyaretleri ile başladık. Geçen 8 aylık sürede 28 ilimizi ziyaret ettik, 50 il kurulumuzla görüşme imkanı bulduk, 20 üniversitede girişimcilik paneli yaptık ve 10 bine yakın öğrenciye ulaştık.”

Melek yatırımcı ağı ile girişimcilere destek

KOBİ Girişim A.Ş‘nin altında bir Melek Yatırımcı Ağı kurulduğunu hatırlatan Ali Sabancı, şu bilgileri verdi: “Bu ağ sayesinde girişim aşamasında olan fikirler başlangıç sermayesine kavuşabileceklerdir. Burada amaç, fikir aşamasında olan bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyüme ve gelişmeleri için sermaye sağlayan kişilerin biraraya gelmesini ve daha fazla girişimcinin iş kurmasını sağlamaktır. Diğer projemiz üniver-sitelerimizde kuluçka merkezleri kurulmasını sağlamak olacaktır.”

Etkinlik sayısı 200’ü bulacak

GLOBAL Girişimcik Haftası’nın iki yıldır Endeavor’la birlikte gerçekleştirildiğini belirten Ali Sabancı, “Bu yıl 5-12 Kasım tarihlerinde TOBB’un himayesinde kutladığımız ve geçen yıl sadece 25 etkinlik yapabildiğimiz haftada bu yıl 200 etkinlik yapılıyor. Ve en önemlisi geçen sene 30 paydaş katılmışken, bu sene 120 paydaş etkinliğimize destek verdi. Global Girişimcilik Haftası’nın amacı gençler arasında farkındalık yaratmak ve girişimcilik kültürünün daha fazla gence aşılanmasını sağlamaktır. Yaptığımız araştırmalar, aslında en önemli projenin bize girişimcilik ekosistemini güçlendirecek bir altyapı oluşturmanın gerekliliği ve buna bağlı olarak girişimciliği özendirmek olduğunu göstermiştir. Türkiye’nin ulusal bir girişimcilik politikası oluşturulmasına ihtiyacı bulunmaktadır. Biz de bu doğrultuda çalışmalarımıza hız vermiş durumdayız” diye konuştu.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim