• BIST 94.437
  • Altın 194,223
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 22 °C

Sigara ve içkiye 6 ayda bir vergi

Sigara ve içkiye 6 ayda bir vergi
Yurtdışından getirilen cep telefonlarından 100 TL alınacak, sigara ve alkole otomatik vergi geliyor...

Sigara ve içkiye 6 ayda bir vergi

Yurtdışından getirilen cep telefonlarından 100 TL alınacak, sigara ve alkole otomatik vergi geliyor...

TBMM Genel Kurulu’nda, yurtdışından getirilen cep telefonlarından 100 TL alınması, sigara ve alkolün altı ayda bir vergilendirilmesi ile cami, kilise, havra gibi ibadethaneler ve Kuran kursu yaptıranlara KDV indirimi içeren tasarı kabul edilerek yasalaştı.

Genel Kurul’da, Amme Alacaklarının Tahsiline İlişkin Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı bazı değişikliklerle kabul edildi.

Tasarı şu düzenlemeleri içeriyor:

-  Girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla kurumların; tam mükellefiyete tabi girişim sermayesi yatırım fonu katılma payları ile girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının hisse senetlerinden elde ettikleri kar payları, Kurumlar Vergisi’nden istisna bırakılacak.
-  İstanbul’un uluslararası finans merkezi olması amacıyla, yabancı fonlar vergi ve işlem teşviki getirilecek.
-  Gelişme potansiyeli taşıyan ve kaynak ihtiyacı içerisinde olan girişimci şirketlere kaynak tahsis eden girişim sermayesi yatırım fon veya ortaklıklarına sermaye koyan işletmeler için yeni bir teşvik getirilecek. Buna göre, beyan edilen gelirin yüzde 10’unu aşmamak şartıyla girişim sermayesi fonu olarak ayrılan tutarların, Gelir Vergisi matrahının tespitinde beyannamede indirilmesine imkân tanınacak.
 
 -  Şans oyunlarını düzenleyen bayilere veya aracılarına yapılacak komisyon, prim ve benzeri ödemeler üzerinden Gelir Vergisi kesintisi yapılacak. Kesilecek vergiler, geçici vergi dahil Kurumlar Vergisi’nden mahsup edilebilecek.
-  Büyük ölçekli yatırımlar ve bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında gerçekleştirilen yatırımlarda, Gelir veya Kurumlar Vergisi öngörülen yatırıma katkı tutarına ulaşıncaya kadar vergi indirimi sağlanacak.

www.UlasimOnline.Com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ulaştırma | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim