• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C

Sanayi istihdamında tarihi rekor kırıldı

Sanayi istihdamında tarihi rekor kırıldı
2013 Nisan ayı itibariyle sanayide istihdam edilenlerin sayısı 5 milyon 30 bin kişi ile tarihi zirvesine ulaştı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, önümüzdeki dönem işssizlik rakamlarının düşüp sanayi istihdamının artacağını söyledi
TUİK'in nisan ayı hanehalkı işgücü istatistiklerinden derlenen bilgiye göre, sanayi sektöründe istihdam edilenlerin sayısı tarihinde ilk defa 5 milyonun üzerine çıktı. 
 
Bu yılın nisan ayında sanayide istihdam edilenlerin sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında artarak, 5 milyon 30 bin kişi ile tarihi zirvesine yükseldi. 2012 Nisan ayında sanayide istihdam edilen kişi sayısı 4 milyon 792 bin düzeyindeydi.  2013 Nisan ayında sanayi sektöründeki istihdam bir önceki aya göre 82 bin kişi arttı. 
 
Sanayide istihdam edilen 5 milyon 30 bin kişinin 4 milyon 710 bini imalat, 215 bini elektrik, gaz, buhar, su temini ve kanalizasyon ve 105 bini madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe çalışıyor. Sanayideki istihdam 2012 Kasım ayından itibaren aylık bazda birikimli olarak artışını sürdürerek,  son altı aydaki artış miktarı yaklaşık 300 bin oldu. 
 
Bu yılın nisan ayında istihdam edilenlerin sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 61 bin kişi artarak 24 milyon 630 bin kişiden 25 milyon 691 bin kişiye yükseldi. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 47 bin kişi, sanayi sektöründe çalışan sayısı 238 bin kişi, inşaat sektöründe çalışan sayısı 162 bin ve hizmetler sektöründe çalışan sayısı 611 kişi arttı. 
 
 
"Sanayideki istihdam yeni rekorlar kırmaya devam edecek" 
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün,  açıklanan nisan ayı istihdam rakamlarının Türkiye'nin sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü bir kez daha gösterdiğini ifade etti. 
 
Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre istihdam edilenlerin sayısı 1 milyondan fazla artış gösterdiğini söyleyen Ergün, "OECD ülkeleri içinde bakıldığında dünyanın yaşadığı büyük kriz sonrasında işsizliği en fazla azaltan ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Üstelik Türkiye bunu, en büyük ticaret ortakları krizle boğuşurken, Avro bölgesinde işsizlik oranları yüzde 12'nin üzerinde tarihi yüksek seviyelerde seyrederken başarmaktadır" dedi. 
 
Dikkat edilmesi gereken diğer bir konunun da Türkiye'nin bu başarıyı işgücüne katılma oranlarının arttığı bir dönemde elde etmiş olması olduğunu anlatarak, Türkiye'nin bir yandan mevcut işsizlikle mücadele ettiğini yandan da işgücüne artan katılım için yeni istihdam alanları açtığını vurguladı. 
 
Ekonomik büyüme ve ülkedeki mevcut belirgin istikrar havasının ekonomi üzerinde yıllardır etkisini gösterdiğine işaret eden Ergün, şunları kaydetti: 
 
"Bu durum kesintisiz büyüme şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Ekonomimiz büyürken aynı zamanda sağlıklı da büyümektedir. Büyümenin öncülüğünü ise sanayi sektörümüz ve sanayicimiz yapmaktadır. Büyümenin odağında sanayinin olması ekonominin iç ve dış şoklara karşı dirençli olması, büyümenin sağlam temellere dayanması demektir. 
 
Nitekim, büyümenin odağında sanayinin olmasının bir parçası olarak nisan ayı itibariyle tarihimizde ilk defa sanayideki istihdam 5 milyon kişiyi aşmıştır. Bu sanayimizin gücünü gösteren çok önemli bir rakamdır. Biz de sanayicimizin önünün daha fazla açılması, rekabetçiliğinin artması, sanayi altyapısının kuvvetlenmesi amacıyla gerek hükümet genelinde gerekse bakanlığımız özelinde çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz." 
 
Nihat Ergün, sanayi işletmelerinde Ar-Ge ve inovasyonun gelişmesi için verilen destekler, üniversitelerle sanayicilerin buluşturulması, organize sanayi bölgelerinin alt yapılarının güçlendirilmesi ve kapasitelerinin artırılması, tasarımın, markalaşmanın, girişimciliğin desteklenmesinin gelecek dönemde sanayicileri daha da rekabetçi hale getireceğini anlattı. 
 
Bakan Ergün, "Ayrıca, uygulamakta olduğumuz teşvik politikası ve ekonomi yönetimindeki kararlı tutumumuz sanayimizin gelişmesine destek olmaktadır. Eminim ki önümüzdeki dönemde dünyada krizden kurtulma sinyallerinin gelmesiyle birlikte işsizlik rakamları çok daha aşağı seviyelere gerileyecek, sanayideki istihdam da yeni rekorlar kırmaya devam edecektir" değerlendirmesini yaptı. 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim