• BIST 116.603
  • Altın 172,599
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 9 °C

Şehit Teğmen Caner Gönyeli Tatbikatı'nın deniz safhası da tamamlandı

Şehit Teğmen Caner Gönyeli Tatbikatı'nın deniz safhası da tamamlandı
Şehit Teğmen Caner Gönyeli, 2014 Arama Kurtarma Tatbikatı’nın deniz safhası, gün ışığı ve gece şartlarında icra edilen iki senaryoyla saat 21.30 sıralarında tamamlandı.

Türkiye ve KKTC’nin askeri ve sivil arama kurtarma unsurlarının katıldığı, müşterek deniz tatbikatının birinci senaryosu Gazimağusa açıklarında, Dipkarpaz’ın 13 mil açığında KKTC kara suları dışında Türkiye Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde gün ışığında, ikinci senaryo ise akşam saatlerinde Gazimağusa açıklarında KKTC karasuları içerisinde Zeytin Burnu’nun 5 mil açığında başarıyla icra edildi.

KKTC’nin insani amaçlarla yürütülen arama kurtarma faaliyetlerinde kazandığı arama kurtarma imkan ve kabiliyetini fiilen denemek amacıyla gerçekleştirilen tatbikatta ayrıca, Doğu Akdeniz’de, KKTC’nin egemenlik hakları ile Türkiye’nin Türk Arama Kurtarma Bölgesi konusunda hak ve yetkileri bir kez daha vurgulandı.

TATBİKATA KATILAN UNSURLAR

Tabikatta sivil unsurlar olarak Türkiye Cumhuriyeti’nden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, KKTC’den Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili kuruluşları, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’nın ilgili daireleri; Sivil Savunma Teşkilatı, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd. Şti.’nin Söndüren 10 romorkörü ve Kıbrıs Türk Radyosu yer aldı.

Askeri unsurlar olarak ise, TSK’dan 1. Muhrip Filotillası Komodoru, bir fırkateyn, bir korvet, bir karakol gemisi, Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarının arama kurtarma ve koordinasyon merkezleri, 1  Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi ve 1 Sahil Güvenlik helikopteri, arama kurtarma uçağı ve bir sahil güvenlik botu, GKK’dan da, 3 sahil güvenlik botu, bir arama kurtarma ve bir ambulans helikopteri, Özel Görev Kuvveti Komutanlığı ve Havacılık Birlik Komutanlığı arama kurtarma ihtisaslı personel, Polis Genel Müdürlüğü unsurları ve bir deniz aracı görev yaptı.

İşte Fotoğraflarla Şehit Teğmen Caner Gönyeli Tatbikatı - Foto Haber

kurtarma-001.jpg

İLK SENARYO GÜNDÜZ

Gün ışığında icra edilen ilk senaryoda, Dipkarpaz açıklarında KKTC karasuları dışında, Türkiye Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde seyir halinde olan bir feribottan yardım çağrısı alınması üzerine, Türkiye Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçirilerek, Gazimağusa Limanı’nda ziyaret amaçlı bulunan sahil güvenlik botu bölgeye sevk edildi.

Feribot kaptanının güvertede bir tırın yandığını ve bunun kontrol edilemediğini ihbar etmesi üzerine Türkiye Arama Kurtarma Teşkilatı tarafından KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı ile temasa geçilerek, KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi Ltd’in Söndüren - 10 romorkörü, GKK’dan bir arama kurtarma helikopteri ile bir ambulans helikopteri ve üç sahil güvenlik botu görevlendirilerek bölgeye sevk edildi.

4-002.jpg

Feribotla telsiz irtibatının kesilmesi üzerine TC Arama Kurtarma Teşkilatı, helikopter konuşlu firkateyn, bir korvet ve bir karakol gemisi, arama kurtarma helikopteri, sahil güvenlik helikopteri ile bir arama kurtarma uçağını bölgeye yönlendirerek arama kurtarma faaliyeti başlatıldı.

Arama kurtarma uçağı tarafından tespit edilen cansalındaki gemici personel firkateyn tarafından kurtarılarak ilk müdahaleleri gemideki revirde yapıldı. Sağlık durumu ciddi olan kazazedeler ambulans helikopterle Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Kurtarılan personelin, başka bir cansalında da kazazedelerin bulunduğunu bildirmesi üzerine, bölgede arama kurtarma faaliyeti tekrar başlatıldı. İkinci cansalındaki kazazedelerden dördü arama kurtarma helikopterleri diğerleri ise bölgeye sevk edilen deniz unsurlarınca kurtarılarak tahliye edildi. Feribottaki yangın ise Söndüren - 10 romorkörü tarafından söndürüldü.

İKİNCİ SENARYO GECE ŞARTLARINDA

KKTC karasuları içerisinde Zeytin Burnu’nun 5 mil açığında gece ortamında uygulanan ikinci senaryoda ise bir deniz uçağı tarafından tehlike sinyali verildi.

Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından alınan sinyalin, Ercan Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne bildirilmesi üzerine KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı harekete geçti.

GKK’dan bir arama kurtarma helikopteri, bir ambulans helikopter ve üç sahil güvenlik botu arama kurtarma faaliyetlerine başladı.

Denizde yerleri tespit edilen kazazede uçağın iki personeli arama kurtarma helikopteri, dört kazazede ise sahil güvenlik botları tarafından kurtarılarak tahliye edildi.

2-003.jpg

İki senaryonun da icra edilmesiyle birlikte tatbikat saat 21.30 sıralarında sona erdi.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı’nın dün gerçekleştirilen kara safhasının ardından bugün icra edilen deniz safhasıyla birlikte fiili bölümü tamamlanmış oldu.

HASAN UŞAKLIOĞLU

Tatbikatın tamamlanmasının ardından Türkiye Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Uşaklıoğlu, Gemlik Fırkateyni’nde basın toplantısı düzenleyerek tatbikatı değerlendirdi.

Koramiral Uşaklıoğlu,  Türkiye ve KKTC sivil ve askeri arama kurtarma unsurlarının katıldığı Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2014 Arama Kurtarma Tatbikatı’nın Doğu Akdeniz’de, KKTC hava sahası, kara suları ile ana kara üzerinde ve Türkiye’nin Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde yer alan uluslararası sularda  başarıyla icra edildiğini ifade etti.

Uşaklıoğlu,  müşterek tatbikatta Türkiye ve KKTC sivil ve asker arama kurtarma unsurlarının koordineli ve birlikte çalışabilirliğinin denendiğini, arama kurtarma konusunda iki ülke arasındaki işbirliği ve koordinasyonun pekiştirildiğini, arama kurtarma harekatına ilişkin komuta kontrol ve muhabere usullerinin denendiğini ifade etti.

Uşaklıoğlu, “İcra edilen tatbikat ile Doğu Akdeniz’de KKTC’nin egemenlik hakları ile Türk Arama Kurtarma Bölgesi konusundaki hak ve menfaatlerimiz vurgulanmıştır” dedi.

Uşaklıoğlu,  tatbikatın arama-kurtarma teşkilatının eğitim hedeflerine üst düzeyde katkı sağlayacak şekilde de başarıyla tamamlandığını vurguladı.

3-003.jpg

Uşaklıoğlu, “Arama kurtarma sorumluluk sahamız dahilinde 24 saat süreyle ve her türlü deniz ve hava şartında, arama kurtarma faaliyetlerinin Türkiye ve KKTC tarafından koordineli ve karşılıklı işbirliği içinde en iyi şekilde icra edilebileceği Türk ve dünya kamuoyuna bir kez daha gösterilmiştir” dedi.

"24 SAAT ARAMA KURTARMA İMKANININA SAHİBİZ!"

Uşaklıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti ve TSK olarak çevre denizlerde meydana gelebilecek  bir kazaya en kısa sürede reaksiyon gösterebilecek 24  saat etkili arama kurtarma imkan ve kabiliyetine sahip olduklarını da sözlerine ekledi.

http://www.ulastirma.com.tr

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim